Jak uprawiać pomidory?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

PomidoryAby cieszyć się smakiem świeżych pomidorów, warto pomyśleć o posadzeniu kilku krzaczków w swoim ogrodzie.

Poniżej przedstawiamy poszczególne etapy uprawy tych roślin.

1. Przygotowanie gleby

Pomidory lubią ciepłe, przepuszczalne i bogate w próchnicę gleby. Przed rozpoczęciem uprawy należy więc wzbogacić ziemię w niezbędne składniki pokarmowe jak: azot, potas, wapń, żelazo, magnez i fosfor. Zwłaszcza ten ostatni odgrywa znaczącą rolę, gdyż odpowiada za intensywną barwę pomidorów.

Do nawożenia przedwegetacyjnego najodpowiedniejszy jest kompost lub obornik, należy wówczas pamiętać o uzupełnianiu zawartości potasu, fosforu czy magnezu. Czynność ta powinna się jednak odbywać w oparciu o analizę chemiczną ziemi. Nawozy organiczne należy stosować bezpośrednio przed sadzeniem pomidorów lub przed każdą nowo zakładaną uprawą.

2. Sadzenie

Wczesne odmiany pomidorów sieje się do skrzynek do połowy marca, zaś późne na początku kwietnia. Po trzech tygodniach należy przepikować siewki do większych doniczek. Rośliny słabo lub nieproporcjonalnie rozwinięte trzeba usunąć.

Pomidory lubią ciepło i są niezwykle wrażliwe na chłody (zwłaszcza przymrozki), dlatego najlepszym momentem na ich sadzenie jest druga połowa maja. Po wysadzeniu do gruntu należy pamiętać o zabezpieczeniu roślin przed przymrozkami i okryć je np.: specjalną do tego przeznaczoną folią lub dużą donicą.

3. Podlewanie

Posadzone pomidory należy dobrze obsypać ziemią i podlać. Częstotliwość podlewania zależy przede wszystkim od fazy rozwoju roślin. Na początku (przez pierwsze 2-3 tygodnie) nie mają zbyt dużego zapotrzebowania na wodę; wzrasta ono dopiero w chwili pojawiania się owoców. Najwięcej wilgoci potrzebują dojrzałe owoce. Pomidory podlewa się tuż przy korzeniu, unikając moczenia liści.

4. Pielęgnacja

Uprawa pomidorów związana jest z takimi zabiegami jak: spulchnianie gleby, odchwaszczanie, ochrona przed chorobami czy cięcie. Właśnie ten ostatni jest bardzo ważny, gdyż ma decydujący wpływ na wielkość owoców. Dzięki cięciu, czyli usuwaniu bocznych krzaczków (zanim osiągną długość 10 cm) zwiększa się masa pomidorów. Nie przycina się jedynie krzaczków pochodzących z odmian karłowatych.

Aby uzyskać korzystniejsze warunki cieplne i wilgotnościowe, warto ściółkować glebę. Służy do tego specjalna folia lub agrowłóknina, ale można też użyć innych materiałów, np.: torfu, trocin czy kory drzew. Grubość warstwy nie powinna przekraczać 8 cm.

5. Zbiory

Owoce pomidorów zaczynają dojrzewać średnio po ok. dwóch miesiącach od chwili zakwitnięcia kwiatów. Można je zbierać w różnych fazach wzrostu; od tego kiedy zostaną zerwane z krzaczków, zależy cel ich przeznaczenia.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady