Jak leczyć zespół niespokojnych nóg?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Zespół niespokojnych nóg (ang. Restless Legs Syndrome - RLS) polega na występowaniu uczucia zmęczenia i niepokoju nóg. Towarzyszą temu różnego rodzaju parestezje, występujące w postaci mrówek pod skórą lub uczucia pienienia się krwi pod skórą. Charakterystyczną cechą tego schorzenia jest jego znaczne łagodzenie bądź ustępowanie pod wpływem ruchu.

Zespół niespokojnych nóg

Rozpoznanie RLS

Warunkiem skutecznego leczenia jest postawienie właściwej diagnozy. W przypadku wtórnego (czyli objawowego) zespołu niespokojnych nóg najpierw należy leczyć schorzenie podstawowe, np.: niewydolność nerek, polineuropatię czy niedobór witaminy B12. W tym przypadku po leki sięga się dopiero wtedy, gdy chorobie towarzyszą poważne problemy ze snem i/lub koncentracją, uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Zespół niespokojnych nóg jest rozpoznawany na podstawie poniższych kryteriów.

Kryterium podstawowe:

  • występowanie nieprzyjemnych wrażeń w kończynach dolnych,
  • przymus ruchu,
  • narastające objawy w spoczynku, szczególnie wieczorem i nocą.

Kryterium dodatkowe:

  • trudności w zasypianiu,
  • przewlekłość objawów,
  • występowanie choroby w rodzinie.

Leczenie RLS

1. Niefarmakologiczne

Prowadzenie regularnego trybu życia - przede wszystkim porządne wysypianie się. W razie problemów z zaśnięciem, należy uporządkować swój plan dnia i zadbać o właściwą higienę snu (m.in.: wygodne łóżko, pościel w ulubionym kolorze, świeże powietrze).

Zmiana diety - należy odstawić napoje zawierające kofeinę, alkohol i papierosy - mogą nasilać występowanie objawów zespołu niespokojnych nóg. W diecie powinny znaleźć się pokarmy bogate w żelazo, magnez i potas. Należy spożywać więcej warzyw i owoców, a także dbać o to by produkty te zawsze były świeże i wysokiej jakości.

Uprawianie sportu - ruch poprawia krążenie w nogach i łagodzi objawy RLS. Warto każdego dnia znaleźć czas, chociażby na to by pospacerować. Najlepszym rozwiązaniem  jest Nordic Walking, czyli energiczny marsz z kijkami - to rewelacyjny sposób na zachowanie dobrej kondycji.

Stosowanie technik relaksacyjnych - warto spróbować jogi lub medytacji. W tym celu można zapisać się na specjalne zajęcia i uczyć się konkretnych technik, by następnie wykorzystywać je we własnym domu.

2. Farmakologiczne

Jeżeli powyższe metody nie przyniosą pożądanych efektów, należy udać się do neurologa. W leczeniu zespołu pierwotnego, tzn. w przypadku gdy nie występują inne choroby (nie zdiagnozowano przyczyn) wykorzystuje się tzw. L-dopy, czyli leki stosowane w leczeniu choroby Parkinsona. Jedyna różnica w leczeniu polega na tym, iż w przypadku zespołu niespokojnych nóg, podaje się mniejsze dawki leków. Zaleca się zażywać je na ok. 1 godzinę przed pójściem spać. W opornych przypadkach (ostatecznie) stosowane są tzw. opioidy, np.: kodeina.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1