Co grozi za wypalanie traw?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Wraz z nadejściem wiosny zaczęło się wypalanie traw, które powoduje wyjaławianie gleby, zahamowanie naturalnego rozkładu resztek roślinnych oraz asymilację azotu z powietrza. Do atmosfery przedostają się związki chemiczne stwarzające zagrożenie dla ludzi i zwierząt.

Wypalanie traw:

  • stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia osoby wypalającej, organizmów żywych oraz roślin łąkowych;
  • uwalnia trujące toksyny, które przedostają się do środowiska naturalnego;
  • angażuje wiele środków ludzkich i finansowych podczas każdej akcji gaszenia ognia.

Trzeba pamiętać, że pożary traw, łąk i nieużytków angażują znaczne siły i środki straży pożarnej, a każda interwencja wiąże się z poważnym wydatkiem finansowym.

Wypalanie traw jest więc bardzo szkodliwe i surowo zabronione. Instytucją, która stara się powstrzymać ów proceder jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Uświadamia ona rolnikom, że oprócz kar nakładanych przez policję lub prokuraturę, grożą im także dotkliwe kary finansowe nakładane przez Agencję. "Podpalacz" może zostać ukarany grzywną w wysokości do 5 tysięcy zł, natomiast w przypadku pożaru stanowiącego zagrożenie dla zdrowia, życia bądź mienia - karą pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat.

W sprawę zaangażowana jest również Unia Europejska. Zakaz wypalania traw jest jednym z "Wymogów dobrej kultury rolnej", których przestrzeganie jest wymagane m.in.: w ramach systemu dopłat bezpośrednich. Rolnikowi, który nie stosuje się do tych zasad, grozi zmniejszenie należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich o 3% - właśnie o tyle mogą być pomniejszone płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego: jednolita płatność obszarowa, płatność cukrowa, płatność do pomidorów, przejściowe płatności z tytułu owoców miękkich, płatności do krów i owiec, specjalna płatność obszarowa do powierzchni uprawy roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych, a także płatności rolnośrodowiskowe (PROW 2207-2013), pomoc na zalesianie gruntów rolnych (PROW 2007-2013) i płatności z tytułu ONW, jeśli zostanie udowodnione, że rolnik wypalał trawę na którymkolwiek z uprawianych przez niego gruntów.

Wysokość kary może ulec zmianie - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa każdy przypadek wypalania traw rozpatruje indywidualnie i w związku z tym może zwiększyć lub zmniejszyć karę. Zgodnie z zasadami, nałożona sankcja może zostać pomniejszona do 1% albo podwyższona do 5% należnych rolnikowi płatności obszarowych za dany rok. Kary mogą być jeszcze wyższe, jeśli rolnikowi zostanie udowodnione celowe wypalanie traw - wówczas ARiMR może obniżyć każdy z rodzajów płatności bezpośrednich nawet o 20%, a w maksymalnie skrajnych przypadkach stwierdzenia uporczywego wypalania traw, może też pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody (Dz.U. z 2009 r., Nr 151, poz. 1220).

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady