O czym pamiętać przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Mieszkania z rynku wtórnego mają pewną przewagę nad mieszkaniami nowo pobudowanymi. Można w nich zamieszkać tuż po podpisaniu umowy. Ponadto "używane" mieszkania są zwykle wykończone a nawet wyposażone. Co prawda posiadają zazwyczaj dużo niższy standard niż te z rynku pierwotnego, to jednak cieszą się dość dużym zainteresowaniem wśród chętnych na własne "M".

Przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników:

1. Lokalizacja mieszkania

Wszystkim zależy na tym, by mieszkać w bezpiecznej okolicy w sąsiedztwie miłych i spokojnych ludzi. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto więc sprawdzić w jakim miejscu będziemy mieszkać i czy odpowiada nam otoczenie. Jeśli na co dzień korzystamy ze środków komunikacji miejskiej, należy sprawdzić jaką odległość będziemy musieli pokonywać do najbliższego przystanku autobusowego. Oprócz tego warto wiedzieć, czy jest w pobliżu np.: przedszkole, szkoła podstawowa, przychodnia zdrowia czy apteka. Dzięki wcześniejszej "wizycie" będziemy mieli okazję przyjrzeć się także budynkowi z zewnątrz. 

2. Stan mieszkania i koszty utrzymania

Umawiając się na oglądanie lokalu, przy okazji ocenimy stan klatki schodowej czy windy. Mieszkanie należy obejrzeć dokładnie, zaglądając do każdego pomieszczenia - czy są jasne, ustawne, itp. Ważne jest także sprawdzenie m.in.: szczelności okien. Jeśli zauważymy jakiekolwiek usterki niewymienione w ogłoszeniu, będziemy mogli negocjować cenę. Warto też zapytać o koszty utrzymania mieszkania - ile wynosi miesięczny czynsz administracyjny.

3. Dokumentacja

Bardzo ważna jest księga wieczysta. Dzięki niej dowiemy się m.in.: czy osoba sprzedająca mieszkanie jest faktycznie jego właścicielem, czy lokal nie jest zadłużony, czy żadna inna osoba nie posiada np.: prawa dożywotniego zamieszkania albo służebności osobistej czyli prawa do dysponowania mieszkaniem.

Warto również sprawdzić, czy mieszkanie nie jest zadłużone w spółdzielni lub nie toczy się żadne postępowanie egzekucyjne. Przed podpisaniem umowy (najlepiej w przeddzień albo tego samego dnia) trzeba się upewnić w Urzędzie Miasta bądź Gminy czy mieszkanie jest "czyste", tzn. czy poprzedni właściciele się wymeldowali.

4. Podpisanie umowy

Jeśli Sprzedający żąda określonej zaliczki, warto sporządzić przedwstępną umowę w dwóch jednoznacznie brzmiących egzemplarzach. Można ją podpisać tylko w obecności Sprzedającego i Kupującego albo dla większego bezpieczeństwa w kancelarii notarialnej, ale to niestety wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Przeniesienie własności mieszkania i przekazanie całkowitej albo pozostałej kwoty (w przypadku wczesniejszego zadatkowania) powinno nastąpić w obecności notariusza a umowa winna być sporządzona w formie aktu notarialnego. 

Dodatkowe wskazówki:

Oferty mieszkań z rynku wtórnego znajdziemy w ogłoszeniach prasowych, serwisach internetowych a także w biurach pośrednictwa nieruchomościami.

Jeśli chcemy być pewni zawieranej transakcji lub po prostu nie mamy czasu na szukanie odpowiedniego mieszkania, możemy zlecić to zadanie firmom pośredniczącym w sprzedaży-kupnie nieruchomości.

Po zakupie mieszkania z rynku wtórnego warto wymienić w drzwiach wejściowych zamki na nowe. 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~Danka | 2012-08-28 19:10
Na rynku wtórnym można bez problemów negocjować ze sprzedającym i bardzo często obniżka ceny wyjściowej jest nawet kilkunastoprocentowa. Akurat w moim przypadku upust wyniósł aż 20 proc., ale to chyba dlatego, że nie negocjowałam sama, ale miałam wsparcie zawodowego negocjatora :) pan bardzo sympatyczny i rzeczowy, pracuje na terenie Warszawy, więc jeśli ktoś byłby zainteresowany to kontakt znajdziecie na stronie http://www.negocjator.warszawa.pl