Poradopedia.pl

Jak podawać owoce morza?

Autor: Poradopedia.pl | 11 April 2012 10:12

Tagi: kuchnia, owoce morza, savoir vivre, Savoir vivre, porada, pomoc, instrukcja, Jak, podawać, owoce, morza?

Owoce morza cieszą się ogromną popularnością na całym świecie, zwłaszcza wśród osób preferujących zdrowe odżywianie - Frutti di Mare są bowiem niskokaloryczne, lekkostrawne i bardzo pożywne. Zalicza się do nich m.in.: krewetki, małże, ostrygi, raki i ośmiornice, a każde z nich należy inaczej przyrządzać i podawać.

Krewetki

Należy je bardzo krótko gotować lub smażyć, a dodając do potrawy - tylko podgrzewać. Zbyt długie gotowanie sprawia, że krewetki stają się twarde i suche. Świeże gotuje się we wrzącej, osolonej wodzie z dodatkiem przypraw, przez ok. 3-5 min., a mrożone w wodzie z dodatkiem soku z cytryny lub octu winnego i ziół (bazylii, tymianku, oregano, estragonu lub kolendry), przez ok. 2-3 min.

Na wystawnym przyjęciu krewetki należy podawać już obrane, aby goście nie musieli samodzielnie usuwać pancerzyków. Jeśli krewetki stanowią danie główne, trzeba podać do nich sztućce deserowe. Natomiast, gdy są tylko dodatkiem do potrawy - obok talerza muszą znaleźć się sztućce obiadowe. Krewetki idealnie komponują się z cytrusami oraz z awokado. Można podawać je również w sałatkach, a także łączyć z ryżem, makaronem lub grzybami. Ponadto, krewetki stanowią świetny dodatek do pizzy, spaghetti oraz potraw kuchni chińskiej.

Małże

Świeże można przechowywać najdłużej przez dwie doby, najlepiej w lodówce. Nie wolno wkładać ich do zamrażalnika, gdyż giną w niskiej temperaturze. Mięso świeżych małż można zamrozić po wstępnej obróbce cieplnej (rozmrożonych nie wolno ponownie zamrażać). Przed użyciem, małże trzeba dokładnie oczyścić i włożyć na ok. 3 godziny do zimnej, osolonej wody. Po ugotowaniu powinny się otworzyć - zamknięte należy wyrzucić. Następnie, mięso można smażyć lub dusić. Nakryciem do małży jest talerzyk zakąskowy i specjalne sztućce. Najpopularniejszym sposobem przyrządzania małży jest gotowanie ich w wodzie z dodatkiem wina.

Homary

Można przyrządzać je na różne sposoby: gotować, piec, dusić, jeść na zimno lub na ciepło. W każdym przypadku należy najpierw usunąć skrzela, żołądek, wątrobę i jelito czarne. Rozmrożonego homara trzeba natychmiast ugotować. Następnie można go przechowywać w lodówce przez dobę. Gotowanie homara może trwać od 2 do nawet 12 minut (zależy to od jego wielkości). Jadalne części homara to mięso z ogona, ze szczypiec odwłoka i z nóg. Najwięcej problemów może dostarczyć jego spożywanie. W eleganckich restauracjach można poprosić o obranie homara z pancerza, choć dla wielu osób samodzielne pozyskiwanie mięsa z zakamarków pancerza jest największą przyjemnością. Do jedzenia homara używa się specjalnych szczypiec do miażdżenia skorupki oraz widelca z dwoma zębami do wyciągania mięsa. Homary kroi się zawsze wzdłuż, a ich mięso spożywa się nożem i widelcem do ryb. Przy każdym nakryciu powinna stać miseczka z letnią wodą, a także talerzyk na resztki.

Ostrygi

Mięso ostryg można spożywać zarówno na zimno (surowe z cytryną), jak i na ciepło (gotowane, smażone, pieczone na ruszcie). Jako nakrycie do ostryg służy płaski talerz do dania głównego oraz specjalne sztućce, ułożone z prawej strony talerza. Ostrygi na zimno podawane są w otwartych muszlach, na półmiskach z lodem. Najczęściej towarzyszą im ćwiartki cytryny, a także pieczywo i masło. Sztuką jest otwieranie ostrygi w sposób, by nie uszkodzić miąższu i żeby nie wyciekła z nich morska woda. Świeże, żywe ostrygi otwiera się za pomocą specjalnego nożyka lub widelca - należy delikatnie oddzielić ostrygę od skorupki, skropić mięso sokiem z cytryny i zjeść. Pieczone ostrygi należy podawać w naczyniu, w którym były przygotowywane.

Kalmary

Mają delikatne mięso, które po przyrządzeniu nabiera czerwonego koloru. Najczęściej podaje się je pokrojone w krążki i smażone w panierce lub grillowane. Są również doskonałym dodatkiem do sałatek i towarzystwem dla wielu innych owoców morza. Kalmary można też dusić i grillować, trzeba jednak uważać na czas przyrządzania dań, gdyż po zbyt długim pieczeniu mięso staje się gumowate.

Raki

Przed ugotowaniem należy je wyszorować szczoteczką pod bieżącą wodą, a następnie wrzucić do osolonego wrzątku z dużą ilością łodyg kopru. Ugotowane raki nabierają czerwonego koloru i delikatnie podwijają odwłoki. Nie należy trzymać ich na ogniu dłużej niż 15 minut, gdyż tracą soczystość i smak. Ze środkowej części odwłoka należy usunąć końcem noża tzw. szyjkę. Raki podaje się od razu po ugotowaniu, zazwyczaj w całości. Do części jadalnych raka należy mięso z odwłoka i ze szczypiec. Spożywa się je palcami, a do miażdżenia twardego pancerza można użyć cążków. Nakrycie do raków to talerzyk zakąskowy i specjalne sztućce. Mięso raka wyśmienicie smakuje z białym, schłodzonym winem.

Kraby

Najsmaczniejsze jest mięso ze szczypiec i spod pancerza kraba, szczególnie wartościowa jest jego ikra. Kraby gotuje się w osolonej, wrzącej wodzie z dodatkiem przypraw, przez ok. 15 minut, a mięso spożywa specjalnymi długimi widelczykami. Szczypce i nogi kraba, przed wyjęciem mięsa należy połamać. Kraby można przyrządzać z majonezem, dodawać do zup, przecierać na sosy, grillować, faszerować lub zapiekać i podawać z cytryną. Jeśli stanowią one danie główne, np.: z ryżem i warzywami, należy podać je ze sztućcami obiadowymi.

Ośmiornice

Ich mięso jest wyśmienite zarówno na ciepło, jak i na zimno. Ośmiornice należy gotować lub piec przez ok. 20-40 minut (w zależności od ich wielkości). Najczęściej serwuje się smażone lub duszone w winie, a także jako dodatek do makaronu, ryżu i sałatek. Mięso ośmiornicy ma bardzo delikatny smak - jeszcze ciepłe można kroić na kawałki, polewać obficie oliwą, posypywać solą morską i słodką papryką. Najlepszym towarzystwem dla ośmiornicy jest sos przyrządzony z octu winnego i oliwy z oliwek, z dodatkiem soli oraz pieprzu. Można też dodać odrobinę siekanego czosnku, skórkę cytrynową, kapary lub pokrojoną w kostkę białą cebulę.

Wydruk ze strony:
https://www.poradopedia.pl/savoir-vivre/jak-podawac-owoce-morza,2619.html
© Poradopedia.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone