Poradopedia.pl

Grzybica pochwy - objawy i leczenie

Autor: Poradopedia.pl | 4 September 2012 16:25

Tagi: grzybica pochwy, zapalenie pochwy, Zdrowie kobiety, porada, pomoc, instrukcja, Grzybica, pochwy, -, objawy, i, leczenie

Grzybica pochwy to zapalenie narządu płciowego i jego okolic, najczęściej spotykana choroba dróg rodnych u kobiet. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj na drodze endogennej - przez grzyby już bytujące w organizmie, które przerywają barierę obronną i wywołują infekcję.

Objawy

Najczęstszym objawem grzybicy pochwy jest świąd, pieczenie oraz podrażnienie okolic pochwy i sromu. Występują również charakterystyczne dla tej choroby upławy, najczęściej białe o serowatej konsystencji. Infekcja grzybicza może też przebiegać bezobjawowo albo ujawniać się w postaci bólu podczas stosunku lub po nim.

Leczenie

Grzybica pochwy jest dość trudna do wyleczenia. W zależności od zaawansowania infekcji stosowane są leki doustne i dopochwowe. Czasami kuracja jest bardzo długa - lekarz może zalecić stosowanie leków miejscowych przez dwa tygodnie, a nawet miesiąc. Najczęściej wykorzystywanymi metodami leczenia grzybiczego zapalenia pochwy są jednak maści do użytku zewnętrznego oraz podmywanie się specjalnymi mieszankami ziołowymi do miejsc intymnych (są dostępne w aptece bez recepty).

Pacjentkom cierpiącym z powodu częstych nawrotów choroby zaleca się noszenie przewiewnej, bawełnianej bielizny oraz zrezygnowanie ze stosowania tamponów w trakcie miesiączki. Do higieny intymnej należy stosować płyny o neutralnym pH lub zawierające kwas mlekowy. Warto też unikać korzystania z basenu, sauny czy SPA. Ponadto, ważne jest ograniczenie spożywania cukru.

Kobieta, którą dotknęła grzybica pochwy powinna wzbogacić swoją dietę w ryby, mięso drobiowe i wołowe, kasze, pieczywo na zakwasie, warzywa, jajka, płatki owsiane, jogurty naturalne, herbaty ziołowe, soki ze świeżych warzyw oraz kwaśnych owoców, siemię lniane, ziarna słonecznika i dyni, oliwę z oliwek. Unikać powinna natomiast: ryżu, słodkich owoców, napojów i soków gazowanych, czekolady.

Proces leczenia grzybicy pochwy może hamować:

  1. Seks - partner kobiety chorej na grzybicę również powinien się leczyć, nawet jeśli nie występują u niego żadne objawy. W trakcie kuracji należy stosować prezerwatywę, która uniemożliwia wzajemne zarażanie się.
  2. Antykoncepcja - kobieta przyjmująca doustną antykoncepcję częściej choruje na grzybicę, zwłaszcza jeśli tabletki są źle dobrane.
  3. Cukrzyca - nieprawidłowy poziom cukru w organizmie także utrudnia leczenie. Ponadto, jest główną przyczyną nawrotów grzybicy pochwy.

Nieleczona grzybica pochwy grozi:

  • dysplazją szyjki macicy - zaniedbana choroba może prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy;
  • niepłodnością jajowodową - to rodzaj niepłodności nabytej przez zaburzenia powstałe w wyniku zakażeń okolic jajowodów;
  • zapaleniem dolnych dróg moczowych - cewka moczowa znajduje się bardzo blisko pochwy i jest krótsza niż u mężczyzn, przez co infekcja często przenosi się również na układ moczowy;
  • u kobiet w ciąży, wcześniejszym porodem - grzybica pochwy może powodować przedwczesne pęknięcie błon płodowych.
Wydruk ze strony:
https://www.poradopedia.pl/zdrowie-kobiety/grzybica-pochwy-objawy-i-leczenie,2999.html
© Poradopedia.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone