Jak zadbać o auto po zimie?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Wiosną, każdy kierowca powinien sprawdzić stan swojego auta, bez względu na to jak surowa i dokuczliwa była zima. Poniżej znajdują się wskazówki, na co zwrócić uwagę przygotowując samochód do zmieniających się warunków atmosferycznych.

Mycie pojazdu

Po zimie, konieczne jest usunięcie wszelkiego brudu - błota pośniegowego, a także soli drogowej i wszelkich substancji chemicznych używanych przez służby drogowe w okresie zimowym. Auto można umyć samodzielnie albo skorzystać z usług automatycznej lub samoobsługowej myjni. Zdaniem specjalistów, umyty samochód należy też wypolerować i nawoskować, aby zapewnić doskonałą ochronę pojazdu przed różnymi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Warto również zabezpieczyć uszczelki w drzwiach, za pomocą odpowiedniego preparatu, np.: wazeliny technicznej.

Czyszczenie wnętrza

Zadbane i czyste wnętrze wpływa zarówno na kondycję auta, jak i na samopoczucie jego użytkowników. Przed zmianą dywaników na letnie, warto dokładnie odkurzyć podłogę, docierając do najmniejszych zakamarków. Po oczyszczeniu, wnętrze należy osuszyć poprzez wystawienie auta na świeże powietrze i odsłonięcie wilgotnych elementów. W razie konieczności należy użyć specjalnych dmuchaw lub udać się do specjalistycznego zakładu. Pielęgnacji i konserwacji po zimie, potrzebują również wszelkie gumowe i plastikowe elementy znajdujące się na wyposażeniu pojazdu.

Zmiana opon

Opony należy zmienić z zimowych na letnie, kiedy temperatura powietrza ustabilizuje się na poziomie co najmniej 6-7 stopni C. Należy zwrócić uwagę na stan bieżnika i ciśnienie w letnich oponach, a zimowe przed schowaniem do garażu - oczyścić z resztek soli i dobrze zakonserwować.

Stan wycieraczek i spryskiwaczy

Po zimie, stan wycieraczek może pozostawać wiele do życzenia, dlatego jeszcze przed nadejściem pierwszych wiosennych deszczy, należy sprawdzić efektywność ich działania. Wymianie podlega płyn do spryskiwaczy - letni nie tylko jest tańszy, ale też lepiej sprawdza się w wysokich temperaturach. Jeśli wycieraczki skrzypią lub przestają przylegać do szyby, należy wymienić je na nowe.

Uzupełnienie lub wymiana płynów eksploatacyjnych

A dokładnie: płynu chłodniczego i hamulcowego, a także oleju silnikowego i oleju w układzie wspomagania. Umiarkowane ich zużycie jest całkiem normalne, ale już znaczny ubytek powinien być sygnałem alarmującym dla kierowcy - może to być przyczyna nieszczelności któregoś z układów. Szczególną uwagę należy zwrócić na olej silnikowy.

Regularna dbałość o samochód wiąże się z lepszym funkcjonowaniem pojazdu i brakiem wydatków związanych z dodatkowymi naprawami. Zadbane auto to przede wszystkim większe bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, a także satysfakcja i radość z użytkowania czystego samochodu.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~adrian | 2013-07-12 22:46
Po zimie, to zdecydowanie trzeba wykonać zabezpieczenie antykorozyjne podwozia, bez tego nasz samochód długo nie pojeździ. Gdzie zrobić najlepiej? Ciężko powiedzieć, ale na pewno szukać takich serwisów, które oferują coś w ten deseń: www.sztukawyciszania.pl/antykorozja