Jak nauczyć psa podstawowych komend?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Podaj łapę, stój, czołgaj się - to tylko niektóre z podstawowych komend, na które powinien reagować nasz pies. I z pewnością tak będzie, jeśli sami o to zadbamy. Na naukę nigdy nie jest za późno, najchętniej i najszybciej jednak wiedzę przyswajają szczenięta. Starszym psom należy poświęcić zdecydowanie więcej czasu i cierpliwości. Jeśli więc chcemy mieć dobrze ułożonego czworonoga, nie zwlekajmy z uczeniem go dobrych manier.

Nauka podstawowych komend powinna wyglądać następująco:

Siad

To zadanie możemy sobie ułatwić, trzymając w dłoni smakołyk psa (nie za duży i nie za mały). Przesuwamy rękę za głowę czworonoga - ulubiony zapach skłoni go do szybszej reakcji. Kiedy już usiądzie, musimy go pochwalić i nagrodzić wspomnianym smakołykiem. Jeśli pies opanuje to zadanie i będzie wykonywał komendę z minimalnym ruchem naszej ręki, będziemy mogli wprowadzić komendę SIAD. Od tej pory powinniśmy powtarzać to ćwiczenie tyle razy, aż pies wykona je bez pomocy naszej ręki.

Stój

Skoro już usiadł, to należy go nauczyć tego aby stawał na komendę. I podobnie jak w poprzednim ćwiczeniu, można się wspomóc jego ulubionym przysmakiem. Trzymamy rękę na wysokości naszej klatki piersiowej i stopniowo przesuwamy w dół, wydając w tym momencie polecenie STÓJ - to spowoduje, że pies zechce sięgnąć po smakołyk. Gdy tak się stanie, nagradzamy go i chwalimy. Oczywiście powtarzamy to ćwiczenie do momentu, gdy pies będzie reagował tylko na komendę słowną i otwartą, uniesioną do góry naszą dłoń.

Leżeć

Siadanie i wstawanie mamy już opanowane. Pora nauczyć psa reagować na tę komendę. Pokazujemy pieskowi jego ulubiony przysmak i przytrzymujemy nad jego nosem. Wypowiadamy polecenie LEŻEĆ i zaczynamy powolutku przesuwać rękę w dół. Pies na pewno zareaguje, podążając za smakołykiem i położy sie na podłodze/ziemi. Kiedy łapy i tułów znajdą się na podłodze, możemy pochwalić i nagrodzić pieska. Oczywiście nie każde zwierzę jest tak ugodowe, tym bardziej opornym psiakom należy pomóc popychając do pozycji leżącej i jednocześnie wydając komendę słowną.

Czołgaj się

Ta komenda wydaje się bardzo prosta w nauce, ale niekoniecznie dla psa. Z naszej strony nie potrzeba wiele wysiłku, wystarczy że usiądziemy na brzegu kanapy lub na krześle i zachęcimy psa do przejścia pod naszymi nogami. Duży pies będzie miał problem i to go zmusi do schylenia się i przeczołgania. Małym pieskom należy wybrać odpowiedni przedmiot, uniemożliwiający swobodne przejście. Jeśli pies zorientuje się o co chodzi w tym ćwiczeniu, wprowadzimy komendę słowną CZOŁGAJ SIĘ. Seria powtórzeń powinna sprawić, iż pies będzie reagował tylko na nasze słowa. Nagradzamy psa ulubionym przysmakiem lub pochwałą.

Podaj łapę

To zadanie sprawia psom chyba najmniej problemów i łatwo je tego nauczyć. Pies powinien znajdować się w "siadzie". Ustawiamy się naprzeciw niego i wyciągając do niego rękę, chwytamy za jego przednią łapę i jednocześnie wydajemy komendę PODAJ ŁAPĘ. Może się zdarzyć, że niektórym psom trzeba będzie z początku podnosić łapę na siłę, ale prędzej czy później powinien załapać o co chodzi i sam ją do nas wyciągać po usłyszeniu komendy słownej. Za każde prawidłowo wykonane ćwiczenie powinniśmy go pochwalić.

Zostań

To ćwiczenie wykonujemy na dworze, trzymając psa początkowo na smyczy. Wydajemy psu komendę SIAD i odchodzimy na odległość ok. 1 m., jednocześnie wydając komendę ZOSTAŃ. Wówczas wyciągamy przed siebie otwartą dłoń i palcami skierowanymi ku górze, dajemy psu znak do pozostania w miejscu w którym się znajduje. Jeśli nas posłucha, nagradzamy go. Opanowanie tej komendy może być trudne dla psa, tym bardziej że po prawidłowym wykonaniu pierwszego etapu, będziemy oddalać się od niego coraz dalej. Za każdym razem, gdy się oddalimy i wydamy komendę ZOSTAŃ a pies pozostanie na swoim miejscu w pozycji siedzącej, należy go pochwalić i nagrodzić.

Do mnie

Nasz pies opanował komendę ZOSTAŃ, więc teraz musi nauczyć się przychodzenia do nas na nasze zawołanie. Psa trzymamy na smyczy do momentu, kiedy posłucha naszej komendy i prawidłowo ją wykona. Wydajemy po kolei komendy SIAD i ZOSTAŃ a następnie odchodzimy na odległość smyczy i wydajemy komendę DO MNIE. Gdy wykona ćwiczenie powinien otrzymać pochwałę, ewentualnie nagrodę. Powtarzamy ćwiczenie do skutku, aż zacznie przychodzić do nas na pierwszą komendę. To zadanie jest również kilkuetapowe, polegające na zwiększaniu długości linki. Po opanowaniu ćwiczenia pozwalamy psu biegać z luźną linką za rzucanymi przez nas przedmiotami: patyk, piłeczka, kamyk itp. Gdy dobiegnie do przedmiotu, wydajemy komendę DO MNIE i ćwiczymy tak długo, aż będzie to zadanie wykonywał poprawnie. Jeśli pies nie chce do nas podbiec, stajemy nogą na lince i ponownie wydajemy komendę słowną. W przypadku dobrze wykonanej próby, nagradzamy go.

Równaj

Dobrze ułożony pies to taki, który idzie na smyczy przy nodze swojego pana. Komendy RÓWNAJ uczymy psa wydając mu najpierw komendę SIAD. W jednej ręce trzymamy przysmak psa a w drugiej koniec smyczy. Pies powinien stać po stronie smakołyku. Powoli zaczynamy stawiać kroki, podsuwając smakołyk psu pod nos i wydajemy komendę RÓWNAJ. Pies powinien zacząć podążać za przysmakiem, chcąc go dosięgnąć. Kiedy zrobi krok na przód, chwalimy go. Za każdym razem wydłużamy dystans i staramy się ograniczać smakołyki. Chwalimy psa po każdej prawidłowo wykonanej próbie a w momencie, gdy ciągnie smycz i idzie nierówno, wydajemy komendę RÓWNAJ.

Nauka każdej komendy powinna trwać ok. 15 minut dziennie. Po prawidłowym wykonaniu ćwiczenia należy robić krótką przerwę i pozwolić psu na zabawę. Pamiętajmy, aby nagradzać i przede wszystkim chwalić psa za jego starania.

Dobrze ułożony zwierzak sprawia zdecydowanie mniej problemów, co korzystnie wpływa na relacje z jego panem. Zaprzestańmy uczenia psa dobrych manier, gdy sami jesteśmy w złym humorze - pies wyczuwa negatywną energię i nauka może wówczas nie przynieść pożądanych efektów. Nie krzyczmy na psa i nie bijmy go, jeśli nas nie posłucha albo wykona zadanie źle. Do nauki zaś wybierajmy miejsca, w których pies będzie czuł się swobodnie i nic nie będzie rozpraszało jego uwagi.    

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady