Domowe sposoby na ból gardła

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Na ból gardła pomogą domowej roboty mieszanki do picia i płukania, np.:

Syrop z cebuli

Kroimy 2-3 cebule w talarki i układamy je warstwowo w słoiku. Każdą warstwę cebuli oddzielamy od siebie 1 łyżką cukru. Słoik odstawiamy w ciepłe miejsce, najlepiej na całą noc. Gotowy syrop przyjmujemy 3-4 razy dziennie po 2 łyżeczki. Możemy do niego dodać miód oraz cytrynę.

Woda z solą

Przygotowujemy solankę na bazie szklanki ciepłej wody i 1 łyżeczki soli kuchennej. Takim roztworem płuczemy gardło kilka razy dziennie.

Sok z czerwonych buraków

Najlepszy jest oczywiście ze świeżych buraków - łączymy szklankę soku z 1 łyżką octu winnego lub jabłkowego. Płuczemy gardło 3-5 razy w ciągu dnia. Jeśli nie mamy świeżych buraków, możemy płukać gardło gotowym, rozcieńczonym koncentratem (stosując się do instrukcji na opakowaniu).

Napar z szałwii

Szałwia jest doskonałym lekiem przeciwzapalnym i odkażającym. Do przygotowania naparu potrzebny będzie 1 liść szałwii, 1 liść mięty, koszyczek rumianku i kwiat nagietka. 3 łyżeczki zmieszanych ziół zalewamy wrzątkiem i parzymy przez ok. 15 minut. Gardło płuczemy kilka razy dziennie.

Ważne!

Płyn do płukania gardła powinien mieć taką samą temperaturę jak ciało.

Obrzęk gardła zmniejszą również:

  • ciepłe okłady - ugotowane ziemniaki rozgniatamy na papkę i zawijamy w lniany ręcznik. Okład przykładamy do gardła, owijamy je szalikiem i czekamy do momentu, aż ziemniaki wystygną;
  • gorące kąpiele z dodatkiem rumianku.

Przy chorującym gardle ważne jest odpowiednie nawilżanie organizmu i pomieszczeń

Powinniśmy pić ok. 3 litrów płynów dziennie. Na bolące gardło najlepsza jest herbatka z sokiem malinowym, woda z cytryną i miodem, kompot z imbiru, a także płyny bogate w witaminę C - sok pomarańczowy i grejpfrutowy.

Jeśli nie posiadamy nawilżaczy powietrza, dobrym rozwiązaniem jest rozwieszenie na gorącym grzejniku mokrego ręcznika.

Przy niepokojąco długo utrzymującym się bólu gardła, powinniśmy skonsultować się z lekarzem, gdyż mogą to być objawy poważniejszej choroby.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: