Jak przedłużyć żywotność baterii

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Bateria w komputerze lub telefonie ulega z czasem zużyciu, co objawia się skróconym czasem działania. Przestrzegając jednak parę zasad możemy zadbać o jej dobrą kondycję przez długi czas.

Ładowanie bateriiW urządzeniach możemy spotkać baterie różnego typu: większość nowych urządzeń korzysta z nowoczesnych baterii litowo-jonowych (Li-Ion) lub litowo-polimerowych (Li-Po), a w starszych urządzeniach można było spotkać baterie niklowo-kadmowe (NiCd) i niklowo-metalowo-wodorkowe (NiMh). Zanim zastosujemy się do poniższych porad dobrze jest sprawdzić, jaka bateria znajduje się w naszym urządzeniu, ponieważ występują pomiędzy nimi zasadnicze różnice, przy czym warto wziąć pod uwagę, że na rynku pojawiają się nowe wersje baterii, które mogą mieć inną charakterystykę.

Formowanie baterii

Podstawowe różnice dotyczą przede wszystkim formowania baterii, zwanego czasami także "formatowaniem baterii". W przypadku nowszych baterii formowanie nie jest konieczne, czasami może być sugerowane przez producenta jako proces, który warto przeprowadzić raz na jakiś czas. Przeprowadzenie raz na miesiąc cyklu pełnego rozładowania i pełnego naładowania urządzenia powinno przyczynić się do wolniejszego zużycia baterii.

W przypadku baterii starszego typu formowanie jest niezbędne. Po zakupie urządzenia wskazane jest przeprowadzenie 2-3 cykli pełnego rozładowania i naładowania urządzenia, co powinno przyczynić się do dłużej pracy na baterii i jej dłuższej żywotności. Wskazane jest powtarzanie tego procesu raz na miesiąc.

Kiedy urządzenie jest wyłączone

Kiedy bateria jest nieużywana poziom jej naładowania także spada, co przebiega najszybciej w pierwszych dniach, a w praktyce w ciągu paru miesięcy bateria rozładowuje się do zera. Kupując komputer lub też odkładając go na pewien czas nie powinniśmy być zdziwieni, że poziom baterii jest niski.

Ważne jest, aby nie pozostawiać baterii rozładowanej, ponieważ jest to bardzo szkodliwe dla jej żywotności. Jeżeli wiesz, że przez jakiś czas nie będziesz używać komputera lub telefonu, to wcześniej naładuj baterię. Dla większości nowych baterii najbardziej korzystne będzie naładowanie baterii do poziomu 40-60% i przechowywanie jej w chłodnym miejscu.

Ładowanie baterii

Większość nowych urządzeń po osiągnięciu pełnego naładowania baterii automatycznie przestaje ją ładować, w związku z czym nie odłączenie zasilania nie stwarza zagrożenia dla baterii. Wskazane jest ładowanie baterii do osiągnięcia stanu pełnego naładowania, co zazwyczaj jest komunikowane przez urządzenie.

Ważne jest, aby używać sprawdzonych oryginalnych markowych zasilaczy.

Często można spotkać się z praktyką odłączania baterii od komputera podczas pracy na zasilaczu, co ma na celu ochronę baterii. W praktyce istnieje tylko jedna przesłanka do takiego postępowania: baterie litowo-jonowe nieodwracalnie tracą swoją pojemność szybciej w wyższych temperaturach, a współczesne urządzenia potrafią się nagrzewać.

W przypadku baterii litowo-jonowych proces utraty żywotności przebiega najwolniej przy niskich temperaturach oraz połowicznym naładowaniu baterii (typowa bateria traci 2% pojemności na rok przy temperaturze 0 stopni celcjusza, 4% na rok przy temperaturze 25 stopni), a najszybciej przy pełnym naładowaniu i wysokiej temperaturze (typowa bateria traci 20% pojemności na rok przy temperaturze 25 stopni celcjusza, a 30-40% przy temperaturze 40 stopni).

Wnioski jakie można wyciągnąć z powyższego to:

  • jeżeli wiesz, że przez dłuższy będziesz pracować na komputerze podłączonym do prądu, to najlepiej jest rozładować baterię do poziomu 40-60%, wyciągnąć i przechowywać w chłodnym miejscu
  • jeżeli nie chcesz wyciągać baterii, to wskazane jest odłączanie co pewien czas komputera od zasilacza i korzystanie z baterii
  • dobrze jest zwracać uwagę na temperaturę - zarówno miejsca pracy (pozostawianie np. na słońcu) jak i samego komputera, co może być związane z zasłanianiem wylotu powietrza wentylatora lub też intensywnym użytkowaniem komputera.

Niektóre urządzenia oferują opcję szybkiego ładowania, co zazwyczaj jest możliwe przy użyciu mocniejszego zasilacza / ładowarki. Jest to przydatne, jeżeli zależy nam na szybkim naładowaniu baterii, ale z drugiej strony skraca to żywotność baterii co związane jest przede wszystkim z dużym nagrzewaniem się baterii podczas tego procesu. Jeżeli jesteśmy sobie w stanie pozwolić na dłuższy czas ładowania, to unikanie szybkiego ładowania pozwoli nam cieszyć się baterią dłużej.

Praca na baterii

Podstawową zasadą jest to, aby unikać silnego nagrzewania baterii, co zazwyczaj towarzyszy szybkiemu rozładowywaniu się baterii.

Z jednej strony należy zadbać o utrzymywanie niskiej temperatury, czyli właściwej wentylacji, a z drugiej warto zadbać o niskie zużycie prądu, co możemy osiągnąć np. wyłączając niepotrzebne funkcje, zmniejszając jasność ekranu itp.

 


 

Niezależnie od powyższych porad należy pamiętać, że bateria ulega z czasem zużyciu i konieczna jest jej wymiana. Dlatego też baterie zazwyczaj nie są obejmowane dłuższą gwarancją niż na 1 rok i z czasem oferują coraz krótszy czas pracy.

Na rynku pojawiają się coraz to nowsze rodzaje baterii i każda z nich ma swoją specyfikę, co warto sprawdzić rozpoczynając chociażby w instrukcji urządzenia. Niniejsza porada została napisana głównie pod kątem najpopularniejszych obecnie baterii litowo-jonowych oraz litowo-polimerowych.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady