Jak założyć firmę budowlaną?

Poradopedia.pl  |   |  + 2  |  Ocena: (głosy: 0)

Aby założyć firmę budowlaną, nie trzeba posiadać specjalnych koncesji ani zezwoleń. Niektóre czynności w budownictwie wymagają jednak określonych uprawnień budowlanych i jeśli przedsiębiorca chciałby wykonywać takie prace, ale nie ma odpowiednich kwalifikacji, powinien nawiązać współpracę z osobą, która je posiada.

Biznesplan

Jednym z najważniejszych elementów w procesie zakładania firmy budowlanej jest Biznesplan (niezbędny przy zaciąganiu kredytu). Prognoza opłacalności biznesu powinna być napisana w sposób jasny, konkretny i realistyczny. Na trafność Biznesplanu będzie składać się wiele czynników, m.in.: zdolność przedsiębiorcy do pozyskiwania zleceń.

Formalności

Firmy budowlane mogą działać w każdej formie prawnej. Najczęściej są to jednoosobowe działalności gospodarcze, a także spółki cywilne. Od 1 lipca 2011 roku obowiązują nowe przepisy Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Przedsiębiorcy działający jednoosobowo oraz wspólnicy spółek cywilnych rejestrowani są w CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, którą prowadzi minister właściwy do spraw gospodarki. Wniosek składany jest na specjalnym formularzu CEIDG-1 i oprócz wniosku o wpis do ewidencji, stanowi również wniosek o nadanie numeru REGON; zgłoszenie do Urzędu Skarbowego oraz do ZUS lub KRUS. Wniosek pozwala także wybrać formę opodatkowania.

W niektórych jednak przypadkach trzeba będzie osobiście udać się Urzędu Skarbowego. Do takich sytuacji należy:

  • wybór opodatkowania w formie: karty podatkowej, ryczałtu ewidencjonowanego, podatku liniowego;
  • wybór rejestracji jako podatnik VAT;
  • wybór kwartalnych wpłat zaliczek na podatek dochodowy;
  • ewidencjonowanie obrotu za pomocą kas rejestrujących;
  • prowadzenie działalności wyłącznie w formie spółki cywilnej.

Mimo zasady "jednego okienka" trzeba będzie również odwiedzić właściwy oddział ZUS. Konieczne jest bowiem złożenie zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych (ZUS ZUA) lub do ubezpieczenia zdrowotnego (ZUS ZZA) - w terminie 7 dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Zakładając działalność należy określić, czym będzie zajmować się firma i wybrać odpowiednie kody z Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2007). Warto zwrócić uwagę na wpisywany zakres działalności gospodarczej - obecnie każda czynność ma określony, osobny kod, który należy umieścić w formularzu zgłoszeniowym.

Po dopełnieniu powyższych formalności, należy udać się do banku i założyć firmowy rachunek bankowy. Aby tego dokonać, należy mieć przy sobie:

  • dowód osobisty,
  • zaświadczenie o wpisie do CEIDG,
  • dokument potwierdzający nadanie numeru REGON,
  • pieczątkę.

Obowiązujące przepisy podatkowe oraz dotyczące ZUS, nakładają na przedsiębiorcę liczne obowiązki i wymuszają pewne, systematyczne działania. Jeśli początkujący przedsiębiorca nie posiada wiedzy z zakresu rachunkowości i prawa podatkowego, powinien skorzystać z usług biura rachunkowego, które pomoże mu działać zgodnie z przepisami.

Działalność firmy budowlanej można reklamować na różne sposoby, ale najskuteczniejszym narzędziem pozyskiwania zleceń jest strona internetowa. Oprócz podstawowych danych o firmie i usługach przez nią świadczonych, warto wspomnieć o posiadanych uprawnieniach budowlanych i dotychczas zrealizowanych zleceniach; można też umieścić opinie zadowolonych klientów.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 13 maja 2011 roku o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2011 r., Nr 131, poz. 764).

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 2
~baksik | 2014-07-21 13:29
Polskie narzędzia ma np. Celma i to są już pod profesjonalne zastosowania. Te zagraniczne są sporo droższe, a wcale nie idzie za nimi jakaś specjalna jakość.
~Marek | 2012-05-15 03:13
Tylko wcześniej warto pomyśleć o konsultacji z prawnikiem. Może to być nawet usługa prawnika online (strona competia.pl) Fajna alternatywa dla tradycyjnych porad prawnych. No i zdecydowanie tańsza ;)