Jak wychowywać dziecko bez ojca?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Samotne rodzicielstwo, czy to z własnego wyboru, czy też wynikające z różnych okoliczności, zawsze jest ogromnym wyzwaniem. Kobieta sama musi zmagać się z codziennością i problemami związanymi z rodzicielstwem (zdrowotnymi lub wychowawczymi dziecka), a także koniecznością łączenia pracy zawodowej z codzienną opieką nad maluchem.

Nigdy nie można z góry zakładać, że dziecko wychowywane bez ojca będzie w jakiś sposób uboższe. Wiele osób jest zdania, że zwłaszcza chłopcu wychowywanemu tylko przez matkę, brakuje silnej ręki i ojcowskiej rady. A jednak psychologowie twierdzą, iż dobra pełna miłości i zrozumienia relacja matki z dzieckiem niweluje skutki dorastania bez ojca.

Kobieta stająca przed problemem samotnego wychowywania dziecka, powinna od początku budować zdrową więź - najlepszą dla obu stron jest relacja, w której panuje otwartość, współpraca i wyznaczanie racjonalnych granic. Wpływa to korzystnie na samokontrolę i samoocenę dziecka, a także ułatwia jego rozwój emocjonalny.

Samotna mama staje się czasem nadopiekuńcza - uważa, że powinna zrobić wszystko, aby wynagrodzić dziecku wychowywanie się bez ojca. Taka próba chronienia dziecka, wyręczania w obowiązkach, czy też podporządkowania swojego życia dziecku, nie jest niczym dobrym ani dla dziecka, ani dla niej samej. Ponadto, będąc samotnym rodzicem, nie można stawiać dziecka w roli partnera - obarczanie malca odpowiedzialnością za sprawy z życia codziennego jest po prostu niedopuszczalne. W trudnych chwilach, to matka musi być opoką dla dziecka, a nie odwrotnie.

Trzeba mieć w sobie naprawdę dużo siły, żeby sprostać roli obojga rodziców. Ale gdy obecność mamy w życiu dziecka będzie wyraźnie widoczna, na pewno poradzi sobie ona z kształtowaniem charakteru malca i utrzymaniem odpowiedniej dyscypliny.

Samotne macierzyństwo to także świadome macierzyństwo - mama musi wiedzieć kim jest i kim musi być, aby jej dziecko wychowywało się w dobrych warunkach i prawidłowo rozwijało swoje umiejętności. Znawcy tematu twierdzą, że gdy mama jest spełniona, to i dziecko szczęśliwe. Sposobem na owo spełnienie może być np.: wypełnienie wszystkich zaplanowanych punktów dnia czy wykorzystanie wolnej chwili na relaks. Szczęśliwa i wypoczęta mama daje swojemu dziecku o wiele więcej radości.

Często kobieta samotnie wychowująca dziecko uważa, że powinna być samowystarczalna. Taka postawa niestety bywa dla niej ogromnym ciężarem. Trzeba pamiętać, że nikt nie jest sam - zawsze można poprosić o pomoc rodziców, rodzeństwo, a nawet przyjaciół, którzy na pewno coś doradzą, wesprą w trudnej chwili czy zostaną z dzieckiem, gdy zajdzie taka potrzeba.

W Internecie można znaleźć wiele klubów i forów dla samotnych rodziców. Warto do nich dołączyć i dzielić się swoimi doświadczeniami, wzajemnie wspierać i rozwiązywać problemy.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: