Poradopedia.pl

Refluks żołądka u niemowląt i dzieci - objawy, kiedy i jak leczyć?

Autor: Poradopedia.pl | 25 October 2011 08:16

Tagi: choroby, dziecko, niemowlę, refluks, zdrowie, Zdrowie, porada, pomoc, instrukcja, Refluks, żołądka, u, niemowląt, i, dzieci, -, objawy,, kiedy, i, jak, leczyć?

Refluks żołądkowo-refluksowy (GER) to mimowolne cofanie się treści żołądkowej do przełyku; chorobą refluksową (GERD) jest, powstałe na skutek nieprawidłowego miejscowego lub ogólnoustrojowego wpływu GER, zaburzenie.

Cofanie pokarmu do przełyku jest zjawiskiem fizjologicznym, które zdarza się podczas odbijania gazów z żołądka, w wyniku odruchowego rozkurczu dolnego zwieracza przełyku.

U noworodków nie funkcjonuje prawidłowy mechanizm zapobiegający cofaniu się pokarmu z żołądka do przełyku. Ze względu na intensywny wzrost, noworodki spożywają duże ilości pokarmu w stosunku do masy ciała. Ich żołądek jest niedojrzały czynnościowo, a dwunastnica odznacza się słabą fizjologicznie motoryką - stąd też pokarm zalega w żołądku. Ulewaniu sprzyja także pozycja leżąca, ułatwiająca powrót treści żołądkowej do przełyku. Między drugim a ósmym miesiącem życia, ulewa blisko 50% niemowląt; między dziesiątym a dwunastym - już tylko ok. 5%. Oznacza to, iż wraz ze wzrostem dziecka, dojrzewają mechanizmy zapobiegające refluksowi.

Starsze dzieci określają refluks żołądkowy jako kwaśne odbijania, bóle w nadbrzuszu czy zgagę. U wielu z nich może wystąpić uczucie piękącego bólu za mostkiem - towarzyszy temu wrażenie cofania się połkniętego pokarmu do ust z pozostawaniem kwaśnego smaku. Taki stan może trwać nawet do 2 godzin i nasila sie zwykle po posiłku i w pozycji leżącej.

Objawy refluksu u dzieci

Objawy refluksu żołądkowo-przełykowego są zróżnicowane. Może wystąpić m.in..:

  • cofanie się treści pokarmowej do jamy ustnej,
  • trudność z połykaniem pokarmu bądź niechęć do jedzenia,
  • wymioty (u niemowląt ulewanie),
  • zgaga lub ból w klatce piersiowej,
  • biegunka lub zaparcia,
  • gorączka,
  • niedobór lub brak przyrostu masy ciała,
  • drażliwość, apatia lub nadmierny niepokój,
  • zaburzenia snu,
  • świszczący oddech, bezdech,
  • kaszel, chrypka,

Oczywiście nie występują one wszystkie na raz. Zwykle stwierdza się obecność jednej lub dwóch dolegliwości, a szczególnie niebezpieczne są bezdechy ze zmianą zabarwienia skóry (np.: bladość). Najczęściej występują w pierwszych dwóch miesiącach życia dziecka. Patologiczny refluks żołądka związany jest z pojawieniem się: wymiotów i ulewań u niemowląt powyżej szóstego miesiąca życia (jeśli wcześniej nie występowały), albo ich nawrotu po okresie poprawy.

Diagnostyka refluksu u dzieci

W większości przypadków, do postawienia prawidłowego rozpoznania i rozpoczęcia leczenia wystarcza stwierdzenie przez lekarza charakterystycznych dolegliwości i przeprowadzenie podstawowego badania.

W diagnostyce refluksu największą rolę pełnią badania radiologiczne, 24-godzinna pH-metria oraz badanie endoskopowe. RTG służy do wykrywania wrodzonych wad przewodu pokarmowego. 24-godzinna pH-metria to najskuteczniejsza metoda rozpoznawania refluksu żołądkowego - jej wykonanie nie jest konieczne w przypadku mijającego refluksu u niemowląt; ma jednak istotne znaczenie dla oceny refluksu utajonego i refluksu jako przyczyny astmy oraz nawracających zapaleń dróg oddechowych. Endoskopia natomiast służy wykrywaniu i ocenie nasilenia powikłań refluksu i polega na całodobowym monitorowaniu odczynu przełyku za pomocą cienkiej sondy. Specjalne urządzenie elektroniczne podłączone do niej, rejestruje odczyn w miejscu jej umieszczenia. Po zakończeniu badania można postawić diagnozę.

Leczenie refluksu u dzieci

Jeśli u dziecka nie występują niepokojące objawy, leczenie rozpoczyna się od modyfikacji żywienia. W przypadku niemowląt przez dwa tygodnie stosuje się dietę hipoalergenową, czyli bezmleczną oraz zagęszczacze pokarmu. W razie konieczności lekarz zaleci stosowanie leków poprawiających motorykę przełyku i żołądka, a także leków wzmacniających napięcie dolnego zwieracza przełyku.

Leczenie ułożeniowe stosuje się u dzieci powyżej 1-go roku życia, poprzez podnoszenie wezgłowia łóżka o ok. 30 stopni podczas leżenia na brzuchu lub na boku. Jeśli zmiana trybu życia nie przynosi oczekiwanych rezultatów, wprowadza się leczenie farmakologiczne. Niezwykłą skutecznością charakteryzują się inhibitory pompy protonowej - zmniejszają kwaśność w żołądku przez zahamowanie wydzielania jonów wodorowych (treść żołądkowa cofająca się do przełyku nie jest już tak drażniąca, co z kolei zmniejsza dolegliwości i powikłania). Inne leki stosowane w chorobie refluksowej to blokery receptorów histaminowych i prokinetyki. U dzieci przed ukończeniem 2-go roku życia, stosuje sie leki zmniejszające wydzielanie soku żołądkowego - oczywiście po wcześniejszym potwierdzeniu celowości takiego badania.

Starszym dzieciom, powyżej 2-go roku życia, nie należy podawać pokarmów nasilających refluks, czyli m.in.: czekolady i ostrych przypraw. W tej grupie wiekowej obowiązuje również zasada stopniowego wzmacniania kuracji. Najpierw zmiana trybu życia (odpowiednia dieta, rezygnacja z późnych posiłków, wyższe ułożenie podczas snu), następnie przyjmowanie leków zobojętniających kwas solny, oraz przyspieszających opróżnianie żołądka, aż wreszcie - stosowanie środków zmniejszających wydzielanie soku żołądkowego. Jeśli nie ma poprawy po leczeniu wstępnym, powinna nastąpić dalsza diagnostyka i modyfikacja terapii, w zależności od indywidualnych potrzeb.

W większości przypadków refluksu u dzieci powyżej 2-go roku życia, wystarcza leczenie zachowawcze. Znacznie częściej niż u dzieci młodszych, zachodzi też konieczność leczenia operacyjnego choroby refluksowej. Jeśli mimo prawidłowo prowadzonego leczenia, utrzymuje się refluks żołądkowy o ciężkim przebiegu (niedobór masy ciała, przedostawanie się treści żołądkowej do płuc przez zachłyśnięcie i nawracające zachłystowe zapalenia płuc), można rozważać przeprowadzenie operacji antyrefluksowej. Najczęściej wykonuje się zabieg zwany fundoplikacją Nissena - polega on na owinięciu połączenia żołądkowo-przełykowego górną częścią żołądka. Dzięki fundoplikacji Nissena przeprowadzonej techniką laparoskopową, zmniejsza się kąt między przełykiem a żołądkiem.

Wydruk ze strony:
https://www.poradopedia.pl/zdrowie/refluks-zoladka-u-niemowlat-i-dzieci-objawy-kiedy-i-jak-leczyc,2235.html
© Poradopedia.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone