Jakie są objawy nadżerki?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Nadżerka jest zmianą chorobową najczęściej występującą u dojrzałych płciowo kobiet. Według badań medycznych dolegliwość ta spotyka już co czwartą kobietę.

Ze względu na przebieg procesu gojenia się nadżerki, związany z tym zróżnicowany wygląd i towarzyszące nieprawidłowe stany, można wyróżnić następujące rodzaje tego schorzenia:

  • Nadżerka prosta - charakteryzuje się czerwonym obszarem wokół ujścia zewnętrznego, wyraźnie odgraniczonym o gładkiej powierzchni; jest to zazwyczaj świeżo powstała zmiana.
  • Nadżerka brodawkowata - zmiana ta przedstawia się podobnie jak w przypadku nadżerki prostej; ma jednak brodawkowatą powierzchnię i często towarzyszy jej stan zapalny.
  • Nadżerka krwawiąca - w tym przypadku mamy do czynienia z krwawieniami wydobywającymi się z powierzchni zmiany przy dotyku. Plamienia takie mogą wystąpić na przykład po stosunku.
  • Nadżerka gruczołowa - jest to również czerwony obszar, ale gojenie się w nim jest słabo zaznaczone; nabłonek walcowaty ekotopowy, znajdujący się w niewłaściwym miejscu tworzy struktury gruczołowe wydzielające śluz.
  • Nadżerka w stanie gojenia - to rozpoczęty proces wymiany nabłonków, czyli faza gojenia. Zmiana w tym stanie jest już znacznie bledsza.
  • Nadżerka częściowo wygojona - jest zaawansowanym procesem gojenia, podczas którego często widoczne są torbiele Nabotha. Wyraźna granica nadżerki jest niedostrzegalna.
  • Nadżerka wygojona - końcowy etap gojenia się nadżerki ma miejsce, gdy nabłonek płaski całkowicie przykrywa obszar nadżerki, powodując w ten sposób zanik struktur produkujących śluz lub tworząc torbiele Nabotha. To właśnie ich obecność świadczy o przebytej nadżerce.

Podczas zwykłego badania ginekologicznego niemożliwe jest wykrycie zmian i zdiagnozowanie komórek nowotworowych. A te mogą się pojawić również w niewielkich nadżerkach. Zmianę można wykryć tylko dzięki badaniu cytologicznemu, posiewowi moczu oraz kolposkopii polegającej na oglądaniu powierzchni szyjki macicy, dolnej części jej kanału oraz pochwy i sromu przy pomocy urządzenia optycznego zwanego kolposkopem.

Nadżerka nie jest schorzeniem zaraźliwym. Często jednak towarzyszą jej stany zapalne, a niektóre drobnoustroje przenoszone są drogą płciową. Nadżerka to zmiana na tarczy części pochwowej szyjki macicy, która jest widoczna w badaniu jako zaczerwienienie. Inne zabarwienie błony śluzowej związane jest z obecnością nabłonka gruczołowego w miejscu, gdzie powinien znajdować się nabłonek wielowarstwowy płaski.

Nadżerka przypomina małą, czerwoną plamkę o nierównej, brodawkowatej powierzchni na błonie śluzowej narządu. Jest następstwem zapalenia szyjki macicy, które rozwinęło się na skutek zakażenia bakteryjnego (np.: rzęsistkiem pochwowym) lub wirusowego.

Ryzyko pojawienia się zmiany chorobowej jest zdecydowanie większe u kobiet wcześnie rozpoczynających współżycie oraz często zmieniających partnerów seksualnych. Są one wtedy o wiele bardziej narażone na infekcje przenoszone drogą płciową. Przyczyną powstawania nadżerek może być też wczesne rozpoczęcie współżycia po porodzie a także problemy hormonalne.

Nadżerka może nie dawać żadnych objawów klinicznych. Najczęściej występującymi zaburzeniami są krwawienia z pochwy po stosunku seksualnym oraz plamienia nie związane z miesiączką (międzymiesiączkowe). W zależności od wielkości zmiany mogą także wystąpić silne upławy z pochwy o żółto-zielonym zabarwieniu. Zapach wydzielanego śluzu jest zazwyczaj nieprzyjemny, kobiecie może też towarzyszyć uczucie pieczenia i swędzenia w okolicach sromu.

W przypadku mocno rozwiniętej nadżerki mogą wystąpić silniejsze objawy takie jak krwawienia kontaktowe, bóle podczas stosunku, bóle brzucha i podbrzusza oraz bóle w okolicy krzyżowo-lędźwiowej.  

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Zobacz kalkulatory