Wybory 2011 - nowe zasady głosowania

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Już niedługo - 9 października 2011 roku wybierzemy nowy parlament. Od 1 sierpnia tego roku obowiązują przepisy nowego Kodeksu wyborczego i to właśnie one zostaną zastosowane zarówno do wyborów jak i poprzedzającej je kampanii.

Jedną z najistotniejszych zmian (w porównaniu do głosowania sprzed 4 lat) jest nowa zasada wyborów do Senatu. Odbędą się one w stu jednomandatowych okręgach wyborczych, a nie jak dotychczas - w okręgach wielomandatowych. Teraz będziemy głosować tylko na jedno nazwisko, a do izby wejdzie zwycięzca wyborów w danym okręgu. Komitety wyborcze będą mogły zgłaszać tylko po jednym kandydacie na każdym okręgu (wcześniej od 2 do 4 kandydatów). Z 3 do 2 tysięcy została zmniejszona liczba podpisów z poparciem wymaganych do rejestracji kandydata na senatora.

Kolejną nowością są parytety na listach wyborczych. W tegorocznych wyborach do Sejmu, zarejestrowana może być lista wyborcza, na której znajdzie się nie mniej niż 35% kobiet i tyleż samo mężczyzn. W przypadku zgłoszenia listy z trzema kandydatami, musi znaleźć się na niej co najmniej jedna kobieta lub jeden mężczyzna.

Wraz z nowymi zasadami, zwiększona została kwota (z 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, do sumy nieprzekraczającej jej 45-krotności) jaką kandydaci w wyborach na posła lub senatora mogą wpłacać na rzecz komitetu wyborczego. Komitety muszą prowadzić rejestry zawierające m.in.: informacje o zaciągniętych kredytach.

Podobnie jak w poprzednich latach, komitety wyborcze mogą wykorzystywać płatne spoty wyborcze w radiu i telewizji, a także billboardy.

Nowe przepisy wprowadzają udogodnienia dla wyborców przebywających za granicą. Osoby te będą mogły głosować korespondencyjnie i aby skorzystać z takiej możliwości, będą musiały zawiadomić o tym fakcie (ustnie, pisemnie, telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej) właściwego konsula, do 15-go dnia przed dniem wyborów. Wymogiem jest wpisanie się do spisu wyborców. Właściwy konsul będzie przesyłał tzw. pakiet wyborczy i powinien zrobić to nie później niż do 10-go dnia przed wyborami. Ów pakiet będzie zawierał m.in.: zaadresowaną kopertę zwrotną, kartę do głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu a także instrukcję głosowania. Po wypełnieniu pakietu wyborczego, osoba głosująca będzie musiała przesłać go na adres konsula, na koszt własny. Następnie konsul przekaże koperty zwrotne obwodowej komisji wyborczej, nie później jednak niż do 3-go dnia przed dniem wyborów. Koperty dostarczone po zakończeniu głosowania, będą zniszczone bez otwierania.

W tegorocznych wyborach parlamentarnych, wyborcy niepełnosprawni oraz ci powyżej 75 roku życia, będą mogli głosować przez pełnomocnika. Może nim być osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie. Pełnomocnictwo do głosowania będzie można przyjąć tylko od jednej osoby.

W Kodeksie wyborczym ujednolicono także godziny głosowania - lokale wyborcze będą otwarte w godzinach od 7.00 do 21.00.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 roku - Kodeks wyborczy (Dz.U. z 2011 r., Nr 21, poz. 112).

TAGI:

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: