Poradopedia.pl

Jakie dokumenty są konieczne do rejestracji samochodu sprowadzonego z zagranicy?

Autor: Poradopedia.pl | 21 June 2011 13:55

Tagi: motoryzacja, samochód, samochód z zagranicy, Motoryzacja, porada, pomoc, instrukcja, Jakie, dokumenty, są, konieczne, do, rejestracji, samochodu, sprowadzonego, z, zagranicy?

Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy związana jest z uiszczeniem opłat i złożeniem odpowiednich dokumentów. Pojazd musi być zarejestrowany w Polsce w ciągu 30 dni od momentu sprowadzenia a dokonać tego może wyłącznie właściciel pojazdu lub osoba przez niego upoważniona.

Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu sprowadzonego z zagranicy:

  • dowód osobisty;
  • dowód własności pojazdu;
  • dowód rejestracyjny lub inny dokument wydany przez organ upoważniony do rejestracji samochodów;
  • tablice rejestracyjne, ewentualnie zaświadczenie o ich braku;
  • aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego i zaświadczenie o podanym numerze REGON;
  • dowód uiszczenia opłaty komunikacyjnej, ewidencyjnej oraz opłaty recyklingowej.

Jeśli samochód pochodzi z kraju UE należy dołączyć dodatkowo:

  • dokument potwierdzający zapłatę akcyzy;
  • zaświadczenie z urzędu skarbowego potwierdzające uiszczenie podatku od towaru.

W przypadku samochodu sprowadzonego z kraju nienależącego do UE, potrzebne będzie dodatkowo:

  • potwierdzenie dokonania odprawy celnej lub zapis na fakturze określający datę, miejsce i numer tej odprawy w przypadku gdy pojazd został zakupiony od podmiotu sprowadzającego auta.

Dokonanie rejestracji pojazdu przez osobę upoważnioną jest możliwe wtedy, gdy posiada ona nasze pełnomocnictwo.

Podczas rejestracji samochodu sprowadzonego z zagranicy jest możliwość przedstawienia tłumaczeń umów, faktur lub części dowodu rejestracyjnego przez tłumacza przysięgłego z państwa z którego pochodzi samochód. Tłumaczenia może dokonać również konsul a nie tylko polski tłumacz przysięgły.

Przy powtórnej rejestracji samochodu na terytorium RP (w przypadku auta, które w przeszłości było zarejestrowane w Polsce, ale właściciel je wyrejestrował np.: w celu wywiezienia auta za granicę) nie jest już wymagane zaświadczenie potwierdzające zapłacenie podatku od towarów i usług albo zaświadczenie zwalniające z takiej konieczności. Kierowca w takiej sytuacji nie musi też okazywać dokumentu potwierdzającego dokonanie opłaty recyklingowej.

Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia, jeśli pojazd sprowadzony z zagranicy ma dwuczęściowy dowód rejestracyjny, to w urzędzie należy przedstawić obie jego części. W przypadku gdy kierowca nie dołączy drugiej części dowodu rejestracyjnego, bo np.: ją zagubił, rejestracja pojazdu nadal jest możliwa. Starostwo bowiem uzna pierwszą część dowodu za wystarczającą, ale dopiero wtedy gdy otrzyma potwierdzenie tego faktu z państwa, w którym samochód był zarejestrowany.

Jeśli samochód ma więcej niż jednego właściciela to w przypadku utraty dowodu rejestracyjnego, o wtórnik dokumentu może wystąpić jeden ze współwłaścicieli auta. Odpowiedni wniosek może złożyć każdy z nich, z tym że należy wówczas przedstawić pełnomocnictwo że działa się za zgodą drugiego współwłaściciela.

Podstawa prawna

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 1 lutego 2011 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczenia pojazdów (Dz.U. nr 36, poz. 183).

Wydruk ze strony:
https://www.poradopedia.pl/motoryzacja/jakie-dokumenty-sa-konieczne-do-rejestracji-samochodu-sprowadzonego-z-zagranicy,1962.html
© Poradopedia.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone