Poradopedia.pl

Jak leczyć bezdech senny?

Autor: Poradopedia.pl | 1 June 2012 10:12

Tagi: bezdech senny, chrapanie, obturacyjny bezdech senny, sen, zaburzenia snu, Zdrowie, porada, pomoc, instrukcja, Jak, leczyć, bezdech, senny?

Kiedy śpimy zwalnia się czynność serca, spada metabolizm i napięcie mięśni. U niektórych osób oddychanie w trakcie snu odbiega jednak od przyjętych norm - są ludzie, którzy chrapią. Część z nich może cierpieć na chorobę zwaną obturacyjnym bezdechem sennym.

Objawy

Do najczęstszych symptomów bezdechu sennego należą:

  • nieregularne, głośne chrapanie;
  • niespokojny sen (gwałtowne poruszanie rękami i nogami);
  • bezdechy (po okresie chrapania następuje cisza - widoczne są ruchy klatki piersiowej i brzucha, ale proces oddychania jest zaburzony);
  • niewyspanie;
  • ciągłe zmęczenie;
  • poranne bóle głowy;
  • osłabienie pamięci;
  • trudności w koncentracji;
  • zwiększona drażliwość.

Rozpoznanie

Oprócz ogólnego wywiadu lekarskiego, konieczne jest przeprowadzenie badania laryngologicznego (wyklucza przeszkodę w górnych drogach oddechowych) oraz badania polisomnograficznego (polega na obserwacji pacjenta w trakcie snu i monitorowaniu ruchów klatki piersiowej oraz spadku stężenia tlenu we krwi). Obarczone znacznym błędem wyrokowane na podstawie wywiadu zastąpiono przeprowadzeniem testu w warunkach domowych - dają one 99,8% pewności prawidłowej diagnozy. W przypadku pozytywnego wyniku, badanie polisomnograficzne jest niezbędne w celu określenia metody leczenia.

Leczenie

Diagnostyką obturacyjnego bezdechu sennego zajmują się pracownie snu, funkcjonujące głównie w szpitalach większych miast. Kiedy pacjent śpi, lekarz ocenia pomiar aktywności: mózgu, serca, gałki ocznej i mięśni, a także pomiar saturacji (utlenowania) oraz badanie ruchów klatki piersiowej i brzucha. W zależności od wyników, pacjent kierowany jest na jedno bądź kilkunocne badanie.

Łagodny i średni stopień zaburzenia można niekiedy skorygować leczeniem laryngologicznym oraz spaniem w pozycji wymuszonej na boku (w zaszytej "kieszeni" pidżamy na plecach umieszcza się piłeczkę tenisową - niewygodna pozycja leżenia na wznak zmusza pacjenta do spania na boku).

W przypadku ciężkich zaburzeń pomaga leczenie aparatem wytwarzającym dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych, tzw. CPAP (Continous Positive Airway Pressure). Urządzenie to zapewnia podawanie ciągłego dodatniego ciśnienia wdychanego powietrza, a to pozwala pokonać barierę zapadniętej tchawicy, ułatwiając tym samym wdech. Conocna terapia aparatem CPAP sprawia, że znikają przykre dla otoczenia objawy chrapania, a pacjent odzyskuje normalne, ciągłe dotlenienie organizmu i unika przebudzeń spowodowanych gwałtownymi wdechami po fazie bezdechu.

Prawidłowo leczony pacjent, czasem już po kilku nocach terapii odczuwa znaczną poprawę. Następuje stopniowa redukcja objawów - mija senność dzienna i zmęczenie; normalizują się zaburzone funkcje życiowe.

Leczenie obturacyjnego bezdechu sennego jest wielokierunkowe, ale dość proste. Zawsze obejmuje zmianę stylu życia, dlatego tak ważna jest aktywna postawa pacjenta.

Wydruk ze strony:
https://www.poradopedia.pl/zdrowie/jak-leczyc-bezdech-senny,2773.html
© Poradopedia.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone