Jak zwiększyć aktywność mózgu?

Poradopedia.pl  |   |  + 2  |  Ocena: (głosy: 0)

Odpowiednie ćwiczenia poprawiają umiejętności (planowanie, organizowanie i wielozadaniowość) mózgu. Równie ważne jest to, co jemy i robimy na co dzień. Poniżej znajduje się lista czynników, które w mniejszym bądź większym stopniu wpływają na zwiększenie wydajności mózgu.

Rozmowa

Nie tylko bezpośrednia pogawędka ma pozytywny wpływ na lepsze funkcjonowanie umysłu. Amerykańscy badacze dowiedli, iż wydajność mózgu wzrasta podczas rozmowy wykonywanej przez telefon komórkowy. Doszli oni do wniosku, że 50 minut takiej wymiany zdań, zwiększa wykorzystanie cukru przez mózg i co za tym idzie, wzrasta aktywność komórek mózgowych.

Aktywność fizyczna

Dzięki ćwiczeniom fizycznym, zwiększa się potencjał umysłowy. Wszystko bowiem co ma pozytywny wpływ na organizm - działa równie zbawiennie na mózg. Wystarczy 10 minut aerobiku dziennie, by poprawić funkcje poznawcze mózgu.

Nauka

Jak wiadomo, na naukę nigdy nie jest za późno i z pewnością warto uczyć się nowych rzeczy (przez całe życie). Szczególnie korzystne jest uczenie się języków obcych - zwiększa się sprawność mózgu i poprawia pamięć w okresie starzenia się.

Medytacja

Pomaga w zaburzeniach lękowych; może zmniejszyć ból, leczyć wysokie ciśnienie krwi, astmę, cukrzycę, depresję, a także choroby związane ze skórą. Osoby, które systematycznie medytują, mają zwiększoną odporność w systemie immunologicznym.

Pisanie

Poprawia sprawność umysłową. Pisanie jest świetnym sposobem na rozwijanie kreatywności i zdolności analitycznych. Taką twórczością można wykazać się na wielu polach, np.: pisząc pamiętnik, dziennik czy wiersze. Pisanie na pewno zwiększy potencjał umysłu.

Łamigłówki i gry

Rozwiązywanie krzyżówek, zagadek i skomplikowanych rebusów; gra w warcaby, szachy czy scrabble - wszystko to pozytywnie działa na stan umysłu. Ponadto, zręczność psychiczną mogą poprawić gry video i jest to naukowo udowodnione. Mózg gracza lepiej przetwarza informacje; zwiększa się również kondycja na linii ręka-oko.

Muzyka

Jej słuchanie może uaktywnić w mózgu obszary, które odpowiadają za zmniejszenie lęku i negatywnych emocji. Również granie muzyki (zwłaszcza klasycznej), wzmacnia mózg - kora mózgowa, móżdżek i ciało modzelowate są podobno większe u muzyków niż u osób, które nie grają na żadnym instrumencie. Niektóre badania wykazały, że lekcje muzyki poprawiają zdolności przestrzenne małych dzieci. Warto również wiedzieć, że kora mózgowa aktywuje się podczas śpiewania piosenki "w głowie".

Śmiech

Podczas śmiechu uwalniają się z organizmu endorfiny - maleje wówczas poziom stresu, a to pozytywnie wpływa na mózg. Pogodny człowiek jest ponadto bardziej otwarty na nowe pomysły i idee.

Gimnastyka mózgu

Kinezjologia edukacyjna to metoda wykorzystywana w terapii zaburzeń ruchowych i uwagi. Jest określana mianem "gimnastyki mózgu" - zwiększa równowagę psychiczną i poczucie własnej wartości; usprawnia organizację wewnętrzną i zewnętrzną, a także komunikację ze sobą i innymi ludźmi.

Kilka ćwiczeń Gimnastyki mózgu:

1. Leniwe ósemki - ćwiczenie polega na kreśleniu kciukiem, na wysokości oczu, płynnym ruchem poziomej ósemki (zaczynając od punktu środkowego w lewo). Najpierw należy wykonywać tę czynność lewą ręką, potem prawą i obiema jednocześnie. Ósemki można również kreślić w przestrzeni, na plecach drugiej osoby czy na papierze. Aby rozluźnić mięśnie ciała, można rysować ósemkę różnymi częściami ciała, np.: stopami lub nosem. Podczas wykonywania ćwiczenia można stać, siedzieć albo leżeć. Leniwe ósemki pozwalają: wzmocnić koordynację pracy obu półkul mózgowych, usprawnić percepcję wzrokową, pomóc w czytaniu i pisaniu, poprawić pamięć krótko i długotrwałą, ale też zrelaksować się i wyciszyć.

2. Krążenie szyją - powolnym ruchem należy przenosić głowę od ramienia do ramienia, tak by broda znajdowała się jak najbliżej klatki piersiowej. Ćwiczenie to należy wykonywać na wydechu. W bocznym położeniu głowy, należy zrobić wdech i powtórzyć czynność. Krążenie szyją pozwala się przede wszystkim zrelaksować. Ponadto zwiększa koncentracja i wzmacnia środkowe pole widzenia.

3. Oddychanie przeponowe - w pozycji stojącej lub leżącej, należy położyć dłonie na dolnej części brzucha. Następnie trzeba wziąć głęboki wdech, wyciągnąć dłonie jak najdalej od siebie; po czym wykonać powolny wydech i zbliżyć dłonie do siebie. Wykonując to ćwiczenie, można zwiększyć aktywność i koncentrację - pogłębi się oddech i poprawi koordynacja obu stron ciała.

4. Akumulator - siedząc po turecku (na wdechu), należy wygiąć ciało w łuk, zachowując kierunek od dołu ku górze. Następnie, na wydechu należy opuścić głowę i zrobić koci grzbiet, zachowując tym razem kierunek od góry do dołu. Dzięki temu ćwiczeniu, wzrasta koordynacja i stymulacja przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego; ponadto wyzwala się twórcze myślenie.

Stymulanty

To grupa substancji psychoaktywnych, które działają pobudzająco na system nerwowy - zwiększają częstotliwość rytmu serca, podnoszą ciśnienie krwi, a także przyśpieszają oddech. Najbardziej znanym stymulantem jest kofeina, która aktywując centralny układ nerwowy, zwiększa pobudzenie i czujność.

Owoce i warzywa

Do prawidłowego funkcjonowania, mózg potrzebuje stałego dopływu glukozy. Jej brak powoduje gorsze zapamiętywanie i kojarzenie, a także słabsze przyswajanie wiedzy. Jedząc owoce i warzywa, mózg dostaje odpowiednią ilość energii, jakiej potrzebuje do właściwego działania.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 2
~wwq | 2014-09-16 03:40
podwójna dawka magnezu + owoce i warzywa + podwójna dawna witaminy B. Odlot :D
~Fetterolf | 2012-01-18 15:18
I think I will <a href="http://custom-essay.ws/buy-essay.php">purchase essay</a> on such topic! I like this advice