Refundacja leków od 01.01.2012- co zrobić w razie odmowy wypisania recepty przez lekarza na lek refundowany?

Poradopedia.pl  |   |  + 6  |  Ocena: (głosy: 0)

Jeśli ze strony lekarza spotkamy się z odmową wypisania recepty na lek refundowany, możemy skorzystać z pomocy Rzecznika Praw Pacjenta lub też dochodzić swoich praw przed sądem cywilnym.

Jeśli posiadamy aktualny dokument potwierdzający ubezpieczenie, a lekarz odmawia wypisania recepty na lek refundowany, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z Biurem Rzecznika Praw Pacjenta, najlepiej za pośrednictwem darmowej ogólnopolskiej infolinii 800-190-590. Dyżurujący pracownicy podpowiedzą, co robić w takiej sytuacji a w razie konieczności podejmą interwencję.

Dodatkowo możemy skorzystać z możliwości przesłania wniosku do Biura w pisemnej tradycyjnej lub elektronicznej formie. Wniosek jest wolny od opłat i niezbędny, aby można było wszcząć postępowanie wyjaśniające, a także wykorzystać narzędzia przewidziane w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Chodzi o to, aby stwierdzić czy nie doszło do naruszenia praw pacjenta przez świadczeniodawcę.

Powinniśmy także skontaktować się z Wydziałem Spraw Świadczeniobiorców właściwego wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia - lekarz, który nie wypisze nam recepty na lek refundowany, nie wywiążę się tym samym z kontraktu zawartego z Funduszem, a za to przewidziane są określone sankcje.

Jeśli lekarz odmówi nam wypisania recepty na lek refundowany, możemy również dochodzić swoich praw przed sądem. Gdy zapłacimy pełną cenę za lek, na który przysługuje nam refundacja - w myśl Kodeksu cywilnego, sąd może potraktować to jako wyrządzenie nam szkody.

Od 1 stycznia 2012 roku obowiązuje nowa ustawa refundacyjna, a wraz z nią przepisy wprowadzające na leki refundowane sztywne ceny i marże. Apteki nie będą mogły już sprzedawać leków refundowanych "za 1 grosz", ani stosować innych rabatów czy bonifikat.

Trzeba też pamiętać o tym, że przychodząc do lekarza warto mieć ze sobą dowód ubezpieczenia (druk RMUA) na wypadek, gdyby była potrzebna nam recepta na lek refundowany.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 12 maja 2011 roku o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 6
~Paweł | 2013-07-12 15:45
Więcej informacji o lekach na http://poradnikowo.katowice.pl. Zapraszam
~olekach.pl | 2012-01-11 18:02
Witam serdecznie,

w związku z wieloma wątpliwościami związanymi z nową ustawą refundacyjną, chciałabym zaprosić Państwa do odwiedzenia portalu http://www.olekach.pl. Portal olekach.pl jest wyszukiwarką zamienników leków, a od 1 stycznia umożliwia zalogowanym użytkownikom sprawdzenie refundacji swoich leków i wygenerowanie listy refundowanych zamienników. Aby sprawdzić czy i w jaki sposób stosowane leki są refundowane, należy zalogować się na stronie http://www.olekach.pl/wlrlist i skorzystać z zakładki „Wykaz Leków Refundowanych”. Zapraszam do korzystania.
~t-a | 2012-01-04 19:25
Zapłaciłam 100%
~sonia | 2012-01-04 19:15
tylko (lub aż) w 50%, na pewno nie w 100%.
teresa | 2012-01-04 18:45
Czy antybiotyk AUGMENTIN jest lekiem refungowanym?
Miała receptę wypisaną na 50% a w aptece powiedziano mi,że 100%