Choinka – jak przedłużyć jej trwałość?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Święta Bożego Narodzenia to czas spędzany z rodziną, pełen radości i ciepła ale też moment, na który musimy się odpowiednio przygotować. Przedświąteczne porządki w domu, długa lista zakupów do zrobienia i szykowanie dań.

Tradycyjnie na wigilijnym stole zagości karp, podzielimy się opłatkiem, rozpakujemy prezenty. Zwłaszcza najmłodsze pokolenie z zaciekawieniem spogląda w stronę mieniącej się kolorowymi lampkami choinki. Bo przecież to właśnie ona stanowi nieodłączny element tych pięknych Świąt, naszej kultury i religii.

Choinka

Jeśli jest sztucznym drzewkiem, wystarczy ją ładnie przystroić, ale co zrobić gdy zdecydujemy się na zakup żywej, pachnącej choinki? Jak poradzić sobie z utrzymaniem świeżości i zdrowego wyglądu choinki przez dłuższy czas?

Podstawową zasadą, o której powinniśmy pamiętać to wybór odpowiedniej choinki. Takiej, która jest świeża i zdrowa o czym świadczą zielone i elastyczne gałązki. Wspaniały nastrój i piękny zapach zapewnią cięte świerki polskie, srebrne; jodły kaukaskie oraz sosny.

Jako miejsce docelowe wybierzmy pomieszczenie, w którym nie jest zbyt gorąco - temperatura powietrza powinna oscylować w granicach 20 stopni celcjusza. W najbliższym otoczeniu choinki nie powinny znajdować się wszelkie źródła i urządzenia grzewcze typu: piecyki i kaloryfery; stanowią one bezpośrednie zagrożenie dla jej żywotności.

Ustawienie w ciepłym salonie lub pokoju powinno być poprzedzone zahartowaniem choinki, dlatego wcześniej najlepiej przetrzymać ją ok. 2 godzin w chłodnym pomieszczeniu gospodarczym, garażu lub na balkonie.

Żywa choinka potrzebuje do przetrwania wody, dlatego powinna być regularnie podlewana letnią wodą oraz codziennie zraszana zimną. Ziemia w donicach lub pojemnikach powinna mieć konsystencję lekko zwilżonej. Oprócz samego podlewania wodą powinniśmy choince dostarczyć dodatkowych źródeł witamin. Na rynku dostępne są, przeznaczone do tego celu preparaty i środki zawierające niezbędne mikroelementy. Ich właściwości zadbają o zdrowy wygląd zielonych gałązek.

Należy zadbać o właściwą stabilność drzewka dobierając odpowiedni stojak, dzban lub donicę specjalnie przeznaczoną dla ciętych drzewek ciętych

Przystrojenie drzewka ozdobami i lampkami również powinno być przemyślane. W zależności od struktury choinki, jej długości i grubości, dobierajmy takie bombki, dekoracje i światełka, które nie połamią delikatniejszych gałęzi. Często zdarza się, że drzewko obwieszone ozdobami aż ugina się pod ich ciężarem.

Piękna kolorowa choinka to główne źródło zainteresowania naszych milusińskich, dlatego należy zwracać szczególną uwagę i nie dopuścić do szarpania gałązek czy ozdób na niej zawieszonych. Dzieci lubią „zapoznawać” się z kształtami kolorowych bombek i lampek, zastąpmy więc szklane i ostro zakończone dekoracje lżejszymi i bezpieczniejszymi - plastikowymi, drewnianymi, papierowymi bądź z materiału. Pamiętajmy, że obcowanie malucha z choinką, zwłaszcza pozostawionego bez nadzoru może być groźne dla samego dziecka jak i całego domostwa.

Odpowiednia dbałość o choinkę oraz przestrzeganie kilku prostych zasad związanych z jej utrzymaniem, pielęgnacją pozwoli zdecydowanie dłużej cieszyć się jej kolorami i zapachem.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady