W jaki sposób joga wpływa na naszą psychikę i zdrowie?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 4)

Joga to starożytny hinduski system indywidualnego rozwoju, którego głównym celem jest wzniesienie świadomości na wyższe poziomy i uzyskanie wewnętrznej harmonii. Współcześnie ludzie praktykują jogę nie tylko dla sfery duchowej, ale przede wszystkim po to by zadbać świadomie o swoje zdrowie i samopoczucie. Joga to praca z własnym ciałem (pozycje zwane asanami), medytacja oraz świadomy oddech - to dzięki równowadze ciała, umysłu i ducha możemy osiągnąć oczekiwane rezultaty.

 

att/2008/05/27/1294_yoga.jpg

Joga stanowi gałąź filozofii Indii, istniejąc nieprzerwanie w różnych formach od tysięcy lat. To właśnie dzięki swojemu wiekowi i doświadczeniu zawdzięcza ogromną skuteczność i popularność.

Praktykowanie jogi wpływa pozytywnie na wszystkie poziomy psychofizycznej całości człowieka. W sferze fizycznej dzięki asanom i pranayamie oddziałuje na układ ruchowy, oddechowy, krwionośny i dokrewny. W sferze psychicznej dzięki medytacjom zbawiennie wpływa na układ nerwowy.

 

Asany – pozycje w jodze

Dzięki asanom stojącym (ze skrętami czy wygięciami) wzmacniamy mięśnie i ścięgna, kształtujemy poszczególne partie ciała oraz odblokowujemy stawy i przywracamy im ruchliwość. Ciało wzmacnia się i uelastycznia.

Jesteśmy również w stanie usuwać bóle pojawiające się w wyniku nieprawidłowego stylu życia: bóle kręgosłupa wynikające z siedzącego trybu życia czy bóle głowy często powodowane napięciami w ciele.

Hatha Joga czyli asany odwrócone doskonale wpływają na drogi oddechowe oraz układ nerwowy. Są w stanie również przeciwdziałać bezsenności.

Pozycje siedzące poprzez zmniejszenie napięć organów wewnętrznych, uelastycznienie bioder oraz mięśni pachwin poprawiają trawienie i pozytywnie wpływają na cały układ pokarmowy.

 

Pranayama – ćwiczenia oddechowe

Oddychanie jest jedną z podstawowych funkcji naszego organizmu, a my dość często nie doceniamy jak ważne jest prawidłowe oddychanie dla naszego zdrowia. Świadoma kontrola oddechu (z sanskrytu - pranayama) służy nie tylko dotlenieniu organizmu, ale także uspokojeniu emocji i myśli. Równoważy i usprawnia metabolizm i system energetyczny, wzmacnia serce i płuca zwiększając ich życiową pojemność oraz stabilizuje system nerwowy łagodząc zły nastrój, depresję i nerwice. 

 

Medytacja

Podczas medytacji ciało odpoczywa i znajduje się w stanie głębokiej relaksacji. Zwalnia się metabolizm, słabnie napięcie mięśniowe, zmienia się wydzielanie hormonów w naszym organizmie.

Głęboka relaksacja jest naturalnym środkiem do radzenia sobie ze stresem i do uniknięcia jego następstw. Osoby praktykujące regularnie medytację łatwiej radzą sobie w kontaktach z innymi ludźmi, są bardziej otwarte i pozytywnie nastawione do świata.

Medytacja daje nam zdrowie fizyczne i emocjonalne, harmonię ciała i umysłu oraz pewność siebie. Redukuje ona również napięcie mięśniowe, psychiczne oraz niepokój.

Jak wykazały liczne badania regularne praktykowanie jogi pomaga znormalizować ciśnienie krwi i usprawnić jej krążenie, wzmocnić system immunologiczny, poprawić obieg limfy, odświeżyć i oczyścić skórę. Wpływa również bardzo pozytywnie na wątrobę, jelita, śledzionę, nerki, płuca, a przede wszystkim koryguje wady postawy. 

 

Podsumowując – joga to zdrowie! A skoro już cieszymy się doskonałym zdrowiem cała reszta to tylko dodatek do szczęścia, które mamy w sobie.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~addsds | 2023-10-20 10:39
Magia miłosna to ogólna nazwa dla różnych praktyk i rytuałów, które mają na celu wpłynięcie na uczucia innej osoby lub przyciągnięcie do siebie miłości. Jest to forma magii używana w kontekście miłosnych relacji i romantycznych związków. Praktyki magii miłosnej różnią się w zależności od kultury i wierzeń oraz od osoby wykonującej rytuał. Oto kilka przykładów:

Czarowanie miłosne: Może obejmować używanie zaklęć, magicznych symboli lub ziół, aby przyciągnąć osobę oczekującą miłości, zwrócić uwagę konkretnej osoby lub umocnić istniejący związek.

Lalki miłosne: W niektórych tradycjach magii miłosnej używa się lalek w celu reprezentacji konkretnej osoby i wykonywania na nich rytuałów, które mają wpłynąć na jej uczucia lub zachowanie.

Amulety i talizmany miłosne: Można nosić lub trzymać przy sobie specjalnie przygotowane amulety lub talizmany, które mają przynieść miłość, szczęście i harmonię w związkach.

Zaklęcia miłosne: Osoby praktykujące magię miłosną mogą używać słów, formuł zaklęć lub afirmacji, aby przyciągnąć miłość lub wzmocnić istniejący związek.

Rytuały związane z fazami księżyca: Wielu magików wierzy, że fazy księżyca mają wpływ na energię miłosną, dlatego wykorzystują różne fazy księżyca do wykonywania rytuałów miłosnych. Więcej znajdziesz na https://laguna.augustow.pl