Jak kontrolować sny i uzyskać świadomy sen?

Poradopedia.pl  |   |  + 2  |  Ocena: (głosy: 0)

Świadomy sen różni się od zwykłego tym, że możemy nad nim całkowicie panować - czuć się tak, jak w rzeczywistym świecie i robić rzeczy absolutnie niemożliwe do wykonania. Każdy z nas może nauczyć się świadomie śnić, ale wymaga to odpowiedniego treningu i cierpliwości.

Świątynia snów

Znaczący wpływ na jakość naszych snów ma miejsce, w którym śpimy. Powinniśmy się zastanowić nad tym, które przedmioty w sypialni mogą stymulować i pobudzać naszą wyobraźnię, a które zakłócać uwagę. Najpierw musimy umieścić obok łóżka dziennik snów (czyli notes), pióro oraz latarkę. Następnie wybieramy jeden lub kilka symbolicznych przedmiotów, które kojarzą nam się z tematem snu. Koncentrujemy się na zamierzonym śnie, łagodnie usuwamy z umysłu wszystkie pozostałe myśli i wydajemy sobie polecenie mentalne: "Chcę śnić na dany temat i będę pamiętać sen po przebudzeniu". Aby wzbogacić atmosferę, możemy zapalić kadzidełko lub włączyć odpowiednią do tematu snu - muzykę. W momencie zasypiania, wyobrażamy sobie przedmioty wcześniej rozłożone w pokoju i skupiamy się na zamierzonym temacie snu.

Dziennik snów

Jest to umiejętność zapamiętywania, oceniania i zapisywania snów. Tuż po przebudzeniu, ale jeszcze przed otwarciem oczu, powinniśmy skoncentrować się na przypomnieniu sobie ostatniego snu - podążamy za swoimi myślami do wcześniejszych wyobrażeń, a po otwarciu oczu zapisujemy je w dzienniku snów. Opisujemy każdy szczegół i nadajemy tytułu konkretnym snom. Jeśli powyższy schemat przyniesie spodziewane efekty, treść polecenia mentalnego zmieniamy na następujące: "Chcę i będę pamiętać moje sny". Dzięki temu będziemy mogli zapamiętać wszystkie sny (a nie tylko jeden), które śniły się danej nocy. Na tym etapie możemy budzić się kilka razy w nocy, w momentach idealnych dla zapisania pojedynczych snów. Jeśli sen nie był zbyt szokujący, powinniśmy bez problemu zasnąć tuż po jego zapisaniu. W żaden sposób te pobudki nie powinny odbić sie na jakości naszego snu - rano powinniśmy wstać wypoczęci tak samo, jakbyśmy w ogóle nie notowali poszczególnych snów w nocy.

Aby uzyskać jeszcze lepsze rezultaty, warto wykorzystywać techniki połączone z testem rzeczywistości. Należy do nich m.in.:

LILD (Letter Induced Lucid Dream) - Metoda litery

Do wywołania świadomego snu, jako symbol wykorzystujemy konkretną literę, np.: S jak Sen lub Ś jak Świadomość. Po przebudzeniu, po ok. 5-6 godzinach, powinniśmy skoncentrować się na owej literze. Wizualizujemy siebie (jak widzimy daną literę) i przeprowadzamy test rzeczywistości. Jeśli w trakcie dnia zauważymy literę S lub Ś albo jakąkolwiek inną, która była symbolem, przeprowadzamy test rzeczywistości.

MILD (Mnemonic Induced Lucid Dream) - Metoda pobudzania pamięci

W momencie, gdy się przebudzimy (w nocy), nie poruszamy się i nie zwracamy uwagi na bodźce zewnętrzne (gwałtowna pobudka może powodować nieskuteczność tej metody). Staramy się utrzymać stan między jawą a snem tak, by nasza świadomość skupiała się wokół ostatniego snu. Powoli przypominamy sobie to, co nam się śniło - przeżywamy każdy szczegół od początku do momentu przebudzenia. Gdy dojdziemy do końca snu, wyobrażamy sobie że przejęliśmy nad nim kontrolę i staramy się kontynuować go z takim właśnie przekonaniem. Z myślą o tym, powinniśmy zasnąć.

PILD (Punishment Induced Lucid Dream) - Metoda kary

Metoda ta polega na karaniu siebie każdorazowo, gdy nie uda nam się osiągnąć świadomego snu. Przed zaśnięciem mówimy sobie: "Muszę mieć świadomość snu, bo w przeciwnym razie zostanę ukarany rano, po przebudzeniu". Możemy stosować różne kary, ale w granicach rozsądku, np.: odmówienie sobie jakiejś przyjemności czy zimny prysznic. Aby uzyskać lepsze efekty, Metodę kary powinniśmy stosować wraz z metodą MILD.

RILD (Reward Induced Lucid Dream) - Metoda nagrody

Działa podobnie jak metoda PILD, lecz na odwrotnych zasadach. Kiedy osiągniemy świadomy sen, nagradzamy siebie w różny sposób, np.: pozwalamy sobie na jakiś smakołyk (coś, czego nie jemy na co dzień) albo robimy coś, co sprawia nam ogromną przyjemność. Nagrodę realizujemy zaraz po przebudzeniu, a jeśli chcemy uzyskać jeszcze lepsze rezultaty, łączymy Metodę nagrody z metodą MILD.

SILD (Sexual Induced Lucid Dream) - Metoda seksualna

Jest to bardzo ciekawa metoda, która polega na przeprowadzaniu testu rzeczywistości za każdym razem, gdy tylko pomyślimy o seksie lub o partnerze życiowym. Dodatkowo możemy stosować witaminę B3, która zwiększa produkcję hormonów, a co za tym idzie - również "produkcję" snów o podtekście erotycznym.

TILD (Thirst Induced Lucid Dream) - Metoda pragnienia

Kilka godzin przed snem nic nie pijemy, ani nie jemy posiłków zawierających duża ilość płynów. W ten sposób, przed zaśnięciem uzyskamy wyrazisty rodzaj pragnienia. Kładziemy się na 5-6 godzin do normalnego snu, a w razie przebudzenia myślimy o wodzie i o tym, jak bardzo jesteśmy spragnieni. Dla wzmocnienia takiego stanu, powinniśmy spożyć odrobinę soli lub pieprzu, a obok łóżka postawić szklankę z wodą. "Marząc" o niej, będziemy przekonani że śnimy.

UILD (Urinate Induced Lucid Dream) - Metoda uryny

Ta technika może być nieco ryzykowna, ze względu na pęcherz moczowy. Jeśli mamy z nim problem, powinniśmy zastąpić UILD inną metodą. Przed snem wypijamy dużą ilość wody. Jeśli we śnie będziemy musieli załatwić potrzeby fizjologiczne, istnieje duże prawdopodobieństwo że przeprowadzimy test rzeczywistości.

TAGI:

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 2
~Severus Snape | 2013-12-01 11:34
Jestem mistrzem legilimencji oraz oklumencji i umiem kontrolować własne sny. Ta metoda jest bardzo dobra. Polecam.