Zasady pisania wypracowania maturalnego

Poradopedia.pl  |   |  + 5  |  Ocena: (głosy: 3)

Istotą wypracowania maturalnego jest to, aby maturzysta wstrzelił się w klucz przygotowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Poziom rozszerzony różni się nieco od podstawowego; przede wszystkim zobowiązuje uczniów do używania fachowej terminologii. Bardzo często tematy wypracowań maturalnych na tym poziomie związane są ze sposobem prezentowania danego problemu lub z kreacją przedstawionego świata.

Schemat pisania wypracowania maturalnego wygląda następująco:

  • Uważne przeczytanie i analiza tematu pracy
  • Skonstruowanie treściwego wstępu
  • Zastosowanie się do polecenia tematu czyli analiza tekstu i spójna kompozycja całości (rozwinięcie)
  • Zwieńczenie pracy podsumowującym zakończeniem

Wstęp

W wypracowaniu maturalnym ważne jest to, aby od razu na początku zawalczyć o punkty. Najistotniejszy jest więc treściwy i zawierający fakty wstęp. Jeśli będziemy mieć do czynienia z fragmentem lub całym tekstem, powinniśmy krótko zaprezentować ten tekst. Oprócz tego przyda się krótka notka wprowadzająca czyli kto, kiedy i o czym napisał. W przypadku gdy temat wskazuje jakieś bardzo ważne wydarzenie, też dobrze byłoby to zaznaczyć.

Rozwinięcie

Kompozycja i styl to najbardziej punktowane kryteria w pracy maturalnej czyli rozwinięcie tematu i poprawność językowa. Im więcej słusznych faktów wprowadzimy, tym więcej punktów będziemy mieli szanse uzyskać. Własne opinie i oceny pozostawiamy sobie, gdyż w wypracowaniu nie będą miały większego znaczenia. Na początku analizujemy dokładnie temat pracy i wypisujemy w konspekcie wszystkie ważne fakty. Główny nacisk kładziemy przede wszystkim na myślenie o tekście czyli odnosimy się do tego, co wynika ze słów i obrazów. Układamy wszystko w zgrabną kompozycję i wpisujemy do arkusza.

Zakończenie

W wypracowaniu maturalnym zakończenie jest równie ważne jak wstęp, ponieważ przewidziane są punkty za konkretne wnioski końcowe. Nie można więc tej częście schematu pisania wypracowania maturalnego potraktować jednym, sztampowym zdaniem, potwierdzającym tezę z tematu lub inną, którą postawiliśmy sobie we wstępie pracy. Zakończenie powinno być pełnym podsumowaniem wniosków i sumą całego wypracowania.

Podsumowując:

  1. We wstępie wprowadzamy ważne fakty
  2. Twierdzenia popieramy przykładami z tekstu
  3. Zakończenie układamy co najmniej z pięciu zdań
  4. Wielokrotnie odnosimy się do pojęć z tematu (np.: wizja, obraz)

Bardzo często sam temat wypracowania maturalnego wiele podpowiada a mianowicie zdradza formę wypowiedzi lub gatunek literacki, jaki należy omówić. Trzeba więc dokładnie, ze zrozumieniem przeczytać temat pracy, dostrzec problem i rozpisać krótki plan. W arkuszu maturalnym znajduje się brudnopis, w którym można robić notatki a nawet napisać wypracowanie na brudno a potem je przepisać (trzeba jednak uważać, aby zdążyć w czasie). Bezpieczniejsze będzie zrobienie luźnych notatek. 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 5
~Lusssii | 2014-05-20 22:37
Chyba ze masz tak chory temat wypracowania ze nie da rady sie tym zajac xD Chociaz zawsze zostaje do otwarcia bramka nr 3 - czyli skorzystanie z pomocy - nie wiem czemu wychodzi to bardziej korzystnie jak by na to nie patrzec ;) Redaktor-Online.pl i szybko tanio i konkretnie :DDDD
~Paweł Zarzeczny | 2013-05-06 18:16
Wystarczy zdrowy rozum, którego Wam niestety brakuje, ale trudno się dziwić. Zdrowy rozum dotyczy tylko 3% społeczeństwa.
~Orto | 2013-05-06 12:14
~hurra, proponuję abyś nie używał słowa "niekoniecznie" w twojej interpretacji na egzaminie pisemnym ...
~hurra | 2013-05-06 10:54
nie koniecznie :P wystarczą streszczenia ;)
~Łukix | 2013-05-04 17:28
Trzeba dobrze znać lektury????????????

Najnowsze porady