Poradopedia.pl

Jak grać w golfa

Autor: MediaForum | 22 January 2014 23:21

Tagi: golf, sport, zasady, Sport, porada, pomoc, instrukcja, Jak, grać, w, golfa

Choć z każdym rokiem staje się coraz popularniejszy, to dla wielu nadal jest nieznany i niezrozumiały. Golf - bo o nim mowa - to sport naprawdę dla każdego, bez względu na wiek i płeć. Sezon startuje wiosną, ale przygotowania warto rozpocząć już teraz!

Golf

O co chodzi w golfie?

Kluczowym elementem gry jest samo uderzenie, wykonywane za pomocą specjalnego zestawu kijów. Celem gracza jest wbicie piłeczki do dołka w jak najmniejszej liczbie uderzeń. Nie wolno zapomnieć, że sport ten wymaga od nas całkiem przyzwoitej kondycji. Przejście przez wszystkie dołki to od 6 do 8 kilometrów trasy, której przebycie zajmuje średnio od 4 do 6 godzin. W czasie jednej rundy golfa zawodnik, noszący swoją torbę golfową, spala nawet 2500 kcal! Choć tu akurat można sobie nieco ułatwić, korzystając z wózka lub wypożyczając meleksa, którym pokonamy cały dystans.

Jak się przygotować?

Przed przystąpieniem do gry, przede wszystkim należy wzmocnić mięśnie brzucha, rąk, pleców oraz pośladków. Gra w golfa, bez odpowiedniego przygotowania, może skończyć się nie tylko bólem, ale wręcz naderwaniem mięśni. To, co na pierwszy rzut oka wydaje się proste, w rzeczywistości wymaga od nas pewnego wysiłku. Częstymi przyczynami kontuzji u golfistów jest słaba technika oraz brak przygotowania fizycznego.

Zanim staniemy się profesjonalnymi zawodnikami, wiele czasu będziemy musieli spędzić nad opanowaniem poprawnej techniki, która w golfie jest najważniejsza. Prawdziwą esencją gry jest tzw. „swing”, czyli zamach kijem, uderzenie piłeczki oraz poprawne wykończenie ruchu. Zanim wyjdziemy na pole, warto zapoznać się z lekturą dotyczącą poprawnego uchwytu kija oraz prawidłowej postawy lub skorzystać z zapoznawczej lekcji golfa z instruktorem.

Pole golfowe

Każdy może zacząć grać

Osoby, które na serio myślą o grze w golfa, powinny zapisać się na lekcje dla początkujących, które bardzo często organizowane są na polach golfowych. - Przyjeżdżają do nas zarówno gracze zawodowi, jak i zupełni amatorzy, którzy nigdy wcześniej nie grali w golfa - mówi Radosław Pieniak, Dyrektor Generalny Sobienie Królewskie Golf & Country Club - Na naszym polu golfowym każdy może liczyć na pomoc profesjonalnego trenera, poznanie zasad gry oraz naukę nie tylko podstawowych umiejętności. - dodaje Radosław Pieniak, który sam jest pasjonatem golfa.

Amatorzy golfa, stawiający pierwsze kroki w tej dyscyplinie, mogą doskonalić swoje umiejętności na Greenie - obszarze bardzo krótko przystrzyżonej trawy, na którym znajdują się dołki z flagami. Zróżnicowane chipping area oraz tzw. „bunkry” umożliwiają przeprowadzenie krótkiej, ale bardzo emocjonującej gry.

W Polsce przybywa miejsc do gry w golfa. Swoje treningi można rozpocząć np. na polu golfowym Sobienie Królewskie Golf & Country Club, położonym 30 km od Warszawy, ponieważ zostało przygotowane zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących graczy i posiada doskonałe zaplecze treningowo-dydaktyczne. Akademia Golfa w Sobieniach składa się z driving range o długości 250 m, 19 stanowisk zadaszonych, platformy do gry z trawy oraz 3 dołków treningowych o długości 70-150 m (PAR 3) z miejscami startów (tee). Do dyspozycji graczy pozostaje także putting green (1000 m2) oraz chipping area (2000 m2) z dużym piaskowym bunkrem. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Można spróbować trenować samemu, lecz na początku zalecane jest odbycie kilku lekcji z trenerem, aby nie przyzwyczaić się do złych nawyków, które później trudno będzie wykorzenić. Pomiędzy lekcjami warto samemu ćwiczyć te elementy, które omawiane były na lekcjach. Chcąc grać w golfa na przyzwoitym poziomie, powinniśmy regularnie ćwiczyć.

W golfie równie ważne jest przygotowanie zarówno kondycyjne, jak i psychiczne. W tej dyscyplinie wymagana jest koncentracja oraz pozytywne nastawienie do gry. Należy także pamiętać, aby nie przejmować się ewentualnymi niepowodzeniami. Samo uderzenie piłki na ponad 200 metrów daje jednak ogromną frajdę.

Golfowa etykieta

Golf postrzegany jest często jako sport bardzo elitarny, czasami wręcz nudny, uprawiany wyłącznie przez arystokrację lub bogatych snobów. - W rzeczywistości na polu panuje luźna atmosfera, a same spotkania okazują się bardzo integrujące. - podkreśla Adam Mitukiewicz, Director of Golf, Sobienie Królewskie Golf & Country Club. - Coraz więcej młodych ludzi rozpoczyna swoją przygodę z golfem, bo to nie tylko fantastyczny sport na świeżym powietrzu, ale także okazja do integracji z grupą znajomych. - dodaje Adam Mitukiewicz.

Ze sportem nierozerwalnie związana jest etykieta zachowań, będąca częścią jego tradycji. Konieczność jej przestrzegania jest oczywista dla wszystkich graczy. Opisuje ona zasady, których powinniśmy przestrzegać będąc na polu. Informuje nas w jaki sposób się zachowywać i jak ubierać. Warto znać przynajmniej podstawowe zasady etykiety. W golfie równe ważne, jak umiejętności są: uczciwość, szacunek dla innych graczy i nienaganne zachowanie. Ale jak mówią prawdziwi zapaleńcy - najważniejsza jest dobra zabawa, a tej na polu golfowym nigdy nie brakuje.

Wydruk ze strony:
https://www.poradopedia.pl/sport/jak-grac-w-golfa,3727.html
© Poradopedia.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone