Zasady bezpiecznej jazdy rowerem

Poradopedia.pl  |   |  + 13  |  Ocena: (głosy: 0)

Niezależnie od trasy, jaką zamierzasz pokonać rowerem powinieneś znać obowiązujące przepisy i skrupulatnie ich przestrzegać.

Zasady bezpiecznej jazdy na rowerze

 1. Poruszając się rowerem po drodze publicznej i poza nią jesteś zobowiązany do przestrzegania postanowień kodeksu drogowego.
 2. Zawsze używaj w pełni sprawnego i odpowiednio wyposażonego roweru.
 3. Jadąc rowerem musisz panować nad kierunkiem jazdy oraz prędkością, która powinna być dostosowana do aktualnie panujących warunków, a także Twoich umiejętności.
 4. Podczas jazdy rowerem używaj kasku ochronnego. Na drogach publicznych nie wolno Ci poruszać się rowerem bez oświetlenia.
 5. Nie możesz poruszać się rowerem po drodze dla pieszych lub chodniku, chyba że w sytuacji korzystania z wydzielonej drogi dla rowerów.
 6. Korzystając z dróg wyznaczonych granicami, trzymaj się strony przeznaczonej dla kierujących rowerami. Zachowaj szczególną ostrożność i ustępuj miejsca pieszym, zwłaszcza dzieciom, osobom starszym i niepełnosprawnym. Przed opuszczeniem drogi dla rowerów sprawdź czy jest to bezpieczne, a następnie wyraźnie zasygnalizuj swój zamiar innym uczestnikom ruchu. Jeśli zaistnieje taka konieczność poinformuj pieszych o swojej obecności, używając dzwonka lub trąbki do roweru.
 7. Nie wymuszaj pierwszeństwa przejazdu.
 8. Pamiętaj o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas jazdy w deszczu. Hamulce działają wówczas znacznie słabiej i maleje przyczepność opon.
 9. Sygnalizuj odpowiednio wcześnie wszystkie skręty.
 10. W razie potrzeby nagłego hamowania, korzystaj głównie z hamulca tylnego. Podczas długich odcinków jazdy z hamowaniem, stosuj oba hamulce równocześnie.
 11. Nigdy nie ścinaj zakrętów.
 12. Zmiany biegów za pomocą przerzutek wykonuj bez obciążenia łańcucha. Na czas zmiany biegu powinieneś zmniejszyć siłę z jaką naciskasz pedały.
 13. Przed rozpoczęciem jazdy sprawdź: prawidłowość działania hamulców; stan ogumienia oraz zamocowanie kół, kierownicy, siodła i mechanizmu korbowego z pedałami.
 14. Zanim ruszysz, dokładnie się rozejrzyj.
 15. Pamiętaj, że pijany kierowca jest przez policję traktowany tak samo jak pijany kierowca. Dlatego jeśli piłeś alkohol, nie wsiadaj na rower!
 16. Jadąc rowerem trzymaj kierownicę obiema rękoma, poza sytuacją dawania sygnału bądź zmiany biegu. Unikaj jazdy w niewielkiej odległości za innym pojazdem a także wożenia rzeczy, które mogą zaplątać się w kole czy łańcuchu lub spowodować zachwianie równowagi.

Twój rower musi być obowiązkowo wyposażony w:

 • jedno światło przednie białe lub żółte - czyli np.: lampkę przednią na baterię lub dynamo, również lampkę diodową żółtą, ale świecącą ciągłym światłem (nie może mrugać);
 • jedno światło tylne czerwone, odblaskowe;
 • jedno światło tylne czerwone, które może być migające - czyli np.: popularne "mrugacze" diodowe;
 • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec, dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Abyś był lepiej widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego, oprócz obowiązkowego oświetlenia roweru stosuj naklejki odblaskowe.

Wybierając się w podróż rowerem pamiętaj o zasadach zachowania się na drodze. Tylko w taki sposób możesz czuć się bezpieczniej i uniknąć mandatu.

Pamiętaj! Przejazd roweru przez przejście dla pieszych, jazda chodnikiem - w sytuacji niedozwolonej, jazda rowerem po stanie spożycia alkoholu czy nagłe wkroczenie przed inny pojazd, to wykroczenia karane mandatem.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2011 r., Nr 92, poz. 530).

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz.U. z 2003 r., Nr 32, poz. 262).

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 13
~Sławek | 2016-07-15 12:39
Zalecenie mówiące o korzystaniu głównie z hamulca tylnego w sytuacji wymagającej gwałtownego hamowania jest niewłaściwe. To właśnie hamulec przedni jest skuteczniejszy i pozwala znacznie skrócić drogę hamowania. Oczywiście gwałtowne hamowanie przednim hamulcem może skończyć się upadkiem więc należy robić to z wyczuciem natomiast generalnie ZAWSZE, a zwłaszcza w sytuacji nagłej należy hamować hamulcem przednim i tylnym.
~Patryk | 2016-06-14 20:09
cześć
~yolo420 | 2016-05-16 13:58
XD
~aw | 2014-06-11 13:29
Niech pijany kierowca nie wsiada na rower!
~Nawet nawet... | 2014-06-11 13:26
fajne ale trochę duzo
~I superrrrrrrrrrr... | 2014-06-11 13:24
Według mnie całkiem spoko te informacje przydadzą się innym. Też uważam że te informacje są bardzo edukacyjne lecz mam pewno ale... to ale nazywa się: za dużo tego
~aha.... | 2014-06-11 13:17
To jakieś dziwne bo za dużo tego napaplane ale informacje całkiem przydatne bo nasza pani nas pytała i zdałam
~kr | 2014-06-07 12:26
Czy jak jedzie jeden rowerzysta niepełnoletni z kartą rowerową ,a drugi niepełnoletni bez.To czy może tak jechać?
~skkf | 2014-04-27 15:46
musze sie uczyc D:
~sf | 2014-03-11 13:13
jestem na lekcji :D

Najnowsze porady