Charakter prawny listu intencyjnego

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

List intencyjny (letter of intent) obejmuje wszelkiego rodzaju dokumenty wymieniane przez negocjujące strony, które chcą doprowadzić do podpisania umowy. Strony dzielą negocjacje na poszczególne etapy i po dojściu do porozumienia - zamykają je. Poniżej przedstawiamy cel i formę, a także skutki prawne listu intencyjnego.

Cel i forma

Cel listu intencyjnego - osoba chcąca zawrzeć konkretną umowę, określa ten zamiar w liście skierowanym do innej osoby, prosząc o potwierdzenie na odesłanej kopii listu intencyjnego lub w odrębnym piśmie.

List intencyjny nie wymaga określonej formy. Jego treść uzależniona jest od konkretnej sytuacji i może zaczynać się sformułowania: Celem tego listu jest potwierdzenie zamiaru zamówienia ..., itp. Taki dokument może również nawiązywać do wcześniejszych pertraktacji między stronami, np.: W odpowiedzi na Państwa list z dnia ... r., potwierdzamy zamiar ..., itp.

Jako akceptację konkretnej klauzuli kontraktu, odbiorca wpisuje np.: akceptuję, potwierdzam lub zgadzam się, zaś odrzucając propozycję - nie akceptuję, nie potwierdzam lub nie zgadzam się. Do nadawcy trafia kopia listu wraz ze stanowiskiem dotyczącym postanowień przyszłej umowy, dzięki czemu obaj partnerzy negocjacji posiadają podpisane przez siebie jednakowe dokumenty.

W niektórych przypadkach, treść pisemnych uzgodnień może wskazywać na to, że strony miały zamiar zawrzeć umową przedwstępną, a nie podpisywać list intencyjny. Aby uniknąć takich sytuacji, w treści listu należy unikać stanowczych decyzji dotyczących zawarcia kontraktu przyrzeczonego oraz terminu.

Charakter prawny

List intencyjny nie zmierza w sposób obligacyjny do wywołania skutków prawnych. Wyraża jedynie stan gotowości stron do zawarcia umowy. Strona informuje o prawdopodobieństwie dokonania określonej transakcji - nie jest to jednak decyzja ostateczna. Wskazane w liście przez stronę warunki danej umowy również nie mają charakteru wiążącego.

Z listu intencyjnego nie wynikają zobowiązania do zawarcia transakcji i to odróżnia go od umowy przedwstępnej. Nie mniej jednak, trudno odmówić mu całkowicie znaczenia prawnego - dokument ten ułatwia ustalenie początku negocjacji; jest narzędziem systematyzującym i usprawniającym profesjonalny obrót gospodarczy. Podpisanie listu intencyjnego zobowiązuje strony do lojalnego i uczciwego zachowania - kontrahenci powinni dołożyć wszelkich starań, by negocjacje zakończyły się sukcesem, tj. podpisaniem umowy.

Zdarza się, że postanowienia listu zostają naruszone, np.: poprzez prowadzenie równoległych rozmów z konkurencją w tej samej sprawie. Strona przeciwna może wówczas domagać się odszkodowania, które obejmie zwrot poniesionych nakładów (koszty delegacji, obsługi prawnej czy ekspertyz).

Podsumowując - list intencyjny nie ma mocy wiążącej i nie wynika z niego zobowiązanie do zawarcia negocjowanej umowy. Nie jest jednak dokumentem zupełnie pozbawionym charakteru prawnego - odzwierciedla postępowanie i intencje kontrahentów w czasie negocjacji; może mieć znaczenie dowodowe, np.: w przypadku dochodzenia odszkodowania za tzw. winę w kontraktowaniu.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku - Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r., nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady