Bezdech u niemowląt - ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej

lula78  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 2)

Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej związany jest między innymi z bezdechem u niemowląt. Przeczytaj na czym polega ryzyko i jak chronić Twoje dziecko.

Dziecko śpiące w łóżeczku

Śmierć łóżeczkowa w skrócie zwana SIDS to nagła śmierć, która dotyka niemowlęta podczas snu. Zespół dotyczy głównie dzieci pomiędzy 2 a 6 miesiącem życia. Zgony mają miejsce najczęściej w nocy oraz nad ranem, rzadko w ciągu dnia. Śmierć łóżeczkowa częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek (w stosunku 1,5:1). 

Przyczyny nagłej śmierci łóżeczkowej

Wśród powodów nagłego zgonu łóżeczkowego wymienia się bezdech, wady serca, niedobór serotoniny, zakażenia bakteriami lub też przyczyny mające podłoże genetyczne. 

Częstą przyczyną śmierci łóżeczkowej jest ucisk tętnicy kręgowej wywołany niewłaściwą pozycją dziecka - np. poprzez zbyt odchyloną lub obróconą głowę dziecka podczas snu (do czego dochodzi najczęściej poprzez spanie na brzuchu).

Czynniki ryzyka

Ryzyko wystąpienia śmierci łóżeczkowej jest wyższe u dzieci, które urodziły się z zamartwicy, są wcześniakami, noworodki o niskiej masie urodzeniowej, z niską punktacją Apgar, zaburzeniami oddychania po urodzeniu, dzieci z ciąży mnogiej.

Narażone są także dzieci, których matki paliły, piły alkohol lub nadużywały innych środków odurzających w ciąży. Wyższe ryzyko notuje się także u dzieci kobiet rodzących w wieku poniżej 19 lat.

Najczęściej spotyka jednak ona dzieci, które śpią na brzuszku - nawet dwukrotnie zwiększa to ryzyko wystąpienia śmierci łóżeczkowej. 

Jak chronić dziecko?

Kładź dziecko spać na pleckach. Niemowlę nie powinno spać z maskotkami, czy też z rodzicami w jednym łóżku. Ponadto nadmierne okrywanie dziecka podczas snu, niewietrzone pomieszczenie, zbyt grube ubieranie na noc także mogą zwiększyć ryzyko zgonu niemowlęcia podczas snu.

W pokoju dziecka w nocy temperatura powinna być wynosić między 18 a 20 stopni. 

Zwracaj szczególną uwagę na dziecko w okresie pomiędzy 2 a 6 miesiącem życia.

Zaopatrz się w monitor oddechu - jest to urządzenie, które monitoruje oddech Twojego dziecka i uruchamia alarm w przypadku zbyt długo trwającego bezdechu, dzięki czemu rodzice mogą natychmiast reagować. Zazwyczaj już sam alarm wybudzi Twoje dziecko na tyle, żeby uniknąć ryzyka.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: