Poradopedia.pl

Czego nie robić na imprezie firmowej

Autor: Poradopedia.pl | 11 December 2012 12:44

Tagi: błędy, impreza, praca, Savoir vivre, porada, pomoc, instrukcja, Czego, nie, robić, na, imprezie, firmowej

Imprezy firmowe stały się powszechnie kultywowanym zwyczajem, wielu z nas nie ucieknie przed firmową wigilią czy innymi okazjami organizowanymi przez naszego szefa. Radzimy jakich błędów unikać przy okazji tego typu wydarzeń.

Pijany pracownikImpreza firmowa to dobra okazja na lepsze poznanie naszych współpracowników i nieformalne rozmowy. Łatwo jednak może stanąć na drodze naszej kariery, a wręcz doprowadzić do poważnych problemów i zwolnienia z pracy. Jakie są największe błędy?

Unikanie obecności na spotkaniu bez dobrego powodu

Nawet jeżeli obecność nie jest obowiązkowa, to zdecydowanie powinieneś wziąć udział w imprezie firmowej. Można rozpisywać się o szacunku do pracowników i szefa (w końcu inni potrafili znaleźć na to czas, a firma wydała określoną sumę pieniędzy). Zwróć jednak uwagę, że jest to bardzo dobra okazja do lepszego poznania osób, z którymi przychodzi nam na codzień pracować. Nieformalna atmosfera pozwoli poprawić relacje, pomoże rozładować stres i z pewnością ułatwi nam codzienną pracę w zespole. Nie trzeba też przekonywać do plusów dobrych stosunków z szefem.

Im wyższe stanowisko tym bardziej wypada się Tobie pojawić na spotkaniu - Twoja nieobecność będzie bardziej kłuła w oczy i negatywnie wpłynie na morale oraz dyscyplinę zespołu. Te parę godzin "poświęcenia" w roku z pewnością nam się zwrócą.

Przyprowadzanie nie zaproszonych gości

Jeżeli nie zostało to inaczej ustalone, to nie przyprowadzaj nikogo na spotkanie firmowe. Zazwyczaj - ze względu na budżet, równe traktowanie pracowników i trudne do przewidzenia rozmiary imprezy - impreza firmowa przeznaczona jest tylko dla pracowników firmy. Weź pod uwagę, że na takich spotkaniach często mają miejsce przemówienia skierowane do pracowników, pracownicy otrzymują prezenty itd. Oznacza to, że nie powinieneś przyprowadzać dzieci, kolegów, żony, dziewczyny, chłopaka czy męża. Nie powinno się także naginać tych zasad starając się np. przekonać szefa, aby pozwolił wyjątkowo nam przyjść z drugą połówką.

Niewłaściwy ubiór

Organizator imprezy powinien określić oczekiwany dresscode, aby uniknąć sytuacji, że część osób przyjdzie pod krawatem, a druga część ubrana stosunkowo swobodnie. Jeżeli nie zostało to sprecyzowane, a jesteś nowy w firmie, to zapytaj starszych stażem pracowników o zasady.

Jeżeli dalej nic nie wiadomo, to trzymaj się następujących zasad:

  • nie ubieraj się wyzywająco ani jak na wyjście do klubu
  • nie przesadzaj z eleganckim ubiorem
  • polecamy styl business casual, czyli elegancko na luzie; zdecydowanie bez krawata / sukni wieczorowej, ale schludnie.

Upijanie się na spotkaniu firmowym

Nie ulegaj złudzeniu świetnej atmosfery jaka może zapanować na imprezie firmowej i zachowuj się na właściwym poziomie wśród swoich współpracowników, nie kompromituj się. Wypicie zbyt dużej ilości alkoholu spowoduje, że stracisz kontrolę nad sobą i możesz zrobić rzeczy, których będziesz długo żałował. Nietrudno powiedzieć coś za dużo, obrazić innych czy przekroczyć granice dobrego zachowania. Możesz stać się ofiarą niewybrednych żartów, podkopać swój autorytet, a nawet stracić pracę.

Mówienie zbyt wiele i narzekanie szefowi

Trudno uniknąć tematów firmowych na firmowej imprezie, ale pomimo wszystko postaraj się unikać narzekania i nadmiernego analizowania bieżących problemów firmy. To nie jest także dobry moment na przyciskanie szefa o podwyżkę czy poruszanie innych trudnych tematów.

Dodatkowo zgodnie z ogólną etykietą: nie przytłaczaj nikogo zbyt długą, składającą się głównie z Twoich monologów rozmową. Nikt nie lubi zbyt długo biernie przysłuchiwać się cudzym tyradom, nie możesz oczekiwać od wszystkich zainteresowania i każdy chciałby mieć możliwość porozmawiania więcej niż z jedną osobą.

Flirtowanie ze współpracownikami

Impreza firmowa to nie jest miejsce na romanse i może to spotkać się z bardzo złym odbiorem ze strony innych pracowników oraz Twojego szefa, wywołując niepotrzebne plotki i konflikty. Szczególnie w połączeniu z alkoholem często dochodzi to takich niepożądanych zachowań i nietrudno także o przypadki molestowania.

Wychodzenie na samym końcu

Postaraj się nie być tym ostatnim, który "zamyka" całą imprezę. Im więcej czasu spędzisz na takim spotkaniu, tym większe będzie prawdopodobieństwo, że przesadzisz z alkoholem i popełnisz jakąś gafę. Lepiej spędzić parę godzin na spotkaniu starając się z każdym zamienić parę słów i po grzecznym pożegnaniu z wszystkimi wrócić pewnym krokiem do domu.

Wydruk ze strony:
https://www.poradopedia.pl/savoir-vivre/czego-nie-robic-na-imprezie-firmowej,3166.html
© Poradopedia.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone