Jak czyścić złoto?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Wydawałoby się, że złota biżuteria nie wymaga żadnej pielęgnacji. Niestety, pierścionki, łańcuszki i bransoletki tracą z czasem swój pierwotny blask. Aby go przywrócić, wystarczy skorzystać z prostych metod czyszczenia złota.

Złota biżuteria będzie znów lśniła jak nowa, jeśli posmarujemy ją sokiem z cebuli, a następnie wypolerujemy. Złoto pozbawione połysku, możemy włożyć do słoika, zalać wodą z dodatkiem płatków mydlanych i sody oczyszczonej. Następnie zakręcamy słoik i potrząsamy nim przez kilka minut. Opłukaną w ciepłej wodzie biżuterię, osuszamy i polerujemy. Złote łańcuszki doskonale wyczyścimy wilgotną watką z odrobiną proszku do pieczenia.

Tak jak w przypadku srebra, często wystarczy na krótko zamoczyć złoto w roztworze kwasu solnego (7%). Zielonkawy nalot, będący wynikiem styczności złota z miedzią, brązem lub mosiądzem, możemy usunąć za pomocą soku z cytryny. Zanurzamy w nim biżuterię i zostawiamy na kilka godzin.

Inny sposób czyszczenia złota to dodanie do wody odrobiny wapna i moczenie złota (przez kilka chwil). Szlachetną biżuterię możemy również przecierać flanelową szmatką nasączoną benzyną albo po prostu trzymać ją zanurzoną w benzynie przez ok. godzinę. Do czyszczenia złota możemy użyć popiołu z papierosa rozmieszanego w wodzie. Taką papką przecieramy zabrudzoną biżuterię.

Trudniejsze zabrudzenia możemy czyścić miękką szczoteczką. Po każdym zabiegu, płuczemy i polerujemy złoto miękką flanelą lub irchą.

W przypadku złotych monet, należy pamiętać aby ich nie polerować. Taki zabieg, niekiedy poprawia ich wygląd, niestety jest krótkotrwały. Już po pierwszym polerowaniu, złota moneta może bezpowrotnie stracić swoje cechy.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: