Rozbity termometr - co robić?

Poradopedia.pl  |   |  + 2  |  Ocena: (głosy: 2)

Termometr rtęciowy często znajduje się w naszych domach i nietrudno o wypadek. Czy rozlana rtęć jest groźna, jak należy posprzątać kawałki termometru, czego nie robić.

Termometr rtęciowy

Jeżeli potłukłeś termometr rtęciowy powinieneś jak najszybciej zabrać się za sprzątanie.

Największe zagrożenie stanowi rtęć, która stanowi silną truciznę wchłanianą drogą oddechową oraz poprzez kontakt ze skórą. Rtęć paruje w temperaturze pokojowej, dlatego też bardzo ważne jest aby jak najszybciej ją zebrać.

Co należy zrobić z rozbitym termometrem

  1. Najważniejsze to jak najszybciej dokładnie przewietrzyć pomieszczenie - otwórz okna, odetnij pozostałe pomieszczenia. Postaraj się jak najdłużej wietrzyć pomieszczenie, jeżeli to możliwe to nawet przez kilka dni.
  2. Trzymaj z daleka dzieci oraz inne osoby zanim nie posprzątasz dokładnie resztek termometru.
  3. Dokładnie zbierz rtęć - nie używaj do tego odkurzacza, rąk oraz przedmiotów, z których będziesz chciał jeszcze korzystać. Najlepiej zbierać rtęć za pomocą strzykawki, pipety, zakraplacza czy pojemnika po kroplach do oczu. W ostateczności dobrze sprawdzi się zwykła sztywna karta papieru. Rtęć łatwo łączy się w kulki, nie powinno to być trudne. Pamiętaj, aby nie dotykać rtęci rękami.
  4. Rtęć oraz pozostałe resztki termometru umieść w zamykanym pojemniku lub szczelnym worku.
  5. Nie wyrzucaj na śmieci - rtęć wraz z resztą termometru powinna zostać odpowiednio zutylizowana. Skontaktuj się z najbliższą apteką, placówką opieki zdrowotnej lub Inspektoratem Sanitarnym w celu ustalenia gdzie powinieneś dostarczyć resztki termometru.

Środki ostrożności

  1. Dokładnie zbierz wszystkie resztki - nawet nieznaczne ilości rtęci stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia
  2. Nie używaj odkurzacza do zebrania rtęci - w ten sposób rtęć zostanie praktycznie rozpylona w pomieszczeniu i będzie stanowiła jeszcze większe zagrożenie
  3. Nie używaj szczotki  - w ten sposób rozbijesz rtęć na mniejsze części i trudniej będzie ją zebrać, a dodatkowo drobiny rtęci zostaną na szczotce
  4. Nie używaj żadnych środków chemicznych do usunięcia rtęci, ponieważ wiele z nich może zachodzić w gwałtowną reakcję chemiczną z rtęcią prowadząc do szybszego zatrucia.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 2
~edit | 2014-01-02 06:07
I czy pozostałe małe cząsteczki rtęci w dywanie mogą zagrażać zdrowiu.
~pomocy | 2014-01-01 15:07
Dziś rozbił mi się termometr. Nic o usuwaniu nie czytałem, więc pozamiatałem zmiotką i pootwieralem okna. Troszkę takźe zauwaźłem koło pieca. Nie wiem co robić ;( Pomocy

Najnowsze porady