Jak odczytać wyniki badania moczu?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Badanie ogólne moczu jest bardzo ważne i warto wykonywać je co najmniej raz w roku. Wyniki badań pozwalają szczegółowo określić prawidłowość funkcjonowania nerek, dróg moczowych i innych narządów ciała. Interpretacji wyników dokonuje lekarz zlecający badanie.

Oto informacje, które można odczytać na podstawie wyników badań moczu:

1. Ciężar właściwy moczu

Norma u zdrowego człowieka wynosi od 1,016 do 1,025 g/l. Przekroczenie dolnej granicy może świadczyć o przewlekłej niewydolności nerek, natomiast wzrost wartości powyżej maksimum może być spowodowany m.in: odwodnieniem, nadmiarem białka lub glukozy.  

2. Barwa moczu

Barwa moczu jest uzależniona od jego zagęszczenia, pH oraz ilości urochromu czyli barwnika moczu. U zdrowej osoby ma kolor od słomkowożółtego poprzez jasno i szarożółty do ciemnożółtego. W przypadku odwodnienia organizmu mocz przyjmuje barwę pomarańczową. Obecność krwinek czerwonych, hemoglobiny czy barwników zawartych w produktach spożywczych (np: marchew, buraki) może barwić mocz na kolor różowo-czerwony. Brązowe zabarwienie moczu może być przyczyną obecności np: bilirubiny. Intensywna czerwona barwa moczu jest zazwyczaj objawem żółtaczki albo nadmiaru alkoholu w organizmie.

3. Przejrzystość moczu

Świeżo oddany mocz powinien mieć przejrzystą konsystencję. Jeśli jest ona od początku mętna może świadczyć o stanach zapalnych układu moczowego.

4. Odczyn moczu 

PH prawidłowego odczynu moczu powininno być lekko kwaśne i wynosić 5,5. Obojętny lub zasadowy odczyn może być spowodowany zakażeniem dróg układu moczowego. Leczenie polega wówczas na zakwaszaniu organizmu, np: poprzez przyjmowanie kwasu askorbinowego. Z kolei zbyt kwaśny odczyn może być skutkiem m.in: gorączki albo głodzenia się.

5. Cukier

Nie występuje w moczu u osoby zdrowej. Pojawia się u chorych na cukrzycę, gdy stężenie glukozy w osoczu krwi przekracza 180 mg/dl.

6. Białko

U osób zdrowych występuje w niewielkich ilościach, ok. 100 mg na dobę. Zwiększony białkomocz, czyli stężenie białka w moczu może być przyczyną chorych nerek albo dróg moczowych, ale nie tylko. Równie dobrze może pojawić się u kobiet w ciąży albo po nadmiernym wysiłku fizycznym (tzw. białkomocz fizjologiczny).

7. Ciała ketonowe

Aceton i kwas acetooctowy nie występują w moczu u osób zdrowych. Związki te zwykle pojawiają się na skutek niewydolności nerek, gorączki, niedożywienia albo nieprawidłowo leczonej cukrzycy.

8. Bilirubina

Prawidłowe, całkowite stężenie tego barwnika w osoczu człowieka powinno wahać się w granicach od 0,2 do 1,0 mg/100 ml. Jeśli wskaźnik przekracza górną granicę może to świadczyć o chorobie dróg żółciowych lub wirusowym zapaleniu wątroby.

9. Urobilinogen

U osób zdrowych prawidłowa wartość powinna wynosić od 0,05 do 4,0 mg/dobę. Wzrost zawartości urobilinogenu występuje w stanach zapalnych wątroby lub w przypadku żółtaczki hemolitycznej.

10. Krwinki białe (leukocyty)

Prawidłowa zawartość białych krwinek w moczu zdrowego człowieka powinna wynosić od 3 do 5 leukocytów w polu widzenia pod mikroskopem. Wzrost ilości wydalanych z moczem leukocytów może świadczyć o zakażeniu dróg moczowych.

11. Krwinki czerwone (erytrocyty)

W moczu zdrowego człowieka powinny występować 1-3 erytrocyty w polu widzenia w badaniu moczu. Zbyt duża ilość krwinek czerwonych jest charakterystycznym objawem chorych nerek (również nowotworów), pęcherza moczowego lub cewki moczowej.

12. Nabłonki

Te komórki nabłonkowe pochodzące z dróg moczowych i nerek nie mają dużego znaczenia rozpoznawczego, jeśli występują w moczu pojedyńczo. Większa ich ilość może świadczyć o zakażeniu układu moczowego.

13. Wałeczki

W prawidłowym osadzie moczu mogą występować, w pojedyńczych ilościach, wałeczki szkliste wydzielane przez cewki nerkowe. W każdym innym przypadku można mieć do czynienia z chorobą nerek.

14. Składniki mineralne

W kwaśnym moczu mogą występować niewielkie ilości kryształków kwasu moczowego. Duża ilość tych składników w pojedyńczej próbce wymaga ponownych badań i diagnostyki lekarskiej.

15. Bakterie

Nie powinny występować w moczu u zdrowego człowieka. Drobnoustroje i grzyby mogą być przyczyną zakażenia dróg moczowych.

Ważne wskazówki:

Przed badaniem moczu nie powinno się spożywać produktów, które mają wpływ na zmianę zabarwienia moczu.

Mocz oddany do pojemnika zanieczyszczonego detergentem może mieć wpływ na nieprawidłowy odczyt wyników.

Krwinki czerwone obecne w moczu u kobiet mogą pochodzić także z dróg rodnych, dlatego badań moczu nie powinno wykonywać się na około dzień, dwa przed spodziewaną miesiączką jak i nazajutrz po zakończeniu krwawienia.

Niepokojące zmiany w barwie moczu powinny być konsultowane niezwłocznie z lekarzem.           

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~diagnosta | 2011-03-17 02:01
Tekst nie do końca prawdziwy. Dużo błędów merytorycznych np. norma dla urobilinogenu to 0,2 EU/dl, a nie tak jak piszesz do 4.