Poradopedia.pl

Korekta zeznania rocznego - jak jej dokonać?

Autor: Poradopedia.pl | 2 April 2012 14:28

Tagi: deklaracja korygująca, korekta deklaracji, pit, zeznanie roczne, Pieniądze, porada, pomoc, instrukcja, Korekta, zeznania, rocznego, -, jak, jej, dokonać?

Podatnik, płatnik, inkasent - każda z tych osób może skorygować uprzednio złożoną deklarację poprzez złożenie korekty wraz z pisemnym jej uzasadnieniem. Celem korekty jest poprawienie błędu, który może dotyczyć każdej pozycji deklaracji, chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej.

Jeśli w deklaracji korygującej wykazano większą kwotę podatku do zapłaty niż w deklaracji złożonej pierwotnie, przy składaniu korekty należy zapłacić należny podatek wraz z odsetkami za zwłokę. Korekt można dokonywać aż do zakończenia okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego - przez 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

Możliwe jest również złożenie deklaracji korygującej w celu przekazania 1% dla wskazanej w deklaracji lub korekcie - organizacji pożytku publicznego.

Warunkiem jest, by:

  • deklaracja podatkowa została złożona w terminie;
  • korekta deklaracji została złożona w terminie miesiąca od upływu złożenia zeznania podatkowego (tzn. do 31 maja 2012 roku);
  • zapłacono podatek w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego, nie później jednak niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia rocznego zeznania podatkowego (w całości lub w części, od której podatnik decyduje się przekazać 1% na szczytny cel).

W przypadku deklaracji składanych drogą elektroniczną, podatnik nie musi przesyłać korekty w takiej samej formie. Deklarację korygującą może wysłać za pośrednictwem poczty lub złożyć osobiście w Urzędzie Skarbowym.

Nie wszystkie błędy można korygować deklaracją korygującą. Podatnik, który złoży po terminie składania deklaracji wniosek o preferencyjne zasady opodatkowania dotyczące wspólnego opodatkowania małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci, nie ma prawa do skorzystania z tego sposobu opodatkowania. Może tego dokonać w deklaracji złożonej tylko do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Uprawnienie do skorygowania deklaracji:

  1. Jest zawieszane na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej - w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą.
  2. Przysługuje w dalszym ciągu, po zakończeniu kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego - w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.

Złożenie deklaracji korygującej jest dopuszczalne natomiast w zakresie, w którym kontrola nie jest prowadzona. Podatnik może w każdej chwili skorygować zeznanie, w którym nie skorzystał z przysługujących mu ulg.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997 r., Nr 137, poz. 926).

Wydruk ze strony:
https://www.poradopedia.pl/pieniadze/korekta-zeznania-rocznego-jak-jej-dokonac,2593.html
© Poradopedia.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone