Jak używać sprzęgła w samochodzie - typowe błędy

Poradopedia.pl  |   |  + 8  |  Ocena: (głosy: 2)

Wymiana zużytego sprzęgła to jedna z tych wizyt w serwisie, gdy przy zapłacie rachunku robi się niewesoło. To, jak szybko zużywa się sprzęgło, zależy w dużej mierze od nas - kierowców.

Podstawowa zasada brzmi: sprzęgło wciskamy wtedy, kiedy chcemy zmienić biegi.

Jazda na półsprzęgle

Typowy błąd to tzw. jazda na półsprzęgle. Wiąże się to np. ze zbyt długim przytrzymywaniem pedału sprzęgła podczas ruszania czy zmieniania biegów, a także z trzymaniem nogi na pedale sprzęgła podczas jazdy (nieświadomie możemy wciskać pedał sprzęgła).

Jak należy jeździć? Przy ruszaniu czy zmienianiu biegów starać się jak najszybciej puszczać pedał sprzęgła, ale jednocześnie w taki sposób, aby zapewnić płynne ruszenie czy płynną zmianę biegów i unikać tzw. strzelania ze sprzęgła. Zwłaszcza gwałtowne ruszanie z dużym gazem, a jednocześnie zbyt długim przytrzymaniem sprzęgła jest zabójcze.

Strzelanie ze sprzęgła

.. wiąże się z dosyć odmiennym problemem - zbyt szybkim puszczaniem sprzęgła, czego efektem jest szarpnięcie przy ruszaniu czy zmianach biegów. Ponownie: warto nauczyć się płynnego operowania sprzęgłem przy zmianie biegów i ruszaniu.

Właściwe operowanie sprzęgłem jest elementem kursów doskonalających techniki jazdy. Warto na nie zwrócić uwagę, ponieważ ma to wpływ nie tylko na trwałość silnika, ale też na spalanie i bezpieczeństwo jazdy. Wystarczy wspomnieć o zgaśnięciu silnika podczas wyjeżdżenia z podporządkowanej drogi czy o wydłużonej drodze hamowania spowodowanej nawykiem wciskania hamulca razem ze sprzęgłem.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 8
~marek | 2012-11-24 11:39
ej malkontenci - wiadomo, że w wielu sytuacjach jeździ się na półsprzęgle - przecież chociażby rusza się w ten sposób. Przecież w tekście nie ma zakazu, tylko jest napisane o ograniczaniu.
~fcku | 2012-10-18 14:21
A kupcie sobie Golda buraczyska
~dfdsf | 2012-07-24 00:08
to jak bez półsprzęgła toczyc sie z prędkością 0-5km/h zeby dobrze zaparkowac? no jak?
~kirowcabombowca | 2011-10-22 18:11
~Lola to ne koniecznie tylko twoja wina byc moze samochod ktorym jezdzisz ma nowe sprzeglo, jesli tak to typowe tez takim jezdzilem i wiem o co chodzi moja rada musisz piete oprzec o podloge i i wolno poszczac sprzeglo az poczujesz ze samochod przyspieszawtedy dopiero sciagasz noge ze sprzegla, kwestia wypracowania "automatyzmu". moze to nie profesjonalna rada ale ja tez sie jeszcze ucze i lepiej nie umiem tego wytlumaczyc
~Lola | 2011-10-19 14:06
Ja mam w ogole problem mam juz 10 god jazdy a dalej nie umie puszczac go delikatnie-czy tylko ja jestem takim glabem?
~zzz | 2011-01-15 22:56
sorry ale nie umiem inaczej jeździć na wstecznym niż na półsprzęgle ;)
~aligator | 2010-09-12 13:51
na polsprzegle jezdze prawie na kazdym odcinku drogi, gdy jest wymuszona bardzo wolna jazda :)
~początkująca | 2010-08-07 15:06
cholerka,ja właśnie z wyczuciem momentu ,,półsprzęgła'' mam problem:(
nie wiem,jak to zmienić?

Zobacz kalkulatory