Jak dbać o szynszyle?

Poradopedia.pl  |   |  + 3  |  Ocena: (głosy: 0)

Szynszyla z uwagi na swoją delikatność potrzebuje szczególnej opieki i dbałości. Jeśli jej to zapewnimy, może przeżyć nawet 20 lat.

Lokum
Szynszyle są bardzo ruchliwymi zwierzątkami i uwielbiają skakać, dlatego najlepiej trzymać je w klatce wielopoziomowej (oczywiście im większa tym lepiej). Klatka powinna być ustawiona w miejscach jasnych, spokojnych i umiarkowanie ciepłych, których temperatura powietrza wynosi od ok. 10°C do ok. 24°C. W przeciwnym wypadku można doprowadzić do śmierci szynszyli. Zwierzątka te bardzo lubią grasować nocą, dlatego też lepiej nie ustawiać klatki zbyt blisko sypialni.

Klatka powinna być wyposażona w kilka poziomów, ponadto dobrze byłoby umieścić w niej drewniany domek z wejściem, miseczka na jedzenie i pojemnik na wodę a także zabawki (np.: obrotowe kółka), po których szynszyla będzie mogła skakać do woli. Na dnie klatki należy usypać grubą warstwę trocin i wstawić dodatkowo wysokie naczynie przeznaczone do kąpieli pyłowych – szynszyle po prostu za nimi przepadają.

Karmienie
W sklepach zoologicznych można zakupić gotowe mieszanki specjalnie przeznaczone dla szynszyli. Karmimy je zwykle raz dziennie (najlepiej wieczorem). Oprócz granulatów należy podawać im kolby, sianko, chrupki dla gryzoni czy suszone owoce. Nie należy natomiast karmić ich resztkami z naszego stołu.

Szynszyla powinna mieć zapewniony dostęp do świeżej i czystej wody; najlepiej specjalnie dla niej przeznaczonej zakupionej w sklepie zoologicznym z minerałami, ewentualnie letniej przegotowanej lub mineralnej niegazowanej. Woda nie powinna długo stać w poidełku, by nie zaszkodziła zwierzakowi. Warto także wrzucić do klatki kawałki drewienek, na których gryzoń będzie mógł ścierać ząbki.

Pielęgnacja i czystość
Należy pamiętać o tym, by nie myć (nie zanurzać) szynszyli w wodzie. Zwierzęta te potrafią same zadbać o swoją higienę poprzez zażywanie kąpieli pyłkowych.

Jeśli chodzi o pielęgnację i zachowanie czystości klatki to trzeba myć ją gorącą wodą, bez dodatku środków chemicznych (mydeł, proszków, itp.). Podściółka znajdująca się w klatce również powinna być regularnie wymieniana, nie częściej jednak niż jest to konieczne.

Choroby
Poniższe dolegliwości przytrafiające się szynszyli powinny wzbudzić Twoją czujność:

1. Trudności z jedzeniem, albo całkowite zaprzestanie przyjmowania pokarmów; ślinienie się – są to typowe objawy dotyczące problemów z ząbkami szynszyli. Należy zadbać o to, by w klatce był zawsze kawałek drewna lub gałązka, dzięki którym zwierzątko będzie ścierało zęby.

2. Luźny stolec – oznacza biegunkę. Jest ona zwykle spowodowana zjedzeniem zepsutego, spleśniałego pokarmu lub wypiciem nieświeżej wody. W tym przypadku należy zadbać, by szynszyla dostawała świeże jedzenie i wodę. Jeśli zaś problem nie ustaje, albo się nasila trzeba niezwłocznie skontaktować się z lekarzem Weterynarii.

3. Łysiejące miejsca na ciele szynszyli – to skutek wywołany gryzieniem futerka. Szynszyla może się tak zachowywać w pewnych sytuacjach, np.: pod wpływem głębokiego stresu lub po prostu z nudów. Wtedy należy zapewnić jej odpowiednią porcję rozrywki i zadbać o to by mogła bez żadnych przeszkód się pobawić, pobiegać
lub poskakać.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 3
~M-lubek | 2022-07-06 20:14
Moja szynszyla jest czyściochem, ale czasem wycieram ją wilgotną szmatką. Ważne jest także zadbanie o czystość dookoła np. klatki. Mnie w tym wyręcza roomba i każdemu polecam, bo kiedyś radziłam sobie zmiotką i mopem. Teraz jest o wiele łatwiej :)
~olka | 2013-04-05 22:40
musisz nastawić odpowiednie sidła :)
~Tomek | 2011-07-03 12:09
jak najlepiej złapac szynszyla bo mi uciekł ?