Poradopedia.pl

Sezon grzewczy potęguje objawy alergii - jak sprzątać, gdy Twoje dziecko ma alergię na roztocza?

Autor: Sfera | 28 January 2013 10:30

Tagi: alergie, dziecko, porządki, roztocza, Dom i ogród, porada, pomoc, instrukcja, Sezon, grzewczy, potęguje, objawy, alergii, -, jak, sprzątać,, gdy, Twoje, dziecko, ma, alergię, na, roztocza?


Przeciwnik chowa się po kątach

Walka z roztoczami nie jest łatwa - mieszkanie musi być sprzątane regularnie i dokładnie. Podłogi oraz dywany powinniśmy odkurzać codziennie. Tradycyjne odkurzacze wydmuchują powietrze wraz z wessanym uprzednio kurzem. Najlepiej jest więc sprzątać pod nieobecność dzieci, a bezpośrednio po odkurzaniu należy przewietrzyć dokładnie całe mieszkanie. Dużym ułatwieniem są odkurzacze wodne oraz te wyposażone w specjalne mikrofiltry zatrzymujące roztocza, komórki grzybów oraz wirusy.

Należy pamiętać, że skuteczność porządków oraz ilość usuniętego kurzu zależy w dużej mierze od rodzaju produktów, których używamy. „W sytuacji, gdy któryś z domowników jest uczulony na roztocza, do sprzątania powinniśmy używać produktów wykazujących właściwości elektrostatyczne. Na rynku są już dostępne m.in. specjalne szczotki wyposażone w elektrostatyczną gąbkę, która podczas zamiatania zapobiega wzniecaniu kurzu w powietrze. Po użyciu taką gąbkę można wyjąć i opłukać pod bieżącą wodą” - radzi Grażyna Szabuniewicz, ekspert marki Vileda.

Codziennie powinniśmy również ścierać kurz z mebli. W tym celu najlepiej sprawdzają się ściereczki z mikrofibry. Można je stosować bez użycia środków chemicznych – są skuteczne zarówno na sucho, jak i zamoczone w czystej wodzie.

Podczas sprzątania nie zapominajmy także o kaloryferach. Zbiera się na nich dużo kurzu, który unosi się pod wpływem ciepła, dlatego raz w tygodniu należy je dokładnie wyczyścić. Konieczne jest również częste czyszczenie listew podłogowych i ram obrazów.

Mniej znaczy lepiej

Oprócz systematycznego odkurzania i usuwania zabrudzeń z mebli, istotne jest zachowanie czystości rzeczy, z którymi dzieci mają bezpośredni kontakt. Co tydzień należy zmieniać pościel, a bawełniane i syntetyczne kołdry oraz poduszki należy prać co miesiąc. Te wykonane z pierza powinniśmy natomiast często wietrzyć. W tym przypadku mróz jest naszym sprzymierzeńcem. Jest on zabójczy dla roztoczy, wiec gdy temperatura spadnie poniżej 0°C, wynieśmy kołdry, poduszki i materace na świeże powietrze. Warto również zastanowić się, czy nie jesteśmy w stanie wprowadzić zmian, które sprawią, że mieszkanie będzie bardziej przyjazne dla dziecka. O czym mowa? Ograniczmy do minimum ilość przedmiotów gromadzących kurz, a z grubych zasłon, firanek, dywanów czy narzut zrezygnujmy całkowicie. Bibeloty i książki trzymajmy w przeszklonych regałach, a dziecięce zabawki  przechowujmy w zamykanych pojemnikach.                                        

Egzamin zdany na szóstkę

Między jesienią a wiosną liczba roztoczy w naszych domach znacznie się zwiększa. Walka z nimi jest żmudna i nieprzyjemna, lecz to obowiązek, którego nie można zaniedbać. 
Z powodu pogody spędzamy przecież w czterech ścianach niemal cały dzień. Regularne
i dokładne sprzątanie ograniczy liczbę alergenów - objawy choroby nie będą więc dla naszego dziecka tak dokuczliwe. By zapewnić mu najwyższy komfort, pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach:

  1. Nie przegrzewajmy pomieszczeń.
  2. Wietrzmy często mieszkanie.
  3. Wybierajmy odpowiednie produkty: syntetyczne kołdry i poduszki, które łatwo wyprać, pokrowce przeciwroztoczowe lub materace odporne na roztocza i inne domowe alergeny, odkurzacze z filtrem HEPA.
  4. Dbajmy o właściwą wilgotność powietrza - nie powinna ona przekraczać 50%.
  5. Pierzmy pościel i pluszowe zabawki w wysokiej temperaturze (co najmniej 60°C).
  6. Kontrolujmy stężenie roztoczy. Na rynku dostępne są testy, dzięki którym można ocenić ich liczbę np. w dywanie, na którym bawi się dziecko.
Wydruk ze strony:
https://www.poradopedia.pl/dom-i-ogrod/sezon-grzewczy-poteguje-objawy-alergii-jak-sprzatac-gdy-twoje-dziecko-ma-alergie-na-roztoc,3228.html
© Poradopedia.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone