CZTERY wskazówki jak palić drewnem w kominku

Poradopedia.pl  |   |  + 3  |  Ocena: (głosy: 0)

Trudności z rozpaleniem kominka, brak ciągu, gasnące palenisko czy dym wpadający do domu to tylko niektóre z problemów, jakie może sprawić palenie drewnem w kominku. Poznaj nasze wskazówki, które pomogą je rozwiązać.

1. Zapewnij dopływ powietrza

Do spalania drewna potrzebne jest powietrze. Drewno najlepiej pali się przy w pełni otwartych przepustnicach, co pozwala na pełne spalanie drewna i wydzielanych przy spalaniu drewna gazów. Zapewnia to także mniej dymu i mniej zanieczyszczeń. Jeżeli chcesz regulować ciepło wydzielane przez kominek, to lepiej robić to dozując odpowiednią ilość drewna niż zmniejszając dopływ powietrza. Dodatkowo podczas rozpalania dobrze jest uchylić okno w domu, zwłaszcza jeżeli masz bardzo szczelne okna i wentylację grawitacyjną.

2. Zwróć uwagę na dym

Jeżeli z komina wydziela się ciężki, czarny i śmierdzący dym, to znaczy że spalanie nie przebiega we właściwy sposób. Zazwyczaj świadczy to o niedostatecznie rozpalonym ogniu, np. z powodu zbyt wilgotnego drewna lub ze względu na nie właściwy sposób rozpalenia kominka. Dobrze rozpalone drewno powinno wydzielać jasny dym pozbawiony nieprzyjemnego smrodu.

3. Rozpalaj zawsze od góry

Rozpalanie kominka od góry to bardzo dobry sposób na zapewnienie właściwego spalania drewna, zapewnienie dobrego ciągu i szybką rozpałkę z małą ilością dymu. Spróbuj rozpalić kominek w następujący sposób:

  • na dnie kominka połóż najgrubsze polana,
  • na polanach rozłóż cieńkie szczapy suchego drewna do rozpałki, pomiędzy szapy możesz włożyć zmięte kawałki gazety, papieru lub podpałki,
  • na samej górze tuż przy wylocie do komina ułóż duży zmięte kawałki gazety lub papieru,
  • podpal całość od góry

Rozpalanie od góry szybciej ogrzewa przewód kominowy zapewniając lepszy ciąg i tym samym mniej dymu podczas rozpalania. Ogień idąc od góry zapewnia lepsze spalanie cząsteczek gazów wydzielających się z drewna, dzięki czemu dym jest jaśniejszy i nie śmierdzi.

4. Wrzucaj zawsze przynajmniej dwa polana

Paląc tylko jedno polano może się zdarzyć, że ogień przygaśnie. Drewno spala się w fazach i jedno polano może nie być w stanie utrzymać płomienia przez cały czas. Jeżeli wrzucić dwa polana lub więcej, to powierzchnia spalania jest większa i łatwiej jest utrzymać płomień.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 3
~Jameslotly | 2018-07-13 02:17
Sorry for off-topic, I am considering about making an instructive web-site for kids. May probably commence with publishing interesting facts just like"The world's youngest parents were 8 and 9 and lived in China in 1910."Please let me know if you know where I can find some related information like here

https://www.ventorrillocanario.es/archives/15487
~RamonTum | 2018-07-12 18:22
Sorry for off-topic, I am considering about making an interesting web site for kids. Will probably start with posting interesting information such as"“Ithyphallophobia"Please let me know if you know where I can find some related information like right here

https://ironbram.com/2018/07/04/tailor-made-composition-w...
~DestroBione | 2018-07-11 09:13
I like to get my inspiration from really meaningful phrases said by truly great people like “I don’t know why we are here, but I’m pretty sure it is not in order to enjoy ourselves”, do you know where I can find thematic compiltaions of those?


https://noxbit.com/?p=1775

Najnowsze porady