Jak dbać o chomika?

Poradopedia.pl  |   |  + 4  |  Ocena: (głosy: 0)

Chomik jest niedrogim i łatwym w utrzymaniu zwierzątkiem. Szczególną radość przynosi dzieciom, będąc niejednokrotnie pierwszym zwierzątkiem malca. Odpowiednia dbałość i opieka pozwala przeżyć chomiczkowi kilka lat (ok. 2,5 roku w przypadku chomików syryjskich oraz ok. 4 lat w przypadku angorek).

Wraz z chomikiem należy kupić niezbędne wyposażenie i akcesoria:

  • klatkę lub akwarium z pokrywą
  • trociny
  • miseczkę do jedzenia
  • pojemnik na wodę
  • środki dezynfekujące
  • zabawki (tunele, kołowrotek, schody, mostki)


Odpowiednie lokum dla chomika
Klatka lub akwarium powinny być umieszczone w miejscu niezbyt ciepłym oraz takim, w którym będziemy mieć dobry dostęp do zwierzaka. Chomika umieszczamy w klatce wyściełanej trocinami i pozwalamy, by mógł się z nią oswoić. W tym czasie nie powinniśmy mu przeszkadzać i zaczepiać go. Nie należy tez zmuszać go na siłę do wyjścia z kryjówki.

Czyszczenie klatki chomika
Raz w tygodniu trzeba dokładnie myć elementy klatki, zdezynfekować ją a potem wysuszyć i wsypać nowe, świeże trociny. Chomika w tym czasie umieszczamy w bezpiecznym dla niego miejscu. Ważne jest także, aby  woda w poidełku była zawsze świeża, w przeciwnym wypadku można narazić zwierzątko na różnego rodzaju choroby. Pojemnik na wodę powinien być umieszczany na wysokości osiągalnej dla chomiczka.

Karmienie chomika
Karmienie chomika powinno odbywać się raz/dwa razy dziennie. Początkowo podajemy mu gotowy pokarm, zakupiony w sklepie zoologicznym. Z czasem wzbogacamy dietę zwierzaka o świeżą porcję owoców i warzyw (oczywiście nie wszystkie - można przykładowo podawać jabłko, marchewkę), które podajemy przez cały rok. Niezjedzone, psujące się resztki pokarmu trzeba regularnie usuwać z klatki, by nie zaszkodziły zwierzęciu.

Legowisko dla chomika
W rogu klatki należy ustawić plastikowy domek, który będzie dla chomika nie tylko legowiskiem, ale też świetnym miejscem na gromadzenie różnych skarbów, np.: pogryzione kawałki ręczników papierowych czy tekturki. Warto przy okazji wspomnieć, że chomiki są czystymi zwierzaczkami i nie załatwiają swoich potrzeb
fizjologicznych w miejscu, w którym śpią, odpoczywają lub bawią się.

Higiena i zdrowie chomika
Chomika nie należy kąpać, gdyż zwierzątko to bardzo dba o swoją higienę i myje się samo. Powinniśmy unikać kontaktu z chomikiem, gdy jesteśmy przeziębieni, ponieważ zwierzak może zarazić się od nas. Wtedy trzeba niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem, aby zapobiec śmierci chomiczka.

Zabawy dla chomika
Jeśli chodzi o zapewnienie chomikowi dobrej zabawy, to należy zakupić niezbędne akcesoria, np.: kołowrotek, tunel, drewniany gryzak, kulę do biegania po mieszkaniu czy chociażby zwykłą rolkę papieru toaletowego.
Nie powinniśmy zabraniać ani ograniczać chomikowi chęci wybiegania się. Podczas biegania w kuli należy zapewnić chomikowi ostrożną zabawę, m.in.: zabezpieczając schody lub inne ostre krawędzie.

Pamiętajmy, że wystraszony chomik może ugryźć, zwłaszcza gdy ma do czynienia z niekomfortowymi dla niego sytuacjami i warunkami. Nie należy go również podrzucać i dręczyć głośną muzyką – chomiki bardzo tego nie lubią.

Z doświadczenia nie polecamy kupować chomika małemu dziecku (do ok. 8-10 roku życia), gdyż bardzo łatwo dziecko może zrobić mu krzywdę.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 4
~iwona | 2013-01-22 08:56
przydatne informacje dla laików chomikowych.
~TEN KOMENTARZ WYSTAWIŁA:Adzia145 | 2012-11-21 17:14
POLECAM!!

BARDZO PRZYDATNA PORADA,
NAWET DLA DZIECKA KTÓRE WOGÓLE NIE MA POJĘCIA O CHOMIKACH, LECZ DZIECKO MOŻE BYC TROSZKĘ NIEMYŚLĄCE I POTRZEBUJE POMOCY KOGOŚ DOROSŁEGO, DLATEGO BARDZO POLECAM!!!

POLECAM!!!!!
~gościuwa | 2012-05-04 21:05
no naprawde bardzo przydatne
~Olunia | 2012-02-10 20:07
No przydało sie, przydało