Sposoby na żylaki nóg

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Powstawaniu żylaków sprzyja przede wszystkim genetyka. Ale na ich pojawianie się mają również wpływ przebyte ciąże a także brak ruchu, nadwaga, zaburzenia hormonalne, palenie papierosów i nadużywanie alkoholu.

Jeśli zauważymy pod skórą niebieskawe siateczki popękanych żyłek powinniśmy zastosować się do poniższych wskazówek:

Masować nogi

W pozycji leżącej masujemy nogi od stóp po pachwiny. Taki masaż powinniśmy wykonywać wieczorem przed snem i rano, tuż po przebudzeniu. Dzięki niemu poprawimy krążenie krwi i poczujemy lekkość w nogach. Możemy też przemywać "zaatakowane" miejsca wacikiem nasączonym w occie jabłkowym albo w wyciągu z nagietka.

Unikać długiego stania i siedzenia

Jeśli wykonujemy pracę stojącą powinniśmy co pewien czas przenosić ciężar ciała z palców na piętę i odwrotnie albo przestępować z nogi na nogę. W przypadku pracy siedzącej - zmieniamy często pozycję, wstajemy co jakiś czas i ruszamy stopami; powinniśmy unikać siedzenia z założoną nogą na nogę.

Unikać gorących temperatur

Na skutek ciepła następuje rozszerzenie żył. Powinniśmy więc stronić od wizyt w saunie a zamiast gorących kąpieli brać prysznic. Ponadto niewskazane jest opalanie się i depilowanie nóg gorącym woskiem. Zimą, po przyjściu do pracy zmieniamy buty (nie powinniśmy przez cały dzień męczyć nóg w grubym, zimowym obuwiu).

Odpowiednio się ubierać

Rezygnujemy z obcisłych ubrań, zwłaszcza z odzieży uciskającej pas i okolice pachwin (może ona zaciskać naczynia i utrudniać odpływ krwi z nóg). Pozbywamy się więc samonośnych pończoch i podkolanówek z obcisłymi ściągaczami. Ponadto nie zakładamy butów na zbyt wysokich obcasach i z bardzo wąskimi czubkami. Powinniśmy udać się do lekarza i skonsultować noszenie specjalnych przeciwżylakowych rajstop.

Dużo się ruszać

Nasze nogi poczują się o wiele lepiej, jeśli będziemy codziennie spacerować, pływać na basenie albo jeździć na rowerze. Szczególnie godną polecenia formą aktywności jest pływanie - doskonale poprawia krążenie w nogach a także usprawnia mięśnie całego ciała. W domu też możemy poćwiczyć, np.: robiąc tzw. rowerek czy nożyce. Ćwiczenia nie mogą być zbyt wyczerpujące.

Odpoczywać z uniesionymi do góry nogami

Dzięki takiej pozycji pobudzamy przepływ krwi do serca. Spać również powinniśmy z nogami lekko uniesionymi (wystarczy kilkanaście centymetrów) do góry, np.: podkładając pod nogi poduszki. W ciągu dnia powinniśmy znaleźć czas, aby na chwilę się położyć i unieść nogi do góry powyżej linii serca; opieramy je o ścianę (najlepiej pod kątem prostym) i wytrzymujemy w takiej pozycji przez minimum 3 minuty.

Pozbyć się nadwagi

To właśnie otyłość utrudnia prawidłowe krążenie i hamuje odpływ krwi z nóg. W związku z tym powinniśmy przejść na dietę bogatą w błonnik, rutynę, witaminę C i E. Ponadto pijemy dużo wody mineralnej, herbaty zielonej i soków warzywno-owocowych. Ograniczamy spożycie soli, która zatrzymuje wodę w organizmie i sprzyja powstawaniu obrzęków.

Udać się do apteki

W aptekach dostępnych jest wiele preparatów chroniących przed żylakami, m.in.: ruta zwyczajna czy wyciąg z kasztanowca, który działa uszczelniająco na ściany naczyń krwionośnych i zapobiega zastojom krwi.

Leczyć żylaki

Najczęściej stosowanymi metodami w leczeniu żylaków są:

  • skleroterapia - polega na wprowadzaniu do żyły specjalnego preparatu, który wywołuje zapalenie ścian żyły i prowadzi do jej obumarcia;
  • stripping żyły odpiszczelowej (metoda Babcocka) - specjalna sonda usuwa zmienioną chorobowo żyłę;
  • kriochirurgia lub koagulacja - zabieg polegający na zamrażaniu (metoda kriochirurgiczna) lub rozgrzewaniu (metoda koagulacji) chorej żyły - co w rezultacie prowadzi do jej zniszczenia;
  • laser - szybki, skuteczny i bezbolesny sposób na pozbycie się żylaków.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: