Jaki zoom w aparacie?

Mareszka  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Zoom (obiektyw zmiennoogniskowy) – w skrócie przybliżanie i oddalanie obrazu, a także regulacja kąta widzenia aparatu. Zoom wyrażony jest zazwyczaj w krotności (zbliżenia) lub milimetrach. Zoom cyfrowy działa na innej zasadzie, a efekt przybliżenia osiągany jest przy znacznej stracie jakości i ostrości obrazu – taki sam efekt można uzyskać powiększając obraz za pomocą przeciętnego programu graficznego. Nie zastąpi on zoom optycznego i nie warto kierować się nim przy zakupie aparatu.

Wartość zoom wyrażona w milimetrach odnosi się do zakresu ogniskowych: jest to zakres odległości między środkiem soczewki a matrycą, na której skupia się odwzorowany obraz. Niska wartość dolna oznacza większy możliwy kąt widzenia, aparat „widzi” szerzej. Dolna wartość nie większa niż 25-28 daje nam możliwość robienia zdjęć szerokokątnych, co jest niezwykle przydatne do robienia zdjęć w ciasnych pomieszczeniach. Podobnie dobrze aby górna wartość była jak największa – daje to możliwość robienia zdjęć z dużej odległości oraz większej manipulacji głębią ostrości. Bardzo wysoka wartość pozwala na efekt lunety.

Korzystając z zoom przy dużym zbliżeniu musimy pamiętać, że drobne poruszenie (np. drżenie ręki) przekłada się na znaczne poruszenie w obszarze fotografowanym, co może powodować rozmazane zdjęcia. Przydatny wtedy okazuje się statyw oraz funkcje stabilizacji obrazu.

Krotność zoom jest wyliczana przez podzielenie wartości górnej przez dolną, przez co może ona mieć tą samą wartość przy różnych rozpiętościach ogniskowej – warto zwrócić na to uwagę porównując aparaty.

Oczywiście jak zwykle coś za coś: obiektywy zmiennoogniskowe są droższe, cięższe, mają gorszą rozdzielczość i mniejszą jasność, mogą się także zdarzyć wady optyczne.

Podsumowując: lepiej kierować się zakresem ogniskowej niż krotnością. Niska wartość dolna daje możliwość zdjęć szerokokątnych, wysoka górna pozwala na efekt teleobiektywu. Zoom cyfrowy nie jest zbyt przydatny w aparacie – ten sam efekt możemy osiągnąć przy późniejszej obróbce komputerowej.

 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady