Jak radzić sobie ze stresem w pracy i w życiu prywatnym?

Poradopedia.pl  |   |  + 23  |  Ocena: (głosy: 5)

Stres jest zaburzeniem równowagi spowodowanym czynnikiem fizycznym lub psychologicznym. Towarzyszy on nam w każdej sferze życia. Ma różne podłoże i różne pochodzenie, jednak, choć wolelibyśmy go unikać jest on nieodzowną częścią naszego życia. Nie jego obecność jednak, a brak umiejętności radzenia sobie z nim jest przyczyną wielu zaburzeń i fizycznych i psychicznych.

Jak zatem sobie z nim radzić?

 

att/2008/05/27/1295_stress2.jpg1. Relaksacja - jest to proces przechodzenia naszego ciała i umysłu w stan równowagi. Przeciwdziała ona skutecznie szkodliwym psychologicznym i fizjologicznym efektom funkcjonowania człowieka w świecie pełnym stresu i pogoni za sukcesem. Relaksacja daje nam chwilę wytchnienia. Jest to czas specjalnie dla nas, w którym możemy zagłębić się w siebie. Dać ciału, umysłowi i duszy siły do zmagania się z problemami dnia codziennego.

 

Stosując odpowiednie techniki wyciszające możemy osiągnąć tak dziś pożądany spokój wewnętrzny i harmonię. Jeżeli rozluźniamy się 2-3 razy dziennie to ciało ma czas żeby znaleźć swoją wewnętrzną równowagę i radość. Mamy wtedy więcej możliwości, aby dać sobie radę z problemami dnia codziennego powodującymi napięcie nerwowe. Afirmacje, bądź wyobrażenia stosowane podczas relaksacji powodują lepsze nastawienie do siebie, życia i ludzi. Daje nam to możliwość o wiele lepszego analizowania i rozwiązywania problemów oraz spojrzenia na nie z dystansu.

Metody relaksacji:

Głęboki oddech, muzyka relaksacyjna, joga, medytacja, tai-chi, biofeedback - wybierz odpowiednią dla Ciebie metodę i stosuj ją regularnie - tylko wtedy przyniesie ona prawdziwe, długotrwałe rezultaty.

 

2. Aktywność fizyczna - powinna być dopasowana do naszych możliwości, wieku i stanu zdrowia. Może to być zwykły spacer, jazda na rowerze, siłownia czy basen, ale również wspinaczka górska, wyczynowe sporty walki, jazda konna. Ważne aby aktywność fizyczna stała się nieodłącznym elementem każdego dnia.

 

3. Kontakt z naturą - krótki wypad za miasto, świeże powietrze, pachnący las i śpiew ptaków pozwolą naładować akumulatory i rozładować napięcie.

 

4. Zioła - większość leków roślinnych cechuje powolne działanie oraz niewielkie, w porównaniu z lekami syntetycznymi prawdopodobieństwo objawów ubocznych. Zioła bywają bardzo pomocne w sytuacjach stresowych i są na ogół dobrze tolerowane przez organizm. Większość z nich może być stosowana równolegle z farmaceutykami, uzupełniając ich lecznicze działanie.

Można kupić gotowe mieszanki w aptece jak Nervosol lub pojedyncze zioła jak kozłek lekarski zwany inaczej walerianą, melisę lekarską czy chmiel zwyczajny.

 

5. Znajdź każdego dnia chwilę tylko dla siebie. Może to być chwila z ciekawą książką, przyjemna kąpiel z ulubionym olejkiem zapachowym, spacer z psem, masaż lub wizyta w salonie kosmetycznym.

 

6. Zdrowo się odżywiaj - pamiętaj, że jesteś tym co jesz.

Jedz dużo świeżych warzyw i owoców, pij dużo soków najlepiej samodzielnie wyciskanych w domu z zielonych warzyw, gdyż to one zawierają dużo magnezu, który ma działanie uspokajające.

Produkty strączkowe zawierają dużo witamin z grupy B, a zbożowe (najlepiej ze zbóż mało przerabianych) zawierają dużo węglowodanów, które przyspieszają produkcję serotoniny odpowiedzialnej za spokój i dobry nastrój.

Produkty wysokobiałkowe takie jak orzechy, produkty mleczne, awokado, mięso zawierają aminokwas poprawiający nastrój. Jednak z tej grupy produktów należy się wystrzegać tłustego mięsa i nadmiaru jaj, ponieważ one powodują miażdżycę i sklerozę, a przecież wszyscy wiemy jak dobra pamięć pomaga w sytuacjach stresowych.

Ważne jest by jeść regularnie w małych ilościach i by produkty był jak najmniej przetworzone, bo tylko wtedy zawierają tak potrzebne nam składniki odżywcze, witaminy i mikroelementy.

Spróbujmy znaleźć chwilę na posiłek, by nie było on spożywany w biegu, a w spokoju i miłym otoczeniu.

 

7. Pij dużo, dobrze zbilansowanej wody - pomaga ona w pozbyciu się toksyn, które zatruwają nasz organizm.

 

8. Unikaj używek: kawy, alkoholu, papierosów - one tylko dają pozorne i krótkotrwałe uczucie rozluźnienia.

 

9. Sen - zdrowy sen powinien trwać ok. 7-9 godzin. Jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Brak snu przez dłuższy czas powoduje szereg negatywnych efektów psychicznych i fizjologicznych, które doprowadzają do przemęczenia, a przemęczenie do sytuacji stresowych.

 

10. Porozmawiaj z kimś kto naprawdę ma czas i chęć wysłuchać Twoich problemów - czasem szczera rozmowa z przyjacielem daje więcej niż sesja z terapeutą.

 

11. Myślenie pozytywne jest jednym z ważnych czynników radzenia sobie ze stresem - nie skazuj się z góry na porażkę - z podniesioną głową witaj nowe wyzwania i ciesz się odniesionymi sukcesami. Jednak, gdy dopadnie Cię niepowodzenie staraj się za każdym razem zobaczyć w nim jakiś pozytyw - uczysz się przecież również na własnych błędach, które poszerzają bazę doświadczeń.

 

12. Naucz się dobrze gospodarować czasem - planuj swoje działanie z wyprzedzeniem, zorganizuj miejsce pracy, rozgranicz rzeczy pilne od tych które możesz zrobić później. Jeżeli masz duży projekt do wykonania rozłóż go na mniejsze części, byś każdego dnia mógł poświęcić chwilkę na poszczególne zagadnienie

Przygotowuj się do spotkania wcześniej, przychodź na nie 15 minut przed czasem. Wieczorem naszykuj sobie rzeczy potrzebne następnego dnia.

 

13. Dużo się uśmiechaj - pamiętaj śmiech to zdrowie.

 

14. Ciesz się każdym nawet najdrobniejszym zwycięstwem - to buduje Twoją wiarę w osiągnięcie kolejnego celu.

 

15. Do każdego kolejnego problemu podchodź jak do wyzwania, jednocześnie redukując jego wagę i powiększając swoją pewność siebie.

 

Każdy z nas po swojemu radzi sobie ze stresem i choć chcielibyśmy go całkowicie wyeliminować musimy zdawać sobie sprawę, że w ograniczonych ilościach jest on nam potrzebny do prawidłowego funkcjonowania. Każdy człowiek lubi wyzwania i pewne trudności, a gdy im sprosta nabiera siły i chęci do pokonywania kolejnych wyzwań.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 23
~Olunia | 2015-02-09 11:20
Głęboki oddech, muzyka relaksacyjna, joga, medytacja, tai-chi. Ostatnie pomaga mi najbardziej. Z tym, że nie zawsze mam czas na chwilę przerwy. W trakcie pracy wspomagam się nervocalmem. Przy tak nerwowym szefie nawet cała czekolada nie pomaga:P Choć jestem osobą uśmiechniętą czasami i mnie stres paraliżuje. Po tych tabletkach jestem spokojniejsza i mam więcej siły do działania.
~aga | 2014-09-28 19:42
Same pierdoly jak jesc spac czy czytac ksiazke jak problemy przygniataja rachunki trzeba placic a nie ma z czego.kto pisze takie bzdury?
~SonjaKirby24 | 2012-03-16 11:12
freelance writer
~pika | 2010-10-17 11:38
Witam Panstwa, zapraszam wszystkich chetnych do wypelnienia ankiety na temat stresu, sposobow radzenia sobie i wplywu na samopoczucie. Za udzial w ankiecie bede niezmiernie wdzieczna. Pozdrawiam, pika
http://www.ankieter.pl/wypelnij/ankiete/id/2497/
~Jonatan1 | 2010-03-18 17:28
Bardzo fajnie napisane spodobały mi się te przykłady radzenia sobie ze stresem .Myślę, że uda mi się ściągnąć i wypraktykować kilka;-)
~jaa | 2010-03-02 11:24
tak fajne zwłaszcza ten pan z papierosem ;)
~yaa | 2009-10-11 16:50
Artykuł jest jak radzić sobie ze stresem w pracy?Co zrobić jak w koło krzywe gęby,robota od rana do wieczora,w pracy nie ma z kim pogadać i wkoło słyszy się same obelgi i pretensje? a na relax w pracy i po pracy nie ma szans??
~auror-artur | 2009-06-16 23:30
to mi napewno pomoze w napisaniu wypracowania)
dzieki)!
~lukrecja7777 | 2009-04-08 15:03
Bluelle czy mogłabyś coś wiecej napisać o Nervomixie? Jak na Ciebie on wpływa? Jak się po nim czujesz itp.??
~moniśsssss | 2009-03-25 09:12
zgadzam się ;p