Poradopedia.pl

Jak kupić używane auto?

Autor: Poradopedia.pl | 10 May 2008 17:59

Tagi: auto, giełda, komis, pierwszy właściciel, samochód, używane, zakupy, Motoryzacja, porada, pomoc, instrukcja, Jak, kupić, używane, auto?

Kupno używanego samochodu pozwala nam zaoszczędzić pieniądze, ale jest obarczone ryzykiem wadliwego towaru. Aby nie kupić kota w worku warto dokładnie sprawdzić auto kierując się kilkoma radami zawartymi w tym poradniku.

Gdzie i od kogo kupić?

Zdecydowanie najlepszym wyjściem jest kupno samochodu od pierwszego właściciela. Należy szukać takich osób poprzez ogłoszenia w gazecie lub Internecie. Największym ryzykiem obarczony jest zakup w komisie lub na giełdzie, gdzie często maskowane są poważne wady auta. Samochody sprowadzone zazagranicy  jest o wiele trudniej sprawdzić niż te pochodzące z kraju - w tym drugim wypadku łatwiej jest prześledzić historię samochodu kierując się chociażby do autoryzowanego serwisu.

Oglądanie auta

Na oglądanie upatrzonego samochodu warto zabrać fachowca, który obiektywnie oceni jego stan techniczny. Jeżeli nie mamy w rodzinie lub wśród znajomych automaniaka możemy skorzystać z usług stacji diagnostycznej, gdzie za kilkadziesiąt złotych doświadczeni serwisanci w ciągu 20 minut sprawdzą najważniejsze elementy pojazdu. Jednak zanim pojedziemy do stacji diagnostycznej warto samemu dokładnie obejrzeć i przetestować samochód.

Kilka wskazówek na co warto zwrócić uwagę:

  • przyjrzyj się krawędziom drzwi, błotników czy maski. To na nich najłatwiej zauważyć błędy blacharskie,
  • progi i słupki jako miejsca nie narażone na bezpośrednie działanie czynników zewnętrznych powinny być w idealnym stanie i mieć oryginalny, nieskazitelny lakier,
  • duży przebieg w krótkim czasie świadczy o bardzo intensywnym wykorzystywaniu samochodu - najgorszą opinią cieszą się samochody firmowe czy z wypożyczalni, ponieważ ich użytkownicy zazwyczaj nie szanują zbytnio samochodu,
  • zwróć  uwagę na szyby - zarówno pod kątem pęknięć, zarysowań, ale także sprawdzając nadruki na szybach z nazwą producenta i datą produkcji - różnice wskazują na fakt wymiany szyby, co może mieć związek z wypadkiem,
  • wnętrze może nam dużo podpowiedzieć o prawdziwym przebiegu - wyraźne ślady zużycia na fotelu czy kierownicy pojawiają się w większości samochodów po 100-150 tysiącach km,
  • koniecznie uruchom silnik i wsłuchaj się w jego pracę - jakiekolwiek stuki i inne podejrzane hałasy oznaczają konieczność szczegółowej oceny technicznej w warsztacie; przy uruchamianiu warto zwrócić uwagę na kontrolki,
  • obejrzyj również dokładnie silnik zwracając uwagę, czy nie cieknie z niego olej,
  • jazda próbna to kolejny niezbędny element testu auta; zmieniając szybko pas ruchu sprawdzisz amortyzatory; jeżeli buja są do wymiany, natomiast gwałtownie hamując przy prędkości 50-60 km/h ocenisz geometrię zawieszenia. Jeżeli samochód ściąga to jest ona wadliwa. 

Dokumenty samochodu

Przed sporządzeniem umowy i finalizacją transakcji bardzo szczegółowo obejrzyj dokumenty pojazdu. Sprawdź numery silnika, nadwozia. Obejrzyj dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC. Jeżeli coś budzi Twoje wątpliwości nalegaj na wyjaśnienie i pozbycie się błędów przez sprzedającego.

Umowa kupna-sprzedaży

Dobre wzory umów dostępne są w Internecie oraz gazetach motoryzacyjnych. Standardowo zawierają miejsca na wpisanie:

  • szczegółowych danych sprzedającego i kupującego (adres, numer dowodu, PESEL, NIP),
  • dokładnych danych pojazdu (marka, model, numer nadwozia, rocznik, przebieg),
  • ceny,
  • podpisów .

W umowie możemy zawrzeć również dodatkowe informacje np. o tym, że samochód jest bezwypadkowy.

Oprócz sporządzenia umowy musimy również wypełnić formularz PCC-1, który po nabyciu pojazdu złożymy w urzędzie skarbowym.

Na koniec prosta rada: nie daj się nabrać oszustom, czasem lepiej więcej czasu poświęcić na porządne oględziny i wydać kilkadziesiąt złotych na przegląd niż kupić szybko okazję, która okaże się studnią bez dna. Takiego samochodu szybko nie sprzedasz, a robienie kolejnego nabywcy w konia potępiamy.

Wydruk ze strony:
https://www.poradopedia.pl/motoryzacja/jak-kupic-uzywane-auto,1278.html
© Poradopedia.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone