Poradopedia.pl

Auto zastępcze z OC sprawcy - Najważniejsze informacje

Autor: Kampanie | 23 May 2017 13:50

Tagi: auto z oc, auto z oc sprawcy, samochód z oc sprawcy, wypadek samochodowy, Motoryzacja, porada, pomoc, instrukcja, Auto, zastępcze, z, OC, sprawcy, -, Najważniejsze, informacje

Wynajem samochodu z OC sprawcy - najważniejsze zasady i ciekawe porady

Dzięki wyrokowi Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011 r. nie ma już najmniejszych wątpliwości, kiedy poszkodowanym w wypadku komunikacyjnym należy się zwrot kosztów wynajmu auta z OC sprawcy. Nie każdy jednak ma tego świadomość, ponieważ kolizje drogowe na szczęście nie należą do problemów dnia codziennego każdego użytkownika drogi- i oby nie należały. Jeżeli się już jednak przytrafi, a auto nie będzie się już nadawało do dalszej jazdy, warto znać kilka podstawowych informacji.


Samochód zastępcze z OC sprawcy dla każdego

Auto zastępcze z OC sprawcy należy się poszkodowanemu bez konieczności żmudnego udowadniania, że będzie potrzebne, regularnie używane, a poruszanie się komunikacją np. w celu dojazdu pracy jest kłopotliwe. Jednak pomimo, że wg. wyroku Sądu Najwyższego wynajem pojazdu zastępczego na koszt ubezpieczyciela sprawcy dotyczy również osób używających go do celów prywatnych, ubezpieczyciele wciąż podchodzą do tego bardzo niechętnie. Ponadto nie trzeba już wcześniej informować ubezpieczyciela lub prosić o zgodę na wypożyczenie samochodu z oc sprawcy wypadku. Kontakt z firmą ubezpieczeniową można zlecić wypożyczalni, ponieważ niektóre z nich są w tym wyspecjalizowane.

 

 


Oto najważniejsze zasady dotyczące wynajmu auta zastępczego:


1. Przede wszystkim jeżeli samochód po kolizji nie nadaje się do dalszej jazdy, koszt odholowania do warsztatu lub innego miejsca pokrywa OC sprawcy.

2. Wynajmowany samochód zastępczy z OC sprawcy nie może być wyższej klasy niż rozbity samochód. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ wynajęcie auta wyższej klasy może być dla ubezpieczyciela podstawą do zakwestionowania zwrotu pieniędzy

3. Wynajęcie samochodu na kilka czy kilkanaście dni może być dużym obciążeniem finansowym tym bardziej, że termin zwrotu przez ubezpieczyciela jest trudny do przewidzenia. Dlatego też część wypożyczalni oferują pomoc zajmują się ściąganiem należności od ubezpieczycieli we własnym zakresie.

4. Auto zastępcze z OC sprawcy należy się poszkodowanemu na czas naprawy- od momentu odholowania lub wstawienia do warsztatu, do momentu odbioru sprawnego pojazdu. Natomiast w przypadku szkody całkowitej zwrot kosztów wynajmu należy się aż do momentu zakupu innego pojazdu (zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 2013 r.), przy czym udowodnienie opieszałości przy zakupie lub załatwianiu formalności może dać ubezpieczycielowi prawo do odmówienia zwrotu pieniędzy.

5. Należy zawsze pamiętać, że ubezpieczyciel sprawcy nie wypłaca pieniędzy na wynajęcie auta, ale zwraca je po przedstawieniu rachunków. Pokrywa także koszty poniesione w związku z brakiem auta po wypadku (taksówka do domu, do warsztatu itp.). Dlatego też konieczne jest zbieranie wszystkich rachunków, faktur i dokumentów.

Wiele osób rezygnuje z możliwości wynajmu takiego samochodu. Często powodem rezygnacji jest niewiedza osób poszkodowanych. Warto zapoznać się z odpowiednimi przepisami, by zatroszczyć się o swoje interesy i nie paść ofiarą oszustwa. Wynajem samochodu z oc sprawcy jest możliwy a co więcej w stu procentach nam się należy.

 

Wydruk ze strony:
https://www.poradopedia.pl/motoryzacja/auto-zastepcze-z-oc-sprawcy-najwazniejsze-informacje,5612.html
© Poradopedia.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone