Jak opiekować się królikiem miniaturką?

Poradopedia.pl  |   |  + 4  |  Ocena: (głosy: 0)

Opieka nad królikiem wymaga poświęcenia czasu i uwagi. Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś zwierzątka, aby nie sprawić mu przykrości powinieneś najpierw dowiedzieć się więcej o hodowli i pielęgnacji króliczka. Poniższe wskazówki na pewno ułatwią Ci zadanie.

Aklimatyzacja

Po przywiezieniu królika do domu, należy zostawić go w spokoju przez 24 godziny. Dopiero po tym czasie można go wypuścić, unikając przy tym gwałtownych ruchów. Zwierzątko potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowych warunków. Oswajanie królika powinno przebiegać stopniowo - jeśli zwierzę nie robi postępów, należy zmienić do niego podejścia albo po prostu przeczekać. Po kilku dniach można otworzyć klatkę i spróbować pogłaskać królika - jeśli się uda, można dać mu smakołyk i zachęcić do tego, by samodzielnie opuścił klatkę. W początkowym etapie oswajania, królik poznaje zapach i dotyk właściciela. Króliczek uwielbia być głaskany, ale nie na siłę - należy robić to spokojnie, głaszcząc go po grzbiecie i główce wraz z włosem.

Klatka

Klatka powinna być na tyle duża, żeby oprócz królika zmieściły się w niej: poidełko z wodą i paśnik z sianem. Zwierzak powinien mieć do nich nieograniczony dostęp. Klatkę należy wyłożyć trocinami albo specjalnym granulatem pochłaniającym nieprzyjemny zapach. W odpowiednio dużej klatce można również umieścić drewniany domek, w którym królik będzie czuł się bezpieczniej. Klatka powinna stać w cichym miejscu o temperaturze pokojowej, a na królika nie powinno zbyt mocno świecić słońce.

Karmienie

Królik miniaturka wymaga odpowiedniego sposobu żywienia. Oprócz zboża, należy zapewnić zwierzęciu stały dostęp do wody i siana, które jest najważniejszym składnikiem jego diety. Jako przekąskę można podawać królikowi różne owoce i warzywa, np.: marchewki, sałatę, kapustę, rzodkiew. Miniaturek nie należy karmić mokrymi i gotowanymi warzywami oraz owocami, a także pieczywem, mięsem i produktami mlecznymi.

Higiena

Królik nie należy do zwierząt łatwych w utrzymaniu, dlatego należy uczyć go higieny. Jeśli nie pozna zasad czystości, będzie załatwiał swoje potrzeby tam, gdzie zechce. Przynajmniej raz w ciągu dnia zwierzaka należy wypuścić z klatki, aby mógł się wybiegać po mieszkaniu. Chcąc zachować odpowiednią higienę, należy często sprzątać klatkę. Króliki można też kąpać, jeśli się bardzo zabrudzą.

Dodatkowe wskazówki:

  • króliki muszą się wybiegać - minimum 4 godziny dziennie;
  • wodę w poidełku należy wymieniać codziennie;
  • nie wolno trzymać królika w akwarium;
  • nie należy zostawiać miniaturki bez opieki, a także w towarzystwie innego zwierzęcia.

Króliki szybko się aklimatyzują, jeśli poświęca się im wystarczająco dużo uwagi. Należy pamiętać, że są to dość nerwowe zwierzątka i lepiej nie prowokować ich do ataku. Tylko stopniowe oswajanie sprawi, że króliczek złagodnieje i stanie się bardziej odważny.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 4
~haiko | 2015-09-20 13:32
Chce wszystko
~ | 2015-08-09 16:53
Dzienkuje za potrzebe
~eliloken123 | 2014-03-14 10:55
Okey.. mam królika ale mam problem mam też psa i sie niegogadują co mam z tym zrobic?
~karolina | 2013-03-12 16:25
Dziękuje za potrzebne....:):)