Jak czyścić buty z nubuku?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Buty nubukowe mają wyjątkową strukturę, niestety są bardzo podatne na zabrudzenia oraz wilgoć. Ich pielęgnacja i konserwacja powinna odbywać się z użyciem specjalistycznych produktów przeznaczonych do czyszczenia nubuku.

Usuwanie zabrudzeń z butów nubukowych możemy zacząć wtedy, gdy są one całkowicie suche. Pamiętajmy, aby nie konserwować, odżywiać i impregnować brudnego obuwia. Czyszczenie butów z nubuku wymaga zastosowania specjalnych gumowych szczoteczek. Mocniejsze zabrudzenia można usunąć za pomocą specjalnych kostek, które ścierają brud podobnie jak gumki. Najtrudniejsze plamy czyścimy z użyciem specjalistycznych produktów wnikających w strukturę obuwia i rozpuszczających wszelkie zabrudzenia.

Czyszczenie butów z nubuku

Zanim zaczniemy czyszczenie, musimy najpierw dobrze wysuszyć buty (oczywiście jeśli są przemoczone). Wypełniamy je starymi gazetami i odstawiamy do całkowitego wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Pamiętajmy, aby nie pozostawiać ich zbyt blisko źródeł ciepła (piecyki, kaloryfery), ponieważ mogą się odkształcić.

Do czyszczenia butów nubukowych nie wolno stosować past i kremów przeznaczonych dla skór licowych, ponieważ zawierają tłuszcz, który niszczy delikatną strukturę nubuku.

Jeśli zaś obuwie nie jest zabrudzone, należy wyczyścić je specjalną gąbką lub szczoteczką z gumowym włosiem do nubuku, która nie powoduje uszkodzeń obuwia. Świeże plamy usuniemy za pomocą gumki-myszki lub specjalnej gumy do czyszczenia nubuku; natomiast cięższe zabrudzenia wymagają zastosowania odpowiednich płynów bądź aerozoli. Pamiętajmy, aby do czyszczenia nawet największych zabrudzeń nie stosować wywabiaczy plam, gdyż mogą poważnie zniszczyć skórę butów.

Wyczyszczone obuwie należy zaimpregnować preparatem chroniącym przed wilgocią oraz wnikaniem plam.

Produkty przeznaczone do pielęgnacji butów z nubuku

  • Tarrago Nubuk Cleaner - płyn do czyszczenia nubuku i zamszu, z własnym aplikatorem. Jest to bezbarwny środek, który nie zmienia struktury skóry nubukowej. Może być stosowany do wszystkich kolorów. Cena ok. 17 zł/75 ml.
  • Impregnat Nubuk i Welur NI-36 Spray - wzmacnia i podtrzymuje właściwości wodoodporne obuwia z nubuku i weluru. Impregnat odpowiedni do pielęgnacji obuwia nowego jak i używanego. Cena ok. 30 zł/125 ml.
  • Tarrago Brush de Luxe - szczoteczka z jednej strony z gumowym włosiem do nubuku a z drugiej druciano-nylonowym włosiem do zamszu. Nie powoduje uszkodzeń obuwia. Cena ok. 12 zł.
  • Tarrago Quick Clean Gąbka - czyści nubuk i zamsz; usuwa kurz i brud a także odnawia powierzchnię obuwia. Cena ok. 18 zł.
  • Tarrago Block - guma do czyszczenia nubuku i zamszu, która łatwo usuwa z powierzchni kurz, brud oraz plamy. Przed użyciem należy upewnić się, że skóra jest całkowicie sucha, po czym delikatnie pocierać powierzchnię butów. Cena ok. 19 zł.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: