Trawnik jak z obrazka

AnnaKozak  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Piękny i zadbany trawnik jest wizytówką każdego domu. Zdarza się jednak, że pomimo naszej systematycznej pracy i starannej pielęgnacji pojawiają się na nim chwasty. Co zatem możemy zrobić by nie zepsuły wyglądu całego ogrodu?

Zanim zasiejesz:

Pierwszą walkę z chwastami powinno się rozpocząć jeszcze zanim posiejemy trawnik. Dwa tygodnie przed planowanym wysiewem należy opryskać herbicydem cały teren, na którym będziemy zakładać trawnik. Taki zabieg niszczy system korzeniowy chwastów przez co znacznie ogranicza ich ilość w przyszłości.

Tuż po wysianiu trawy mogą pojawić się chwasty jednoroczne. Zdarza się, że ich nasiona znajdują się w zakupionej mieszance. Giną one jednak już po kilku systematycznych koszeniach. Większy problem sprawiają chwasty wieloletnie, szczególnie te, które rozrastają się przez rozłogi, jak jaskier czy skrzyp polny  oraz chwasty, które wytwarzają duże ilości nasion, jak na przykład mniszek lekarski zwany potocznie mleczem.  Aby zapobiec pojawianiu się chwastów warto regularnie podlewać, nawozić i kosić trawnik, dzięki czemu nie dopuszczamy do kwitnienia i rozsiewu.

 

Rekultywacja trawnika:

Chwasty z istniejącego już trawnika, najlepiej usuwać ręcznie, podważając je nożem lub specjalnie przystosowanym do tego celu narzędziem. Jest to jednak dość pracochłonne zajęcie, a na większej powierzchni  i przy dużym zachwaszczeniu po prostu niemożliwe. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest oprysk z zastosowaniem odpowiednich środków chemicznych łagodnych dla trawy, a trujący dla chwastów. Bezpośrednio przed zabiegiem nie powinno się kosić trawy przez około tydzień. Preparat wnika do roślin powierzchnią liści, im więc jest ona większa tym oprysk będzie bardziej skuteczny. Aby przeprowadzony zabieg odniósł założony efekt zastosowany środek musi wraz z sokami dotrzeć do wszystkich części rośliny.

w tym również jej korzeni. Należy zatem również po przeprowadzeniu oprysku zostawić trawnik na kilka dni w spokoju.  W przypadku dużego zachwaszczenia oprysk można powtórzyć również na jesieni.

Niezbędne narzędzia:

            Do przeprowadzenia oprysku można użyć opryskiwacza ciśnieniowego Orion Super, który doskonale sprawdzi się przy aplikacji  herbicydów. Model ten wyposażony jest w teleskopową lancę o zasięgu od 0,6m do 1,2m, zawór bezpieczeństwa oraz pierścień stabilizujący, który nie tylko stabilizuje zbiornik, ale również chroni go przed uszkodzeniem. Bardzo przydatnym elementem są stopki - wypustki w pierścieniu, które ułatwiają pompowanie opryskiwacza. Głowica w kształcie lejka znacznie ułatwia wlewanie płynu, co jest szczególnie istotne przy dozowaniu herbicydów. Natomiast przezroczysty wskaźnik poziomu cieczy umieszczony na zbiorniku wzdłuż skali pojemności umożliwia łatwe i szybkie określenie ilości preparatu w zbiorniku. Opryskiwacze Orion Super posiadają również wygodną szelkę nośną zapewniającą komfort użytkowania nawet podczas długotrwałych prac. Gwarancja na zbiornik opryskiwaczy Orion Super jest wydłużona do 5 lat, co świadczy o wysokiej jakości sprzętu.

Dodatkowo do opryskiwacza Orion Super można przyłączyć osłonę herbicydową, która umożliwia wykonanie precyzyjnego oprysku, chroniąc tym samym inne rośliny przed przypadkowym opryskaniem herbicydami.

Opryskiwacz Orion dostępny jest w 4 różnych pojemnościach 3, 6, 9 i 12l.

Cena: 125zł. - 140zł.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: