Bezpieczne hasło - jak wybrać i nie zapomnieć

Poradopedia.pl  |   |  + 3  |  Ocena: (głosy: 0)

Korzystając z komputera, a w szczególności z różnego rodzaju usług internetowych, nie jesteśmy w stanie uniknąć korzystania z haseł dostępu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak bardzo wrażliwą informacją jest hasło, wskutek czego wybierane hasła są bardzo łatwe do odgadnięcia lub złamania, albo też nie dba dostatecznie o to, aby hasło nie zostało ujawnione innym osobom.

Właściwie wybrane i dobrze chronione hasło jest bardzo ważne, ponieważ zazwyczaj chroni naszą prywatność, nasze pieniądze czy też "internetową tożsamość". Co gorsza wykorzystanie naszego hasła przez niepowołane osoby może nas narazić na problemy natury prawnej - dla przykładu można przytoczyć oszustwa dokonywane na serwisach aukcyjnych przy wykorzystaniu kont nieświadomych użytkowników.

Jednym z podstawowych problemów dotyczących bezpieczeństwa hasła jest to, że bardzo łatwo je zapominamy, co skłania nas z jednej strony do wyboru prostego i łatwego do zapamiętania hasła, a z drugiej strony mamy tendencję do zapisywania haseł w sposób, który naraża je na ryzyko poznania przez inne osoby.

Jak utworzyć bezpieczne hasło, a jednocześnie być w stanie je zapamiętać?

1. Stosuj hasła złożone z przynajmniej 6 znaków

Im dłuższe hasło, tym jest ono bezpieczniejsze. Liczba możliwych kombinacji (możliwych do wymyślenia haseł) rośnie wraz z liczbą znaków w haśle i to w sposób wykładniczy. Przy długich hasłach analiza wszystkich wariantów trwa wieczność.

2. Nie używaj rzeczywistych słów ani swoich osobistych danych

Najczęściej popełnianym błędem jest używanie jako hasło informacji, które bardzo łatwo odgadnąć dowiadując się paru szczegółów na nasz temat. Przykładowo data urodzin (naszych, żony lub dziecka), imię dziecka, imię ukochanej osoby itp. itd. są to pierwsze rzeczy, które zostaną użyte podczas próby włamania na nasze konto.

Nie należy także używać w haśle zwykłych słów, które można znaleźć w słowniku. Większość programów do łamania haseł dysponuje pełnymi słownikami wraz z wszelkimi odmianami i próbuje odgadnąć nasze hasło zaczynając właśnie od nich.

Dodatkowo unikaj tworzenia trywialnych haseł złożonych ze znaków znajdujących się obok siebie na klawiaturze. Oszuści doskonale wiedzą, jak popularne są hasła typu 12345, 123qwe, qwerty, qweasd i inne tego typu.

3. Nie ograniczaj się do liter - używaj jak najbardziej zróżnicowanych znaków

Postaraj się, aby Twoje hasło zawierało zarówno duże jak i małe litery, cyfry i znaki interpunkcyjne. Większość osób ogranicza się tylko do liter - ułatwia to znacznie odgadnięcie lub złamanie hasła.

4. Regularnie zmieniaj hasło

Co pewien czas staraj się zmieniać hasło - im częściej logujesz się do danej usługi, tym częściej powinieneś dokonywać zmiany hasła. Stare hasło nie powinno być używane przez dłuższy czas.

5. Nie stosuj tego samego hasła w różnych miejscach

Niestety, ale w Internecie można trafić na serwisy o różnym poziomie zabezpieczeń, a można trafić także na oszustów. Podawanie tego samego hasła na nowo poznanym serwisie co np. do naszego konta pocztowego czy konta bankowego może narazić nas na ryzyko, że zostanie wykorzystane przeciwko nam.

Dodatkowo jeżeli jedno z naszych haseł zostanie przez kogoś złamane to pozostałe konta są bezpieczne.

6. Nie podawaj nikomu swoich haseł

Hasło powinno pozostać tylko i wyłącznie do Twojej wiedzy. Jeżeli kiedykolwiek z jakiegoś powodu podasz swoje hasło innej osobie, postaraj się jak najszybciej je zmienić i już nigdy do niego nie wracać.

7. Nie zapisuj haseł!

Cały wysiłek związany z wymyśleniem dobrego hasła pójdzie na marne, jeżeli zapiszemy hasło w miejscu, do którego łatwo się dostać. Niestety powszechną praktyką jest zapisywanie haseł w notatniku, kalendarzu, w notatkach na komputerze czy o zgrozo na kartkach samoprzylepnych, pozostawianych co gorsza na biurku czy też wręcz przyklejonych do komputera.

Jak w związku z tym zapamiętać hasła? Przede wszystkim dobrze jest zacząć na etapie wymyślania hasła.

Najlepszy pomysł, to znalezienie sposobu na zapamiętywanie haseł poprzez stosowanie określonego systemu do ich tworzenia. Jedną z dobrych metod jest układanie hasła z pierwszych liter zdań, np. przysłów, słów piosenek czy wierszy, starając się przeplatać to cyframi i znakami interpunkcyjnymi.

Dobrym sposobem jest także korzystanie ze specjalnego oprogramowania przeznaczonego do przechowywania haseł - pod warunkiem, że jest to dobry i sprawdzony program. Na rynku dostępnych jest wiele aplikacji, które dodatkowo można używać jednocześnie na komputerze, telefonie czy innych urządzeniach przenośnych. Najpopularniejsze przeglądarki oferują obecnie zapamiętywanie haseł wpisywanych w formularzach logowania, a dostęp jest oparty o jedno główne hasło (do przeglądarki). Jest to metoda stosunkowo bezpieczna przy założeniu, że jesteśmy jedynymi użytkownikami komputera, ale nie jest wskazana do zapamiętywania haseł do usług o dużym znaczeniu (np. konta bankowe).

Ostatecznie można także zapisywać w tradycyjny sposób, ale stosując odpowiednie fizyczne zabezpieczenia. Jednym ze sposobów może być zapisywanie w sposób czytelny tylko dla nas, albo poprzestający na zasugerowaniu, które hasło (z pamiętanych przez nas) jest stosowane do którego konta.

--

Stosując się do powyższych wskazówek przykładowe mocne hasło może mieć postać:

*I7n!:[]oM

Nie jest to żadne znane słowo, nie zawiera naszych danych osobowych, jest dłuższe niż 6 znaków i składa się z wielu różnych znaków: małe i duże litery, cyfry oraz znaki interpunkcyjne.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 3
~Krzysiek | 2010-03-29 20:24
Ja polecam stronę http://nowehaslo.pl/. Można tam sobie bezpiecznie wygenerować hasło do każdego serwisu na podstawie jednego hasła głównego.
~Maniek | 2009-11-03 23:38
Właściwie temat szeroko i dobrze ujęty. Jeśli ktoś chce ciut więcej, polecam http://www.goodpassword.info/. M.in. Sprawdzanie siły hasła i generator haseł.