Poradopedia.pl

Prysznic od podstaw – czym kierować się przy wyborze odwodnienia liniowego

Autor: J2CD | 25 January 2023 14:09

Tagi: łazienka, odwodnienie liniowe, prysznic, Dom i ogród, porada, pomoc, instrukcja, Prysznic, od, podstaw, –, czym, kierować, się, przy, wyborze, odwodnienia, liniowego

To, co wyróżnia współczesne aranżacje łazienek, to projekt skrojony na miarę potrzeb i dbałość o detal. Nie znajdziemy tu przypadkowości. Każdy element wyposażenia stanowi integralną część przemyślanej koncepcji. Dotyczy to także strefy prysznicowej, której podstawą jest funkcjonalne, odpowiednio dobrane odwodnienie liniowe.

Marzymy o wyjątkowej, indywidualnej i funkcjonalnej strefie prysznicowej. Poszukujemy więc sprawdzonych i solidnych rozwiązań, wpisujących się w naszą wizję. Jednak niezwykle szeroka oferta w zakresie odpływów liniowych może przyprawić o zawrót głowy. Czym więc kierować się przy ich wyborze? Podpowiadamy!

Spójność wizualna

Pojęcie to jest dość szerokie, obejmuje bowiem takie kwestie, jak styl aranżacji wnętrza, sposób wykończenia posadzki czy choćby dopasowanie odpływu do armatury sanitarnej. Urządzając łazienkę dużą wagę przykładamy do estetyki. Mamy ogólne wyobrażenie efektu końcowego. To właśnie na jego podstawie możemy dobrać poszczególne elementy wyposażenia.

- Określony styl wnętrza pomoże nam dopasować rodzaj odwodnienia prysznicowego. Jeśli marzymy o łazience w minimalistycznej aranżacji, możemy zdecydować się na subtelne profile wykonane ze stali nierdzewnej. Z kolei, gdy chcemy ukryć odpływ i zintegrować go niemal w niewidoczny sposób z posadzką, sprawdzonym rozwiązaniem będą ruszty typu „plate” - do wypełniania płytkami ceramicznymi czy kamieniem - radzi Aleksandra Drozdalska, ekspert marki TECE. Jednak nie zawsze musimy stawiać na minimalizm. Odwodnienie prysznicowe może stanowić swoistą biżuterię i wizualny wyróżnik, spójny z wykończeniem pozostałych elementów wyposażenia. Na rynku dostępne są profile ze specjalną powłoką PVD m.in. w kolorze czerwonego i optycznego złota. Co więcej, odcienie te dopasowane są do wykończenia armatury sanitarnej znanych producentów czy przycisków spłukujących.

Możliwości montażowe

Dokonanie wyboru konkretnego rozwiązania ułatwi nam także określenie, w jakim miejscu strefy prysznicowej ma znajdować się odpływ, np. na środku, na wejściu, a może przy ścianie. Jeśli zdecydujemy się na trzecią opcję, swoją uwagę powinniśmy skierować na produkty do montażu przyściennego, np. rynny ze specjalnym kołnierzem. Ciekawą opcją są też warianty kątowe do instalacji w narożniku - z ozdobnymi rusztami ze stali nierdzewnej.

- Stworzenie indywidualnej strefy prysznicowej wymaga często zastosowania rozwiązań szytych na miarę. Takim przykładem w zakresie odwodnienia liniowego jest profil z opcją skrócenia po obu stronach i dostosowania do wymaganych parametrów. Pozwala on spersonalizować prysznic oraz zintegrować odwodnienie z płaszczyzną posadzki - wyjaśnia Aleksandra Drozdalska.

Komfort użytkowania

Oprócz względów estetycznych, równie ważną kwestią jest łatwość utrzymania rynny w czystości. Korpus powinien być wykonany ze stali nierdzewnej i zaprojektowany w taki sposób, by zapewnić użytkownikowi jego łatwe czyszczenie. Zwróćmy uwagę na to, czy rynna pozbawiona jest ostrych krawędzi i trudno dostępnych przestrzeni. Powinna być wyposażona w specjalny syfon membranowy, który spowolni parowanie wody i będzie stanowił zaporę dla piany oraz insektów. Odpowiednio zaprojektowane profile prysznicowe charakteryzują się także wewnętrznym nachyleniem optymalizującym odprowadzanie wody. Dzięki temu osiągniemy efekt w postaci samooczyszczania i minimalizacji nakładu czasu pracy niezbędnej dla utrzymania higieny.

Zgodnie z normą

Wybierając odwodnienie warto być świadomym norm, m.in. w zakresie obciążalności, wydajności odpływu, odporności na temperaturę oraz szczelności. - Obciążalność dla odpływów liniowych w budynkach mieszkalnych wynosi 300 kg. Jeżeli chodzi o wydajność odpływu, powinniśmy kierować się wydajnością armatury, np. do słuchawki o natężeniu przepływu 0,4 l/s dobrać odpływ o wydajności min. 0,5 l/s. Co więcej, elementy odpływów powinny być dodatkowo odporne na wysokie temperatury - od 20 do 95°C - mówi ekspert TECE.

Rzeczą oczywistą jest także, że wybór odpływu powinien być oparty przede wszystkim na porównaniu parametrów dotyczących przepustowości wody czy rodzaju syfonu. Zestawy odwodnień liniowych należy skompletować po zweryfikowaniu parametrów natrysku oraz wysokości posadzki, w której będzie taki zestaw montowany. W sytuacjach niestandardowych, np. w przypadku łączenia kanalizacji pod stropem, polecane są specjalne modele syfonów, np. pionowy.

Modułowość systemowa

Ostatnim poruszanym przez nas zagadnieniem są kwestie bezpieczeństwa i solidności instalacji. Warto upewnić się, że dane rozwiązanie dostępne jest w ramach kompletnego systemu, w skład którego, oprócz rynny, rusztu czy profilu - wchodzą także syfony o różnej przepustowości i wariantach oraz niezbędne akcesoria montażowe. Dzięki modułowości i kompletności, a także certyfikowanym uszczelnieniom zespolonym, mamy pewność solidnego i prawidłowo wykonanego montażu, co z kolei oznacza bezpieczeństwo na długie lata użytkowania.

Wydruk ze strony:
https://www.poradopedia.pl/dom-i-ogrod/prysznic-od-podstaw-czym-kierowac-sie-przy-wyborze-odwodnienia-liniowego,7092.html
© Poradopedia.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone