Poradopedia.pl

Dieta Dukana (dieta białkowa, dieta proteinowa)

Autor: Poradopedia.pl | 3 January 2011 19:47

Tagi: dieta, dieta białkowa, dieta dukana, dieta proteinowa, schudnąć, Dieta, porada, pomoc, instrukcja, Dieta, Dukana, (dieta, białkowa,, dieta, proteinowa)

Dieta Dukana jest najpopularniejszą dietą wśród Polaków. Idealna dla osób cieszących się pełnią zdrowia, otyłych i prowadzących siedzący tryb życia. Zdecydowanie nie powinny na nią przechodzić osoby intensywnie uprawiające sport, dojrzewająca młodzież, kobiety w ciąży, matki karmiące piersią oraz ludzie z problemami zdrowotnymi.

Najważniejsze w diecie Dukana jest ograniczanie spożycia węglowodanów oraz tłuszczy a zwiększenie spożycia białek. Dieta proteinowa dzieli się na kilka etapów:

I faza uderzeniowa

  • Spożywamy tylko i wyłącznie produkty zawierające czyste białko (chude mięso, ryby, owoce morza, jaja, podroby, chudy nabiał).
  • Dopuszczalne jest spożywanie kawy, herbaty, octu winnego oraz ziół i przypraw. Dozwolone produkty można jeść w nieograniczonych ilościach o każdej porze dnia i nocy.
  • Nie jemy natomiast warzyw, owoców i węglowodanów.
  • Pijemy dużo wody (1,5-2 litry dziennie), herbatek ziołowych oraz napojów niesłodzonych.
  • Etap ten trwa od 1 do 10 dni i zapewnia szybką utratę zbędnych kilogramów.

W fazie I nie powinno wykonywać się żadnych męczących ćwiczeń fizycznych, można jednak wybrać się na basen lub dłuższy spacer.

II faza równowagi

To etap regularnego osiągania wymarzonej wagi polegający na naprzemiennej diecie
proteinowej tzn. czystej diecie proteinowej oraz diecie proteinowej łączonej z warzywami.

Na tym etapie również nie spożywamy węglowodanów.

  • Do produktów wymienionych (dozwolonych) w fazie I dokładamy warzywa surowe lub gotowane (pomidory, ogórki, biała kapusta, cebula, brokuł, brukselka, dynia, fasola szparagowa, szpinak, sałata, soja, rzodkiewka, cukinia).
  • Nie należy jednak spożywać grochu, białej fasoli, kukurydzy, ryżu, ziemniaków, zielonego groszku, awokado, bobu.
  • Naprzemienność diety proteinowej można stosować następująco: 5/5; 3/3; 1/1. Najlepszym rytmem jest chyba 1/1 (tzn. 1 dzień protein/1 dzień warzyw), który zapobiega powstawaniu zniecierpliwienia i frustracji spowodowanych nie spożywaniem warzyw przez dłuższy okres.
  • Jeśli chodzi o aktywność fizyczną do spacerów i basenu możemy dołożyć jogę, jazdę na rowerze czy lekkie ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha (po kilka przysiadów, skłonów i pompek dziennie).


III faza utrwalenia

Jak sama nazwa wskazuje jest to czas utrwalania zdobytej wagi polegający przede
wszystkim na niedopuszczaniu do powstania efektu jo-jo. Na tym etapie każdy stracony kilogram to dziesięć dni diety (czyli na schudnięcie 10 kg potrzebnych będzie 100 dni).

Faza III dopuszcza łączenie z fazą I i II porcji owoców (jabłka, gruszki, brzoskwinie, maliny, jeżyny, pomarańcze, morele, śliwki, truskawki, arbuzy, grejpfruty), 2 kromek pełnoziarnistego lub razowego pieczywa, 2 porcji produktów skrobiowych (fasola biała
i czerwona, groch, kasza manna, makaron, zielony groszek), 40 gram żółtego sera (Edam, gouda, ser topiony), pieczeni ze schabu bądź szynki; ponadto dwa razy w tygodniu można zjeść to na co tylko ma się ochotę, tzw. Uczta Królewska (przystawka, danie główne, deser i lampka wina).

Bardzo ważne w fazie III jest to, że jeden dzień w tygodniu musi być dniem należącym do I fazy uderzeniowej! W tym okresie można nieco intensywniej
potrenować np.: na siłowni, zachowując jednocześnie ćwiczenia z fazy I i II.

IV faza stabilizacji - okres polegający na zachowaniu ścisłej diety proteinowej przez jeden dzień w każdym tygodniu do końca życia (np. białkowe wtorki czy białkowe czwartki – kwestia indywidualnego wyboru).
Próbujemy w tym okresie zachować dobre nawyki żywieniowe wyniesione z poprzednich faz kuracji; nie mniej jednak odżywiamy się normalnie (racjonalnie) z zachowaniem jednodniowej fazy uderzeniowej!

Ponieważ jemy właściwie wszystko co chcemy, powinniśmy szczególnie zadbać o regularną aktywność fizyczną. Dlatego długie, energiczne spacery i ćwiczenia powinny być wykonywane systematycznie co najmniej kilka razy w tygodniu.

Ważne! Przez cały okres diety Dukana spożywamy dziennie 3 łyżki stołowe otrębów owsianych.

Wydruk ze strony:
https://www.poradopedia.pl/dieta/dieta-dukana-dieta-bialkowa-dieta-proteinowa,1637.html
© Poradopedia.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone