Jak usunąć przebarwienia na twarzy?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Z przebarwieniami na twarzy boryka się coraz więcej osób. Najwięcej zmian barwnikowych będących skutkiem zaburzeń powstawania i rozmieszczania melaniny, występuje u osób po pięćdziesiątym roku życia. Główną przyczyną tych zaburzeń jest promieniowanie UV.

 

Proces przebarwień może być również następstwem przyjmowania leków hormonalnych, stosowania niektórych kosmetyków ale też ciąży i zaburzeń endokrynologicznych. U wielu osób plamy pojawiają się w efekcie zejścia stanu zapalnego (np.: trądziku). Najczęściej występują na twarzy, dekolcie i grzbietach dłoni. Przebarwienia dzieli się na naskórkowe czyli bardziej powierzchowne oraz głębsze: skórno-naskórkowe i skórne.

 

Jeśli chcemy pozbyć się przebarwień na twarzy, powinniśmy najpierw zastosować domowe metody:

 

Cytryna

 

Przecieramy plamy wacikiem nasączonym w soku z cytryny, który ma właściwości rozjaśniające. Po zakończeniu przemywania, twarz spłukujemy letnią wodą, ale nie wcześniej niż 10 minut po zabiegu. Regularne stosowanie cytryny pozwoli zredukować przebarwienia po trądziku.

 

Ogórek

 

Kroimy świeżego ogórka w plasterki i przecieramy nimi przebarwienia – ogórek wygładza i rozjaśnia skórę.

 

Ziemniaki

 

Cztery starte ziemniaki zawijamy w szmatkę i wyciskamy z nich sok. Następnie dodajemy kilka kropel soku z cytryny i odrobinę miodu. Tak przygotowaną maseczkę nakładamy na przebarwienia i po ok. 30 minutach zmywamy letnią wodą. Ziemniak również posiada właściwości rozjaśniające, dlatego można przecierać plamy samym sokiem z niego wyciśniętym.

 

Pomidor i cytryna

 

Wyciskamy sok z pomidora lub kupujemy gotowy i dodajemy do niego tyleż samo soku z cytryny. Jeśli wyjdzie nam zbyt dużo mieszanki, można ją przelać do butelki i przechować w lodówce do następnego zabiegu. Miksturę nakładamy wacikiem na plamy, najlepiej codziennie. Po ok. 20 minutach spłukujemy wodą. Pomidorowo-cytrynowy roztwór rozjaśni i zminimalizuje przebarwienia.

 

Pomarańcze

 

Suszoną skórkę owoców kruszymy i mieszamy z wodą różaną, mlekiem i białym twarożkiem. Nakładamy na zmiany skórne i pozostawiamy na ok. 20 minut. Taka mieszanka stosowana regularnie zmniejszy i rozjaśni przebarwienia.

 

Migdały

 

Migdały wkładamy do zimnej wody i pozostawiamy na noc do namoczenia. Następnego dnia obieramy je ze skóry i dodajemy miód oraz sok z cytryny. Dodajemy w takich proporcjach, aby uzyskać gęstą pastę. Nakładamy na przebarwienia i pozostawiamy na ok. 15-20 minut. Regularnie stosowana maseczka rozjaśni cerę i uwolni ją od zanieczyszczeń.

 

Drzewo sandałowe

 

Aby zachować jasną cerę i zredukować przebarwienia, należy nanieść na twarz maseczkę z sandałowca. Posiada ona właściwości rozjaśniające i łagodzące zmiany skórne, np.: trądzik i czyraki.

 

W/w maseczki należy wykonywać regularnie (przynajmniej raz w tygodniu); przemywać twarz sokiem z cytryny, ziemniaka lub ogórka można każdego dnia. Na efekty trzeba poczekać, bo na pewno nie będą widoczne po pierwszym zabiegu.

 

Jeśli domowe sposoby zawiodą, powinniśmy wypróbować specjalistycznych preparatów rozjaśniających przebarwienia (najlepiej po konsultacji z lekarzem). Produkty te zawierają m.in.: alfa i beta-hydroksykwasy, polihydroksykwasy, kwas kojowy, azelainowy, alfa liponowy i arbutynę – należy więc używać ich z ostrożnością.

 

Preparaty te mogą być stosowane osobno lub jako element zabiegu dermatologicznego, np.: mikrodermabrazji czy peelingu chemicznego. Ten ostatni polega na nakładaniu na przebarwienia preparatu zawierającego kwas glikolowy, owocowy i trójchlorooctowy.  

 

W leczeniu przebarwień pomaga metoda IPL (Intense Pulse Light) czyli impulsywne źródło światła. Jest to kompleksowe urządzenie działające na zasadach lasera. Zabieg polega na usuwaniu plamek za pomocą światła. Obok tradycyjnego IPL istnieje IPL Pulsar – nowej generacji urządzenie intensywnie emitujące pulsujące światło. Leczenie tą metodą pozwala zredukować m.in.: przebarwienia, rumienie oraz posłoneczne zmiany pigmentowe.  

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: