Jak karmić szczeniaka?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Szczenięta, w pierwszych tygodniach życia, wykazują 2-3 razy większe zapotrzebowanie na energię niż psy dorosłe. Niezbędnych składników odżywczych: białka, wapnia, fosforu, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin, dostarczy szczeniakowi dobrze zbilansowana dieta.

Przez pierwsze 3-4 tygodnie szczenięta karmione są wyłącznie mlekiem matki - jest ono podstawowym pokarmem, który dostarcza młodemu pieskowi komplet niezbędnych składników pokarmowych. Mleko matki zawiera także przeciwciała, uodparniające szczeniaki i chroniące je przed różnymi chorobami. W ciągu pierwszych tygodni życia nie należy podawać szczeniętom żadnych stałych pokarmów, ponieważ ich układ pokarmowy nie jest jeszcze gotowy na przyswajanie tego rodzaju pożywienia.

Mniej więcej po miesiącu (kiedy szczeniakom zaczną już wyrastać ząbki), można włączyć stałe pokarmy do diety. Młode psy zwykle zaczynają jeść karmę w trzecim lub czwartym tygodniu życia - należy zacząć od podawania niewielkich porcji a później stopniowo je zwiększać. Najlepsza w tym okresie jest mokra karma albo sucha - namoczona w wodzie. Taki pokarm musi być bogaty w pełnowartościowe białko a minimalna ilość kalorii powinna wynosić ok. 500 kcal na 100 g pożywienia.

Gdy szczeniak ma ok. 1,5 miesiąca, stały pokarm może stać się podstawą jego diety. Młody pies powinien otrzymywać specjalną karmę dla szczeniąt, odpowiednio zbilansowaną i spełniającą potrzeby żywieniowe psa. Bardzo ważne jest regularne karmienie - trzy, cztery razy w ciągu dnia. I tak codziennie, do szóstego miesiąca życia zwierzęcia.

Pies, który ukończył 6 miesiąc życia, powinien otrzymywać nie więcej niż dwa posiłki dziennie. W okresie wzrostu szczeniaka ważne jest zapewnienie mu odpowiedniej ilości wapnia i fosforu. Warto więc podawać psu gotową karmę, w której zachowana jest właściwa proporcja tych składników (trudna do osiągnięcia w przypadku jedzenia domowego). U szczeniaka karmionego wyłącznie mięsem, równowaga fosforowo-wapniowa może się rozregulować a to w konsekwencji prowadzi do złej przemiany materii. Młodym psom nie należy podawać mleka krowiego, ponieważ zawarta w nim laktoza może powodować, niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia psa, biegunki. Do picia szczeniak powinien otrzymywać czystą, świeżą wodę.

Szczenięta odżywiające się wysokogatunkową karmą mają:

  • lśniącą sierść,
  • zdrowe kości, skórę i zęby,
  • silne mięśnie,
  • prawidłowo uformowane stolce,
  • radosne usposobienie,
  • chęć do zabawy.

Aby mieć pewność, że szczeniak jest dobrze karmiony, przy układaniu jadłospisu należy wziąć pod uwagę rasę i wielkość psa, intensywność jego wzrostu a także kondycję fizyczną. Dzienna ilość pożywienia musi być zawsze dobierana według indywidualnych potrzeb pupila. Prawidłowe karmienie pozwoli w przyszłości uniknąć problemów ze zdrowiem pieska.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady